Tvorjenje in ohranjanje spominov


                       vir: www.sinapsa.org

Kako se oblikujejo in ohranjajo informacije v spominu?

Najprej morajo možgani informacijo sprejeti in jo "zapisati", psihologi pravijo "kodirati".
Biti pa moramo dovolj pozorni, se informacija shrani v določenem spominskem centru.
Stvari ali informacije, ki ne pritegnejo naše pozornosti, spregledamo in si jih ne moremo trajno zapomniti. Lahko jih sicer zaznamo na podzavestni ravni, nikakor pa jih ne moremo ozavestiti in shraniti v dolgoročni spomin.
Potem, ko nečemu posvetimo pozornost, hipokampus v nekaj sekundah pošlje signal, naj se informacija vkodira v naše možgane in shrani v dolgoročnem spominu. Proces pomnjenja oz. shranjevanja v možgane bo močnejši, čim večja je naša pozornost. Odvisen je tudi od tega, s koliko čutili smo določeno informacijo zaznali. Najmočneje se vtisnejo tiste, ki so povezane z močnimi čustvi in so za nas osebno pomembne. Vsako informacijo, ki pride do nas, naš um v trenutku oceni, ovrednoti, primerja s tem, kar že vemo in razvrsti v posamezno skupino. Vsi podatki v naših možganih se namreč shranjujejo v manjših skupinah.
Če želimo priklicati informacijo iz dolgoročnega spomina se aktivira isti vzorec nevronskih povezav kot se je v času shranjevanja. Večkrat, ko prikličemo posamezni podatek, hitrejše je spominjanje.