Kraljevina Srbov, Hrvatov in Slovencev
Po pogajanjih med delegacijami narodnega vijeća in srbske vlade, ter pritiski Srbov iz Hrvaške in Bosne, je prišlo 1. decembra 1918, do združitve Države Slovencev, Hrvatov in Srbov s Kraljevino Srbijo, v katero sta že bili vključeni Črna gora in Vojvodina.
Slovenci so v Jugoslovansko državo stopili zaradi nezadovoljstva v Avstro-Ogrski, zaradi germanskega in italijanskega pritiska ob koncu vojne. Slovenci so želeli ohraniti svojo samostojnost, jezik in kulturo in imeli so upanje, da bodo na mirovni konferenci izpolnjene njihove želje. Srbija, kateri so se priključili je bila vendar zaveznica antante.
Ustanovitev Kraljevine SHS 1. decembra 1918 Sporočilo o ustanovitvi kraljevine SHS
Predsedstvo Narodnega sveta SHS razglaša iz Beograda: 'Po sklepu sedanjega odbora Narodnega sveta z dne 24.11.1918 je posebno poslanstvo Narodnega sveta z dne 1.12.1918 ob 8. uri zvečer v slovesni spomenici prestolonasledniku Aleksandru razglasilo združitev vsega naroda Slovencev, Hrvatov in Srbov v enotno jugoslovansko državo pod vladavino kralja Petra I. oz. prestolonaslednika Aleksandra kot regenta. V novi državi naj se takoj organizira narodno predstavništvo za vse panoge javne uprave in sestavi narodno predstavništvo kot začasna zakonodajna oblast vse do nastanka ustavodajne skupščine, do sklica katere bodo ostale tudi sedanje deželne vlade, če posamezni resorji ne preidejo v skupno pristojnost. prestolonaslednik je v svojem slovesnem prestolnem govoru prevzel regentstvo in bo sestavil enotno vlado. S tem aktom je prenehala funkcija Narodnega sveta kot najvišje suverene oblasti države SHS na ozemlju nekdanje avstro-ogrske. S konstituiranjem ministrstva bo prenehala tudi njegova administrativna funkcija, ki jo bo dotlej vodilo predsedstvo Narodnega sveta v sporazumu s srbsko vlado. Od 1.12.1918 dalje sestavlja ves naš slovensko-hrvaški-srbski narod enotno državo pod regentstvom njegovega kraljevskega Visočanstva, prestolonaslednika Aleksandra.'
(Weber T. in Novak D., 1996, 20. stoletje v zgodovinskih virih, besedi in slikah, Slovenci v Državi Slovencev, Hrvatov in Srbov, v Kraljevini SHS in Jugoslaviji 1918-1941, Ljubljana, DZS, str. 15-16)
|