Domžale – kjer hotenja zmagujejo
Če potujete z enega na drugi konec naše domovine, bodisi od severa proti jugu ali z zahoda na vzhod, takrat, ko se pomikate po polžje, če se peljete po cesti, potujete tudi po naši občini. Tako smo predstavljali lego naše občine pretekla leta. Zdaj je bistveno drugače. Nova avtocesta ob južnem robu občine je prevzela večino prometa, vseeno pa upamo, da se bodo obiskovalci pri nas kdaj pa kdaj ustavili. Naša občina leži v osrednjem delu Slovenije na plodni ravnini blizu Ljubljane. Odlikujejo jo prometna lega, mogočna kulisa Kamniških Alp ter Kamniška Bistrica, reka, ki zaradi posebne skrbi za trajnostni razvoj postaja vse bolj bistra. Mesto Domžale je z več kot 11.000 prebivalci upravno, izobraževalno, kulturno in športno središče občine.
Znani smo po obrti in podjetništvu, zametki tega segajo več kot dve stoletji nazaj, ko so naši predniki s svojimi slamniki zalagali petične gospe in gospode Evrope in Amerike.
Naša šola, Osnovna šola Rodica, bo letos praznovala tridesetletnico. V tem času je v njenih klopeh sedelo preko 2000 učenk in učencev, mnogi med njimi so danes uspešni zdravniki, raziskovalci, profesorji, pa tudi znani športniki: gimnastičarka Barbara Turšič, kolesar Andrej Hauptman, hokejist Bojan Zajc, smučarski skakalec Miha Rihtar, atlet Matej Juhart.
Kam je naša šola usmerjena, kakšne so njene vizije? Kakšne so posebnosti, prednosti naše šole?
Prav gotovo so to dejavnosti ob pouku: naravoslovne, kulturne, športne, tehnične, ki jim šola namenja posebno skrb. Organizirane so tako, da terjajo čim večjo učenčevo aktivnost in angažiranost. Pri njih se lahko izkažejo hitri in spretni misleci, dobri športniki in pridni delavci. Tisti, ki hočejo sodelovati in misliti z lasno glavo, nimajo težav. Posebno zagnani se izpopolnjujejo v interesnih dejavnostih. Teh je na šoli veliko in pokrivajo različna področja, šport: košarka, nogomet, odbojka, namizni tenis, badminton, atletika; kulturo : pevski zbori, krožki ustvarjalnega pisanja, literarni in novinarski krožek, likovniki, lutkarji; pa še računalniški, biološki, kemijski, zgodovinski, geografski, turistični krožek. Več kot pol učencev je vključenih v taborniško ter gasilsko organizacijo. Šola sledi novim trendom na področju vzgoje in izobraževanja in uvaja nekatere nove vsebine in oblike dela kot so integriran pouk in opisno spremljanje otrokovega napredka v prvih treh razredih, projektno delo in nivojski pouk, pouk tujega jezika od tretjega razreda dalje, uporabo računalnika ob pouku, devetletna šola v zadnjem triletju. Že šesto leto smo vključeni v mednarodni projekt EKO šol in vsa leta prejemniki zelene EKO zastave, pa tudi v okviru projekta Zdrave šole potekajo številne aktivnosti. Del teh, najboljših, vsako leto prestavljamo strokovni javnosti na sejmih in staršem na dnevih odprtih vrat. Letošnji bo 13. aprila. Šolska maskota je mlinsko kolo, simbol čistega vira energije, nenehnega teka, neutrudnosti in spomin na naše prednike, ki so zgradili kilometre umetnih strug Mlinščic in ob njih gradili mline. Tej tehnični dediščini, njenemu razumevanju, spoštovanju in ohranitvi namenjamo svojo Učno pot ob Mlinščici.
Skratka, vsi na šoli se trudimo, da bi bila naša šola dobra šola, takšna, v katero bi otroci radi hodili in bili, ko jo zapuščajo, bolj vedoželjni in bolj samozavestni kot takrat, ko vanjo prihajajo.
Andreja Pogačnik Jarc, ravnateljica OŠ Rodica