Trikotnik Zakotnik
0;0,0,0,0;0,0,0,0;

Učno gradivo iz skupine u.F11. Od ostalih se razlikuje v tem, da je bolj podobno učbeniku kot ostala gradiva.

V prvem delu so predstavljene vse značilnosti in lastnosti trikotnika. Ti listi so primerni za podporo pri pouku.

V drugem delu so prikazana vsa možna načrtovanja trikotnika v OŠ. Pripravljena so tako, da se v meniju poišče način risanja, odpre list, v konstrukciji pa znani podatki nastavijo na želene vrednosti. Z ukaznimi gumbi pod konstrukcijo se ogleda načrtovanje v štirih korakih. V opisu je načrtovanje opisano v štirih korakih. Značilna je barvna usklajenost korakov v risbi in opisu: rdeča, zelena, modra, siva.

Preverjanja so narejena na drugačen način in oblikovno ne spadajo v skupino u.F11, zato se odpirajo v novih brskalnikovih zavihkih/oknih.


Prvi list je kazalo pripravljenih gradiv po poglavjih. Na naslednjih listih so navodilo za delo s predstavitvijo, za delo z RiŠ konstrukcijami in SVG risankami, navedeni so še viri in avtorske pravice.

Pomoč v uporabi
0;0,0,0,0;0,0,0,0;
Trikotnik Zakotnik pomoč v uporabi

Zgradba pripomočka


Pripomoček je pripravljen v obliki spletnih snopičev z enotnim izgledom (podobno kot so narejene predstavitve v PowerPointu). Na vrhu je glava z naslovom teme, na desni usmerjevalne ikone za: listanje v snopiču, meni, tiskanje, pomoč in opis. V osredjem delu je področje vsebine. Pripadajoči opis je v padajočem oknu, ki je na začetku prikazan, s tipko Enter pa se skriva in prikazuje.

Podajanje učne vsebine


Učna vsebina je podana v šestih sklopih, dveh za predstavitev trikotnika, treh za načrtovanja in v enem za preverjanje znanja. V vsakem sklopu so po trije ali štirje spletni snopiči, z vsaj tremi listi. Na vsakem listu je predstavljena zaokrožena učna téma. Na celem listu je prikazana premična risba (SVG konstrukcija ali SVG risanka), v padajočem oknu je opis, ki dopolnjuje risbo. V spodnjem delu opisa je običajno kratko navodilo za delo z listom.

V vseh SVG konstrukcija se lahko z drsniki spreminjajo velikosti podanih podatkov, s prestavljanjem rdeče obarvanih točk pa se konstrukcija prestavlja. Konstrukcija dobi na ta način drugačen koraki.gifizgled, včasih tudi pomen. S kliki na obarvane dele ikone v spodnjem desnem kotu  se prikažejo posamezni koraki v načrtovanju. SVG risbe so manj prilagodljive, saj je s klikanjem na oznako z znakom ► omogočen le ogled pripravljenih predstavitev.

Vsa načrtovanja so podana v štirih korakih. V prvih treh so uporabljeni podatke o trikotniku, v četrtem pa se konstrukcija uredi. Risba in opis sta barvno usklajena, ko so za posamezne korake uporabljene naslednje barve: rdeča, zelena, modra in siva.

Pregledovanje vsebine


Omogočeno je z uporabo pripravljenih ikon v desnem zgornjem kotu. Tudi izbrane tipke omogočajo vse iste funkcije. Vsi načini pregledovanja so opisani v pomoči, ki se prikaže na vsakem listu s klikom na ikono pomoč ali pa s tipko F1. Na računalnikih z majhnim zaslonom ali ob projiciranju na platno ali i-tablo je treba vključiti celozaslonski prikaz F11.

Preverjanja znanja


Izdelana so drugače, prirejena na manjše zaslone. Vsebina se poveča z običajnim brskalnikovim ukazom Ctrl +. Potem je lahko potrebna osvežitev spletne strani. V s preverjanja so zgrajena na enak način. Najprej predstavitvena stran, ki se lahko preskoči. Nato štirje testi različnih tipov in na koncu rezultati preverjanja. Med stranmi se premika z usmerjevalnimi napisi ali pa z usmerjevalno ikono.


Tiskanje


Izvede se s klikom na ustrezno ikono med usmerjevalnimi ikonami. Prikaže se predogled tiskanja. Vsebina je sestavljena iz osnovnega dela lista in opisa tako, da se lahko v ležeči obliki izpiše na list formata A4. Pred tiskanjem je treba v nastavitvah brskalnika nastaviti ležeče tiskanje. Priporočena je tudi postavitev robov na vrednost 0.



Premične risbe
0;0,0,0,0;0,0,0,0;
Trikotnik Zakotnik premične risbe

Premične risbe/načrtovanja/konstrukcije


Načrtovanja (geometrijske konstrukcije) so narejena s javaskriptnim pripomočkom JSXGraph. Pripravljene risbe so dinamične, pomeni, da lahko s spreminjanjem drsnikov spreminjamo podatke o trikotniku (velikosti daljic in kotov). S prestavljanjem začetne točke v konstrukciji (rdeča) se prestavi celotna konstrukcija. Vse konstrukcije so pripravljene tako, da je omogočen ogled načrtovanja po korakih. Kadar risba uide iz dodeljenega okvira, potem jo lahko s premikanjem in spreminjanjem velikosti podatkov povrnemo v okvir. Pomaga tudi osvežitev spletne strani, le da je sedaj risba v začetni obliki.


Geometrijske risanke


Izdelane so z SVG grafiko, prikazujejo pa določene značilnosti trikotnika. Dinamičnost je dosežena s gumbom:

[igraj, play] za prikaz naslednjega koraka v SVG-risbi


Geometrijske konstrukcije


Izdelane so s pripomočkom jsxGraph, prikazane pa z SVG grafiko. Dinamičnost je dosežena z drsniki, ki določajo velikosti znanih podatkov (daljice, koti) in z ikono za prikazovanje načrtovanja po korakih. Tudi ko je konstrukcija v stanju po izbranem koraku se lahko uporabijo drsniki. Rdeče obarvane točke so prestavljive

Poti načrtovanja


Do neke konstrukcije pri znanih podatkih ne vodi le ena sama pot. V vsakem koraku je na voljo več možnosti, kateri podatek bomo uporabili. Predstavljena načrtovanja so narejena tako,da se v primeru podanega kota, ta nariše najprej. V večini primerov različne poti niso posebej predstavljene. Samo za 1. skladnostni izrek so prikazane vse poti načrtovanja.

Podobna načrtovanja


Samo za načrtovanja po skladnostnih izrekih so prikazana vsa načrtovanja glede na možne podatke o trikotniku. Pri drugih je prikazano le osnovno načrtovanje, podobna po so navedena. Ko je prikazano načrtovanje trikotnika s podatki (c,vc,α), ni pokazano načrtovanje s podatki (a,va,β). Načrtovanji pa potekata na podoben načini. Ugotoviti je treba le vlogo posameznih podatkov in risati po podobni poti. V danem primeru imajo isto vlogo naslednje dvojice podatkov (α,β),(c,a) in (vc,va).

Pogoji in težavnost


Pri večini opisanih primerov so navedeni pogoji, pri kakšnih podatkih se trikotnik lahko nariše.Omenjena so možna dvolična načrtovanja. Težavnosti so označene z oznakami I, II, III, kar naj bi bilo v skladu s standardi znanja.

O izdelku
0;0,0,0,0;0,0,0,0;

Trikotnik Zakotnik o izdelku

Značilnosti izvedbe 2.2


 •  Izdelava konstrukcij s pripomočkom JSXGraph.

Osnovna izhodišča ob predelavi izvedbe 1.4 v izvedbo 2.0:
 •  prilagoditev za računalnike z večjimi zasloni,
 •  prilagoditev za projektorje z ločljivostjo 1024×768,
 •  predstavitev vsebine na en pogled (brez drsnikov),
 •  spletna predstavitev naj bo podobna (.ppt) predstavitvam,
 •  namesto slik naj bo konstrukcija pripravljena dinamično,
 •  omogočen naj bo ogled načrtovanja po korakih,
 •  omogočena naj bo izdelava konstrukcije z drugačnimi podatki.

Vsebina je ostala enaka kot pri stari izvedbi, dodan je sklop o skladnosti. Preverjanja niso predelana na novo obliko, temveč ostajajo takšna, kot so bila (predvidena je dopolnitev pripomočka Srž, ki bo omogočala nadzor preverjanj iz Moodlovih spletnih učilnic).

Programsko okolje


Delovanje pripomočka je preverjeno v okolju Windows. Za ogled je priporočena uporaba brskalnika Firefox (izvedbe od 4. naprej). Solidno deluje v najnovejših izvedbah Chroma, Opere in Safarija, ter manj znanih brskalnikih: Maxthon in SeaMonkey. Neuporaben je v Internet Explorerju, zato je vgrajeno priporočilo o uporabi brskalnika FF, oziroma možnost uporabe stare izvedbe 1.4. Pri prvi uporabi lahko brskalniki opozorijo na uporabo aktivnih vsebin.

Za delovanje je treba v brskalniku dovoliti izvajanje javascriptnih rutin in aktivnih vsebin.

Starejše izvedbe


2.1 2012 Izdelava s pripomočkom Srp.
2.0 2011 Konstrukcije so izdelane s pripomočkom Riš.
1.4 2006 Oblika je prirejena novim zahtevam brskalnikov
1.3 2003 Dodane so predstavitve s konstrukcijami (GeometryApplet)
1.2 2002 Dodana so preverjanja
1.1 2001 Načrtovanja po korakih z javascriptnimi rutinami
1.0 2000 Načrtovanja z statičnimi risbami

Uporabljena programska orodja


JSXGraph Dynamic Mathematics with JavaScript
Vojko Žagar, Srp 0.2

Spletni naslovi za namestitev


najnovejšega Firefox-a: mozilla.org
najnovejšega Chrome-a: google.com

Avtorstvo in avtorske pravice


Copyright © 2000, 03, 06, 08, 11, 12, 13 Vojko Žagar, e-pošta

V skladu z licenco Creative Commons
Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 2.5

Ogledi: