29.3. | G | Pivkl |
8.3. | T | Nabojsova škrbina |
28.2. | T | Hajnževo sedlo |
21.2. | T | Vršič |
15.2. | G | Pasja ravan |
8.2. | T | Trdinov vrh |
1.2. | G | Špičasti hrib |
25.1. | G | Vošca |
18.1. | G | Krim |
10.1. | G | koča Merjasec |
nedelja, 29.3.2015: Slivna / Pivkl, 880 m
Arhiv:
kolo: Slivna - Zasavska Sveta gora, 6.8.2011
nedelja, 8.3.2015: Nabojsova škrbina, 1970 m
Za turo se je presenetljivo prijavil ata treh otrok. Alternativni cilj sva stornirala, ker se nama ni dalo tovoriti derez in cepina, mene pa je na Nabojsovo škrbino vlekla tudi mojim očem prijazna senčna lega. Ko sva pripujsala v Zajzero, sva se znašla pred bizarno uganko - kje je začetek ture. Zemljevid sem pozabil doma, ob cesti pa presenetljivo ni bilo nobene planinske oznake. Po vožnji gor in dol po cesti ter neuporabni pomoči Google map sva se vrnila h kmečkemu turizmu Ojcinger, h kateremu je usmerjala edina tabla, ki je omenjala kočo Pellarini. Nazadnje sva uporabila brezpotniške izkušnje in začetno smer določila glede na oblikovanost pokrajine - treba je bilo samo priti do doline potoka Zapraha.
Začela sva po vznožju "smučišča" pri Agriturismu, lahkotno štorkljajoč po zložnem kolovozu, ki naju je peljal čez idilične zaporedne rovte. Na začetku zadnjega, največjega rovta naju je dokončno odrešila informativna tabla z zemljevidom, ki sva ga za vsak slučaj tudi slikala :). Po kratkem prečenju skozi gozd sva dosegla markirano cesto in orientacijski del ture je bil s tem končan :). Cesta je navdušila z uporabno snežno prevleko, grelo naju je sonce, skratka krasno. Tik preden sva se ceste, uro od izhodišča, naveličala, sva dosegla spodnjo postajo tovorne žičnice. Nekaj metrov naprej sva vstopila v senco. Smučarska gaz se je v vznožju strmine ločila od markacij in zavila bolj levo, kar pa sledenja ni otežilo, saj je bila posmučana "bob steza" nezgrešljiva. Potrjevali so jo tudi rdeče-beli plastični trakci. Gosta gmajna sicer ni obetala posebnih smučarskih užitkov. Na izravnavi nad pomrznjenim pobočjem je odcep markacij za sedlo Prašnik, desno pa ni več daleč gozdna meja. Nad njo sva se znašla v vznožju veličastnih skalnih stolpov, žal pa tudi v vetru. Za malico se je, nekaj minut naprej od koče, ponudil manj kot 10 m širok osončen trak, ki ga je risala ozka škrbina med Lastavicami (ne Lastovicami, saj nimajo imena po ptičih, temveč po lastah, laštah!) in Divjo kozo. Ampak kaj dosti se na njem nisva pogrela, premikal se je namreč tako hitro, da je bil utaborjeni Matjaž po treh minutah že v senci, hehe. No, po drugi strani je pa odnehal veter. V nadaljevanju sva kmalu nataknila srenače, kar se je izkazalo za potezo dneva. Kože na trdi kloži namreč niso prav dobro prijemale, zato sva si s srenači prihranila ogromno energije. Osrednje pobočje pod Nabojsovo škrbino sva v bistvu podelala najlažje od celega vzpona.Pobočje pod škrbino, točneje pod Nabojsom, nama je z gladko, trdo kložo ponudilo najboljšo smuko dneva. Prečenje desno čez krnico je bilo zaradi predirajoče se klože manj uporabno, edino malo pred kočo je presenetila parcela gostega pršiča. Dovolj, da sem po šestih vrhunskih zavojih minuto vriskal :). Za šok dneva je poskrbela "zloglasna bob steza" skozi gmajno, ki je na soncu čisto malo popustila, zato je šlo po gladkem kanalu tako lahkotno, da ni bilo za verjeti. Prav nič slabše ocene si ni prislužila niti cesta, ki je bila ob pol 3h popoldne odjenana še malenkost bolj in zato ponujala povsem sproščeno vijuganje. Tudi zaključno prečenje rovtov je bilo na nivoju - tri kratke kopnine sem z lahkoto pobesničaril in smuči odpel pet metrov od avta.
sobota, 28.2.2015: Hajnževo sedlo, ok. 1720 m
Minuto preden sem se hotel pognati čez opast, se je z naše strani na hitro privlekla megla, ki je okolico zalila v nerazločno belino. Po nekaj minutah napenjanja oči sem obupal in odsmučal 50 m v smeri sedla, kjer je bila opast nižja. Na srečo se je megla enako hitro, kot se je prikazala, začela tudi razkajati in ko sem prečil pod steno Velikega vrha, sem bil spet na soncu. Pršič pod stenami je bil sicer že malce gostejši, vendar še vedno goden za "zlorabo". Tudi deviške ploskve so se še našle. Sicer pa smuka tu doli poteka v značilnem zaporedju prečenj in vijuganj. Spodnja četrtina doline, kjer so melišča poraščena z nestrnjenim ruševjem, me je še posebno razveselila, saj je premogla trdno podlago, prekrito z 20 cm lahnega pršiča, in je bila zato nepričakovano dobro smučljiva. Da bi bilo lahko tudi povsem drugače, so pokazali zadnji zavoji pred priključkom na vlako, kjer je bila spodaj plazovina. Vlaka (ali kolovoz; za to pot nikoli ne vem, kako naj jo imenujem) kakšnih strašnih užitkov sicer ni nudila, šlo je za izmenjevanje zavojev k bregu in oddrsavanje, je pa bilo vse skupaj čisto kulturno. Pomagalo je, da je bil sneg, ki je bil nekaj med skorjastim in predelanim, že solidno posmučan.
Tura, ki sem jo bil prej dojemal kot dokaj brezvezno, me je navdušila s samotnostjo, razmerami in ambientom. Pri slednjem je imel veliko zaslug pozen prihod - sonce namreč dolinico obsije šele popoldne. :)
Turni vodniček: Hajnževo sedlo
Arhiv:
Zajmenove peči, 15.8.2005
prelaz Ljubelj - Rjava peč, 29.10.2006
planina Korošica, 16.7.2011
Veliki vrh Košute, 31.7.2013
sobota, 21.2.2015: Vršič, 1738 m
Zjutraj si je Aladin premislil in Mangrtsko sedlo je odpadlo. Preden sem našel zanimiv cilj v zahodnih Karavankah, ki so ostajale otoček brezvetrja in jasnine, je bila ura deset, hehe. V igri sta bili mega turi Srnjak - Grpišca ali Podkoren - Jerebikovec. No, ob prihodu v Kranjsko goro sem zagledal - kopna pobočja. Ha, ha, ne me ... V hipu sem preklopil in zavil proti Vršiču, pogledati za razmerami. Našel sem povsem kopno cesto, ki so jo cestarji ravno ta dan prebili vse do prelaza. Kljub deseterici avtomobilov nad drugo serpentino in kakšnemu manj pri odcepu za Krnico, sem pod Rusko kapelico parkiral na praznem parkirišču. Mimogrede, kljub uradno zaprti cesti so bile odprte vse tri koče, mimo katerih sem šel - Mihov dom, KnG in Tonkina koča.
Od kapelice sem sledil dobro zgaženi markirani poti. Večinoma je precej široka, zato je za smučarje povsem udobna. Zapustil sem jo v višini velikega pašnika, vrh katerega se z asfalta odcepi stara vojaška cesta. Tam stoji nekdanja koča CP Kranj, ki me je presenetila z novo podobo; zdaj se imenuje Tonkina koča. Ogled notranjosti sem seveda pustil za nazaj grede in se oprijel stare ceste. Čeprav je po njej vodila lepa gaz, sem jo že na prvem primernem mestu zapustil in zagazil v bližnjico. Končno nekaj pravega matranja! ;) Više sem položni cesti sicer večinoma kar sledil, saj je po dobri gazi drselo tako hitro, da so bile bližnjice samo izgubljanje časa. Turica se je nepričakovano izcimila v čudovit samoten sprehod, saj - razen v koči - nisem videl žive duše. Spremljale so me le drobne snežinke, molče naletajoč iz oblačne pokrovke. Tišina je bila otipljiva. Jugozahodnik me je na srečo zajel šele v zadnjih sto metrih. Je pa na vrhu tako nažigal, da sem samo obrnil.
Arhiv:
kolo: Poštarski dom na Vršiču po stari cesti, 6.7.2013
nedelja, 15.2.2015: Pasja ravan, 1029 m
Arhiv: Pasja ravan, 7.12.2014
nedelja, 8.2.2015: Trdinov vrh, 1178 m
Jutro je bilo zelo mrzlo (pri Kranju -9,5°C, do Dolenjske se je potem "ogrelo" do -7), zato sem se po avtocesti vozil z zmerno hitrostjo do 125 km/h :). Po izvozu z AC sem imel najprej kratek tečaj spoznavanja bližnjih vasi, saj se mi po klasični moški navadi ni zdelo vredno pogledati na zemljevid. Pokrajina je bila prava zimska, "kot v starih časih"; cesta skozi Male in Velike Brusnice ograjena z visokima snežnima bandama, nad Jugorjem pa je šlo po spluženem snegu. Na srečo ni nihče pripeljal nasproti. Parkirišče sem dobil povsem zabasano, vrsta parkiranih ob cesti navzdol je bila dolga že kakšnih 100 m. Ne vem, kdaj so moji Dolenjci postali taki športniki :)). Z nekaj malega lopatanja sem si uspel priboriti svoj prostorček.
Nekateri so se peljali in pešačili še naprej po cesti (više je menda še eno parkirišče), sam pa sem se oprijel klasične markirane poti po sredi bližnjega travnika. Drugo dolenjsko presenečenje sta bili šolsko potegnjeni vzporedni gazi; ena za pešce, druga za smučarje. Po stometrskem gozdnem odseku se je sredi velikega travnika za Škrincami z leve priključila gaz od bližnje gozdne ceste, oziroma prej omenjenega parkirišča. Dva rovta više se je proti desni odcepila prva gaz proti koči, na naslednjem pa še druga. Jaz sem se ves čas enostavno držal gazi navzgor, ki me je pripeljala do lovske koče. Nekaj metrov nad njo sem stopil na cesto in zavil levo. Čeprav je bila steptana idealno za drsenje s smučmi, pa ne bi bilo nič narobe, če bi bila strmejša. Tolčenje "ravnine" se je proti koncu začelo kazati v "zmečkanih" podplatih. Osamljenosti nisem trpel, saj so se vsake toliko pojavili pešci, smučarji, celo kolesar, nazadnje pa so me začeli prehitevati še gorski tekači, ki so imeli lokalno tekmo. Cesta je bila splužena samo do širokega sedla pod vršno vzpetino, naprej je vodila le široka gaz. Medtem ko so se tekači do konca držali ceste, smo ostali takoj na vstopu v gozd zavili naravnost v breg, direktno proti vršni točki. Žal se je tik pred mojim prihodom nebo zabasalo, malo je tudi potegnilo, zato sem razgledni vrh zamenjal z našo odprto cerkvico, kjer sem se lahko mirno preoblekel in pomalical.
Vršna strmina je ponudila najboljše vijuganje dneva. Elanove Aljaske so se v rahlo stisnjenem pršiču komaj kaj vdirale, zato sem vozil skoraj kot po smučišču. Po cesti je letelo ravno prav, povozil nisem niti enega kamenčka, prehitel pa več tekačev in se jim tako maščeval za prejšnja prehitevanja :). Na višini dobrih 1000 m se navzdol odcepi pot proti Domu pri Gospodični, ob kateri sem še naprej smučal brez omembe vrednih težav; gozd je tu sicer manj odprt kot pod vrhom, vendar smučarju še vedno prijazen. Edina izjema je prehod skozi kratek pas pečevja, ki se vleče nad kočo (zato smučanje neposredno proti njej ni možno), saj je tako strm, da so predhodniki s smučmi odrinili sneg vse do skal. Ker pa sem imel dovolj nizko štartno številko, sem se vsem minam brez težav izognil, hehe. Koča je bila nabito polna, kmalu sem ugotovil neperspektivnost čakanja za šankom in jo ucvrl naprej.
Prečno gaz sem optimistično zapustil že kmalu za kočo (za prvim jarkom) in odvriskal po super pršiču navzdol, računajoč, da spodaj itak čaka "spodnja gaz". Naka, poba, zajeb, spodnja je bila očitno že tista, ki sem jo bil ravno zapustil. Vseeno nisem obrnil, misleč, da bom pač enostavno prečil desno do rovtov. Vendar je bil tudi to račun brez krčmarja, v globokem pršiču se je namreč dalo smučati samo navzdol. Imel sem krompir, da nisem nabasal na kako goščavo, še več, naletel sem na rahlo spuščajočo se vlako, po kateri sem se priporival ravno na rob velikega travnika nad Škrincami. Še nekaj dodatnih minut porivanja in bil sem na gazi.
Arhiv:
kolo: Trdinov vrh, 29.7.2014
kolo: Trdinov vrh, 23.7.1999
nedelja, 25.1.2015: Vošca, 1737 m
nedelja, 18.1.2015: Krim, 1107 m
Arhiv: kolo: Borovnica - Pokojišče - Krim, 2.8.2011
sobota, 10.1.2015: koča Merjasec na Voglu, 1535 m