DEVET PLANETOV

VEČPREDSTAVNOSTNI VODNIK PO SONČNEM SISTEMU
original Bill Arnett, prevod in priredba Gregor Rakar

Devet planetov je opis zgodovine, mitologije in današnjega znanja o vsakem izmed planetov in lun v našem sončnem sistemu. Vsaka stran vsebuje besedilo in slike, nekatere imajo zvočne odlomke in video posnetke, večina pa vsebuje tudi kazala k različnim informacijam.

Medplanetarna vesoljska vozila so revolucionirala planetarno znanost. Brez vesoljskega programa bi bilo zelo malo tega dokumenta.

>> KAJ JE NOVEGA NA DEVETIH PLANETIH >>

6. september 2001 - posodobitev Devetih planetov (iz 4. 9. 2001); posodobitev Devet planetov v enem kosu
10. junij 2001 - dodan opis odprave Genesis

Čas do nekaterih pomembnih dogodkov

Deep Space 1: -8589 dni do srečanja s kometom Borrelly (22. september 2001); >> o odpravi >>
Galileo: -8565 dni do mimoleta lune Io - Io-32 (16. oktober 2001); >> o odpravi >>
2001 Mars Odyssey: -8557 dni do prihoda na Mars (24. oktober 2001); >> o odpravi >>

>> Popolna vsebina Devetih planetov >>

Novice iz planetarne znanosti
>> Centralno Vesolje >> / >> arhiv novic >>

6. 9. 2001 - Spet je na voljo posodobljen Devet planetov v enem kosu (3,3 MB velika datoteka zip), ki je arhiv vseh strani in slik, ki jih ta stran vsebuje. Datoteka je od prejšne za en megabajt večja, vendar so v njej večje slike in še več jih je, pa tudi kompleten arhiv novic v planetarni znanosti od septembra 1999. Navodila za uporabo so tukaj.
28. 8. 2001 - Evropski astronomi so potrdili, da je objekt v Kuiperjevem pasu, imenovan 2001 KX76, odkrit pred nekaj meseci, večji od doslej največjega znanega asteroida Ceres. Novoodkriti objekte meri vsaj 1200 km v premeru in je s tem celo nekoliko večji od Plutonove lune Haron. Na več slikah, ki so bile posnete že pred več leti, so odkrili ta objekt in bolj natančno določili njegovo orbito in iz njegovega albeda določili premer objekta.
- Eden od treh inštrumentov na krovu vesoljske sonde 2001 Mars Odyssey (inštrument za opazovanje sevanja v okolici Marsa), ki potuje proti Marsu, se ne odziva na ukaze. Ekipa strokovnjakov sedaj poskuša spet vzpostaviti delovanje tega inštrumenta.
- Mimolet Jupitrove lune Io, ki ga je izvajalo vesoljsko vozilo Galileo 6. avgusta, je bil le deloma uspešen, saj je bilo zaradi okvare slikovne kamere posnetih precej manj slik, kot je bilo načrtovano. Večina podatkov pa je bila uspešno dobljenih. Sedaj poteka pošiljanje dobljenih podatkov na Zemljo. Naslednji mimolet bo prav tako lune Io in sicer 16. oktobra letos.
Sta pa sedaj na voljo tudi dva posnetka Jupitrove lune Kalisto, ki jih je Galileo posnel v mimoletu maja letos. Prva prikazuje barvni posnetek celotne lune, drugi pa doslej najbolj podrobno sliko, prikazuje pa nenavadne špičaste tvorbe na površini, ki so verjetno ostale po velikih udarcih, ki so povzročili velike kraterje na Kalisti. (obe sliki sta na voljo tukaj)
7. 8. 2001 - Odprava Genesis, ki bo zbirala vzorce sončnega vetra in bi morala biti izstreljena z raketo Boeing Delta 2 že 30. julija, je bila uspešno izstreljena 7. avgusta. Sprva je bila izstrelitev odpovedana zaradi tehničnih težav na sondi, kasneje pa zaradi neprimernih vremenskih razmer, ki niso dovoljevale izstrelitve. Izstrelitev je bila tudi odvisna od uspešne izstrelitve rakete Titan IV in space shuttlea Discovery, ki naj bi bila izstreljena ta teden.
- Danes poteka mimolet Jupitrove lune Io, ki ga izvaja vesoljsko vozilo Galileo (že 31. mimolet po vrsti od začetka raziskovanja Jupitrovega sistema leta 1995). Predvidoma naj bi letelo tudi skozi nedavno aktiven vulkanski izbruh na Iini južni polobli. Opazoval bo spremembe na površini ter poskušal najti mesto izbruha tega vulkana.
- Dve odkritji glede Marsa: znanstveniki so odkrili največji poplavni sistem v Sončevem sistemu. Sistem velikanskih dolin, do 200 km širokih, delno pokopan pod tokovi lave in nanešenim prahom, leži na zahodni Marsovi polobli v območju Tharsis, kjer so tudi največji ognjeniki v Sončevem sistemu. Pretoki vode v teh dolinah naj bi bili kar 50.000-krat večji od pretoka reke Amazonke in bi globeli na Marsu, kjer nekateri menijo, da so nekoč bili oceani, zapolnili le v nekaj dneh. Zato je postavljena domneva, da so te doline nastale, ko se je nenadoma stopila zmrznjena voda zaradi hitrega ogrevanja planetov, in to večkrat v Marsovi zgodovini, tudi nekoliko mlajši; znanstveniki domnevajo, da se to lahko tudi še ponovi (poročilo in slika na SpaceflightNow.com).
- Drugo odkritje pa kaže, da se je klima na Marsu bistveno spreminjala tudi v precej mlajši zgodovini. Slike Mars Global Surveyorja so pokazale usedline, kjer se je nahajal led in sicer na precej nižjih področjih na Marsu (precej bližje ekvatorju) v zadnjih 100.000 letih. Če te usedline niso preveč razpokane, potem led še vedno obstaja pod površino (poročilo in slika na SpaceDaily.com).
- Na voljo pa je tudi filmski posnetek pristanka sonde NEAR Shoemaker na asteroidu Eros 12. februarja letos. Filmski posnetek je narejen iz 64 slik, posnetih v zadnjih trenutkih pristajanja (5 km nad površino do 125 m nad površino asteroida) (tukaj).

Stran omogoča Komunikacijsko informacijski strežnik ŠOU (KISS).

Za tekoče podatke o astronomiji, astronavtiki in ostalih z vesoljem povezanih reči pojdite na:
Centralno Vesolje - osrednja slovenska vesoljska stran

Za ogled priporočam ločljivost vsaj 800 x 600 ter 16-bitno paleto barv, najbolje pa 1024 x 768. Priporočljiv brskalnik je tisti, ki podpira CSS (kaskadne stilne liste). Uporabljena pisava je Verdana, dobite jo tu.

Original: Bill Arnett
prevod in priredba: Gregor Rakar
komentarji in predlogi na slovensko verzijo
zadnja posodobitev: 6. september 2001