Faze učenja

Vsak učni projekt vedno poteka v štirih povezanih fazah, ne glede na katerem področju smo se odločili usposobiti se in si pridobiti novo znanje ali spretnost.

1. faza
V prvi fazi smo običajno vsi navdušeni, polni volje in energije, da se naučimo nekaj novega. Če je vse tako kot mora biti, smo se za učenje, šolanje ali izobraževanje odločili sami po tem, ko smo začutili, kako bi to lahko bilo dobro in koristno za nas. Če je situacija še bolj idealna, se učenja lotujemo iz golega veselja, ker si to želimo, ker nas privlači in nam je všeč.

2. faza
Kmalu po začetku učenja praviloma nastopijo prve težave. Ni tako zanimivo, kot se nam je zdelo na začetku. Morda nam ne gre tako lahko od rok, kot smo spočetka mislili. Ugotavljamo, da je pravzaprav težko. Med učenjem naredimo tudi kakšno napako. Včasih boli. Morda smo razočarani. Morda nas je celo strah, da nam ne bo uspelo. Učenje zahteva trud in vztrajnost. Na to v prvi fazi še nismo računali.

3. faza
Dosegli smo prve uspehe. Rezultati našega truda so že prepoznavni. V tej fazi spoznamo, da bomo zmogli, če bomo le vztrajali. Vidimo, da smo z vajo in vztrajnim delo vedno boljši. V tej fazi napetost popusti in s polno paro nadaljujemo z učenjem.

4. faza
Uspelo nam je. Svoje znanje s pridom uporabljamo, žanjemo uspehe in ostajamo na začrtani poti. To, kar počnemo, nam ne predstavlja nobenega napora več, nasprotno, uživamo. Kar smo se naučili je postalo del nas, del našega vedenja, del vsakdanjega početja in ravnanja.