Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede

Prof. dr. Marko Uršič (Filozofska fakulteta, oddelek za filozofijo)

TEORIJA SIMBOLNIH FORM

kot izbirni predmet za študente FDV v študijskem letu 2007/2008

vsak ponedeljek in torek od 18h do 19.30 na FDV, predavalnica 10 (zimski semester)

Vabljeni tudi drugi, ki vas ta tematika zanima!

PROGRAM PREDAVANJ

    V letošnjem študijskem letu bodo vsa predavanja potekala v zimskem semestru, in sicer v dveh vzporednih ciklih:

I. Simbolne forme kot povezave med različnimi področji človeškega spoznanja
   
(ob ponedeljkih)

  1. Uvod: o znakih in simbolih, pojem forme
  2. Ernst Cassirer, utemeljitelj teorije simbolnih form (fakultativno lahko prebereš tudi razpravo M. Uršiča o Cassirerju, tu)
  3. Carl Gustav Jung: simboli kot arhetipi "skupnega nezavednega"
  4. Simbolne forme v mitologiji: grški miti od kaosa do kozmosa, med Apolonom in Dionizom
  5. SF v mistiki: elevzinski in orfični misteriji
  6. SF v religiji: v judovsko-krščanski Bibliji in v gnostičnih rokopisih Nag Hammadi
  7. SF v filozofiji: Platonova prispodoba o votlini
  8. SF v matematiki: simbolni pomeni števil in geometrijskih likov
  9. SF v znanosti: človek in kozmos (poišči v ppt-predavanjih: 1 in 2)
  10. SF v umetnosti: simbol in pomen v likovni umetnosti (seznama slik: 1 in 2); dodatek: Escherjeve grafike.

Teme 3, 9, 10 so opremljene s slikami v ppt-prezentaciji in tudi pri ostalih je snov predstavljena s klasičnimi folijami na zaslonu; besedila z zaslona in seznami slik so dostopni v "linkih" na tej spletni strani, gl. tudi "študijsko gradivo".

II. Simbolne forme v renesančni kulturi
    (ob torkih)

  1. Uvodno predavanje: kratek oris renesanse (glej tudi: 12 misli velikih renesančnikov)
  2. Sandro Botticelli, od mitologije do mistike (tu najdeš besedilo z zaslona)
  3. Marsilio Ficino o duši in angelu (besedilo)
  4. Renesančno mesto med realnostjo in utopijo (besedilo); on-line tudi predavanje s slikami
  5. Skrivnosti Hermesa Trismegista (besedilo najdeš v knjigi Corpus Hermeticum, V. pogl., fakultativno)
  6. Pico in Savonarola: filozof humanist in teolog reformator (besedilo)
  7. Leonardo da Vinci: "znati videti" (saper vedere), beri razpravo in fakultativno tudi Disegno vs. colore (iz knjige M. Uršiča O renesančni lepoti).
  8. Renesančne menipeje in utopije (besedilo)
  9. Disput med Erazmom in Luthrom o svobodni volji (besedilo)
  10. Michel de Montaigne: znati živeti, sedem modrosti iz Esejev (besedilo); fakultativno beri tudi esej O knjigah (iz knjige M. Uršiča Sedmerke in nasploh to knjigo)
  11. O mnogih svetovih in enem vesolju: Kopernik, Bruno ... do dandanes (besedilo); fakultativno beri tudi razpravo M. Uršiča Neskončno vesolje Giordana Bruna.

Vsa predavanja II. cikla, razen uvodnega, so opremljena s slikami v ppt-prezentaciji; to je študijsko prirejen ciklus javnih predavanj, ki jih je imel predavatelj v Cankarjevem domu pod naslovom Živa renesansa (v dveh delih, 2005 in 2007).

SEMINAR. Letošnji seminar vodi asist. dr. Tomaž Krpič v letnem semestru. Sodelovanje na seminarju (po dogovoru z izvajalcem) je pogoj za pristop k izpitu, ocena je enotna.

LITERATURA

Pri študiju vam bo (seveda poleg zapiskov) v pomoč študijsko gradivo na tej spletni strani (deloma so "linki" k temu gradivu vneseni že v program predavanj, gl. zgoraj). Vendar je za bolj poglobljeno znanje potrebno tudi branje literature. Zato vam priporočam, da preberete odlomke iz vsaj treh spodaj navedenih besedil:

1.  Uršič, Marko: Štirje časi. Filozofski pogovori in samogovori, tetralogija (Cankarjeva založba, 2002-). Besedilo omogoča vstop in izstop tako rekoč pri vsakem poglavju, zato si lahko sam/a izbereš tisto poglavje, ki ga natančneje prebereš. Za naš predmet priporočam predvsem Poletje, I. del: O renesančni lepoti (2004) in Poletje, II. del: Sedmerke (2006). Če te zanima filozofija narave, prostor in čas, kozmologija, beri tudi Pomlad (2002). Med mojimi starejšimi deli pa priporočam knjigi Gnostični eseji (1994) in Romanje za Animo (1988) ter eseje in razprave v zbirki Poligrafi.

2. Cassirer, Ernst: Mitična misel, II. del Filozofije simbolnih form (izbrana poglavja, prev. na seminarju TSF 2004/05, dostopno samo tu, na tej spletni strani).

3. Eliade, Mircea: Zgodovina religioznih verovanj in idej I-III, DZS, Lj., 1996 - izbereš eno poglavje, predlagam naslednja (lahko pa tudi kako drugo): XII (Elevzinski misteriji), XVIII (Buddha...), XXXVII (Od poznega srednjega veka...).

4. Jung, Carl Gustav (iz treh navedenih knjig izbereš vsaj eno razpravo): (a) Religija in psihologija - Carl Gustav Jung, Poligrafi 3/4, Nova revija, Lj., 1996; (b) Arhetipi, kolektivno nezavedno, sinhroniciteta, Katedra, Maribor, 1995; (c) Spomini, sanje, misli, DZS, Lj., 1989 in ponatisi (pregledno).

5. Bachelard, Gaston: Poetika prostora, Študentska založba, Lj., 2001, lahko izbereš II. pogl. (Hiša in vesolje), str. 65-100, lahko tudi kako drugo.

IN ŠE NEKAJ ZANIMIVIH SPLETNIH STRANI: