Boljševizem: politično obračunavanje
Posameznik je v sovjetskem aparatu bil povsem podrejen državnim mehanizmom. Za nasprotnike režima so začeli ustanavljati delovna taborišča (gulage). Taborišča so bila predvsem v Sibiriji, kjer so milijoni v nemogočih razmerah opravljali najtežja dela. Partija je bila poistovetena z državo in je nadzirala vse. V boju za Leninovo nasledstvo je zmagal Stalin. Najprej je obračunal z možnimi konkurenti za vodstvo države, nato z voditelji oktobrske revolucije, kasneje pa še znotraj stranke in z vrhom sovjetske Rdeče armade. Z čistkami in zrežiranimi javnimi procesi je dal obsoditi na dolgoletne zaporne kazni, na delovna taborišča, izgnanstvo ali smrt na milijone ljudi.
Od konca tridesetih let do svoje smrti je Stalin nadzoroval celotni državni aparat, v rokah je imel partijo, vlado in policijo. Z izgradnjo socializma si je skušal podrediti tudi druge komunistične partije. Razvil je kult osebnosti.
V prvi državi komunizma so komunisti videli 'raj na zemlji'. Družbo, v kateri je oblast v rokah delavcev, lastnina je skupna ljudje pa srečno živijo v medsebojni slogi in prijateljstvu.Tisti, ki so doživeli ta 'raj na zemlji' pa niso bili vedno enakega mnenja. Mnogi so doživeli in preživeli zloglasne sovjetske gulage. |