Šale

Težko snov si bomo lažje zapomnili, če jo bomo podkrepili s kakšno šalo. Bolj bo le-ta smešna, absurdna, neumna ali celo prostaška, hitreje bo šla v glavo.

Formulo za ploščino kroga (p = r2 ), ki smo se jo prej že naučili s pomočjo rime, lahko zdaj vključimo v šalo. Na primer tako:

Študent pred izpitno komisijo dobi vprašanje: "Na primeru kolesa vlaka razložite ploščino kroga in povejte, če ta vpliva na zvok, ko se pelje po tračnicah."
Študent nekaj časa premišljuje in potem razloži tako: "Tipičen zvok vlaka, ki se pelje po tračnicah, je nek čuden "tudum-tudum-tudum". Če pogledamo celo kompozicijo vlaka, vidimo, da je sestavljena iz lokomotive in veliko vagonov. Kompozicija se pelje po tračnicah, vendar ni problem v nobenem od vagonov, še manj pa v lokomotivi. Če pogledamo vsak posamezni vagon, vidimo, da ima najmanj štiri kolesa. Ploščina vsakega posameznega kolesa je PI krat r na kvadrat, pri čemer je r polmer kroga . Ni problema v PI–ju niti ni problem v samem r–ju, ampak tale kvadrat ga pa zelo moti. Zato dela tudum–tudum–tudum."

 

                                    
                                                                               ilustracija: Darja Š. Braico