Grupiranje in pospravljanje v predalčke

Kadar se moramo naučiti obsežno snov nam bo pomagalo, če jo razdelimo na manjša področja. Vsaki skupini damo naslov, potem pa po potrebi še podnaslove in manjše naslove.

Nato si zamislimo ustrezno veliko omaro, ki je razdeljena na toliko delov, kolikor imamo poglavij. Vsak del omare ima svoja vratca (včasih so tako organizirane omarice v kopalnici ali kuhinji). Če imajo vaša poglavja še podpoglavja, si predstavljajte, da se za vratci dela omare skrivajo še manjši predalčki. Vratca in stranice predalčkov si v svoji domišljiji lepo oblikujte, pobarvajte, nanje kaj naslikajte, nato pa na vsak vratca v mislih nalepite nalepko z naslovom poglavja.

Vsakič, ko zaključite z učenjem, v mislih pospravite naučeno snov v ustrezno omarico oz. v ustrezen predalček. Pri tem morate vso svojo pozornost usmeriti v domišljijsko početje, to pomeni, zapomniti si morate, kam ste informacije pospravili. V mislih morate npr. videti, kako ste znanje o vretenčarjih pospravili  v omarico z zelenimi vratci, ki se nahaja na levem spodnjem delu vaše omare z naslovom Biologija. Omenjeni miselni postopek morate opraviti tudi vsakič, ko se lotite ponavljanja oz. ko ste se o nečem še kaj dodatno naučili.

Kadarkoli potrebujete določeno znanje, v mislih najprej odprete ustrezen predal. Morda se sliši neverjetno, ampak takšno pospravljanje naučene snovi se je še vedno izkazalo kot zelo učinkovito. Tudi po preteku daljšega časa se nam pojavi vsebina snovi v naši glavi vsakič, ko v mislih odpremo predal, v katerega vemo, da smo pospravili določene informacije.  

                          

                                                                         ilustarcija: Darja Š. Braico