Nov izgled ter pomoč

Kaj je novega?

16. marca 1999 sem predstavil nov izgled Devetih planetov in to na novem naslovu
http://kiss.uni-lj.si/~k4fg0152/devetplanetov/. S preselitvijo na nov strežnik, ki je končno v Sloveniji (strežnik KISS), se bo bistveno povečala hitrost prenosa strani, ki je bila prej tudi bistvena ovira. Izgled je v glavnem tak, kot ste ga lahko že videli pri anketi. Nekateri sicer menijo, da je pretemen, vendar pa menim, da to sodi k temačnosti vesolja. Sicer pa naj že takoj povem, da problemov s tiskanjem ne bo, saj črke niso bele ampak kar precej sive, saj jih je tako možno tiskati, pa tudi lažje brati, ker se črke ne bleščijo toliko. Treba pa je za tiskanje določiti, da ne tiska ozadja. Sicer pa za tiste, ki jim je stari izgled bolj všeč, bo še naprej na voljo stara oblika (tukaj), vendar se ne bo več obnavljala.

Sedaj je zaslon razdeljen na štiri okvirje (frames). Zgoraj je znak Devetih planetov, na katerega lahko kliknete za obnovo uvodne strani, še posebej, če ste obtičali v drugih okvirjih. Levo so bližnjice do strani in sicer v štirih kategorijah: splošno (uvod), Sončev sistem, Katalog slik in Dodatki. Spodaj so prav tako bližnjice do glavnih strani, v osrednjem oknu pa so članki.

Velikosti slik (tu je mišljena velikost v bajtih) so močno zmanjšane (večinoma od 50 do 80 odstotkov), kar bo zelo pripomoglo k hitrejšemu nalaganju strani. Kvaliteta slik je ostala enaka. Prevedene so končno tudi vse strani (tudi Katalog slik). Prav tako so sedaj vsa imena datotek slovenska (nekateri bodo pomislili, kaj pa je to kaj takega, vendar se s tem še dodatno povečuje preglednost, pri tem pa je vsaj zame kot urednika precej lažje nadaljne urejanje strani.) Strani zdaj podpirajo marsikatere nove tehnologije za boljši prikaz. Za ostale novosti poglejte spodaj. Za nastavitve pa berite dalje

Nastavitve

Stran uporablja stilne liste (HTML 4.0), ki jih popolnoma podpira Microsoft Internet Explorer 4.0 in višji, delno pa tudi Netscape Navigator 4.0 in višji. Stran bo najlepše izgledala pri ločljivosti 1024 x 768 ali višji, berljivo pa je tudi pri 800 x 600. Močno priporočam vsaj 16-bitne barve (65536 barv), še bolje pa več. Strani so kljub uporabi stilnih listov dobro berljive tudi s starejšimi brskalniki, vendar pa izgledajo z novejšimi veliko lepše in bolj so pregledne. Uporabljena pisava je Verdana, vse strani pa so kodirane v formatu ISO-8859-2 (Latin 2) in bi jih morali brskalniki sami prepoznati šumnike, če pa so šumniki nepravilno prikazani, potem si morate ali priskrbeti primerno pisavo, ki velja za srednjeevropsko področje (pisavo Verdana za srednjeevropsko področje dobite tukaj) ali pa:

Razne dodatke, kot so predvajalniki MPEG in Quicktime, boste morali presneti iz interneta (brskalnik vam običajno sam predlaga, iz katerega mesta morate to storiti), če pa imate verzijo 4.0 Navigatorja ali pa Internet Explorerja, pa so ti že vključeni v brkljalnik. Windows 95 OSR2 (popravljena verzija Windows 95) ter Windows 98 imata prav tako že predvajalnike za vse tipe filmov ter tudi za zvočne datoteke, ki jih poslušamo preko interneta (tu so datoteke *.au)

Dodatna vprašanja glede slovenske različice Devetih planetov postavite na tale naslov: gregor_rakar@yahoo.com?Subject=Devet planetov. Tu lahko pošiljate razne komentarje, popravke prevoda (NE popravkov vsebine, razen če obstaja kakšno neskladje med izvirnikom in prevodom), predloge in podobno. Tu prosim tudi kakšnega pravega astronoma ali pa kakšnega slavista, naj pošlje tudi kakšne bolj primerne izraze, saj sem si nekatere moral celo izmišljati, ker nisem našel primernega izraza za to ali ono stvar. Za ostalo pa poglejte mojo domačo stran.

Kako se orientirati po straneh

Kot sem že omenil, so strani razdeljene na štiri dele. Tu se posvetimo osrednjemu delu, kjer se prikazujejo članki. Že pri naslovu lahko opazimo bistveno novost, namreč majhen trikotnik na levi strani, čigar barva nam pove, v katerem delu smo:

// Svetlomoder trikotnik // Sončev sistem in ostale glavne strani
// Bel trikotnik // Dodatki
// Rdeč trikotnik // Katalog slik
// Rumen trikotnik // Namišljeni planeti
// Zelen trikotnik // Arhiv novic

Sledi slika objekta (če smo v Sončevem sistemu), nato pa članek, ki vam je poznan že iz prejšne oblike, čeprav sedaj izgleda nekoliko drugače. Dodatne povezave so nekoliko spremenjene v tem, da so razdeljene na več delov, kar olajšuje iskanje, zunanje povezave pa se odprejo v novem oknu. Spodaj pa je kažipot in pa majhna tabela s podatki o avtorju, prevajalcu, e-pošti in pa datumu zadnje spremembe. Kažipot je tudi ena od bistvenih novosti, čeprav je bil že prej, a ne v taki obliki:

  VSEBINA  
<< GLAVNI OBJEKT << < PODOBJEKT < TRENUTNA STRAN > PODOBJEKT > >> GLAVNI OBJEKT >>
  PODATKI  

(kažipoti so lahko bistveno drugačni od tukaj prikazanega)

Devet planetov v enem kosu

Sedaj je na voljo tudi kompletna izdaja Devetih planetov v eni sami ZIP datoteki. Datoteko velikosti 3,3 MB - spremembe so do 6. septembra 2001 - presnamete na svoj disk in jo nato z ustreznim programom (najbolje z programom WinZip, če uporabljate Windows) dearhivirate v poljubno mapo na vašem disku. V osnovni mapi/imeniku nato poiščite datoteko index.html in jo odprite.

Kaj se bo na teh straneh še spremenilo

Prvo in najbolj bistveno bo, da ta stran ne bo več slepo sledila originalu The Nine Planets, ampak se bo prilagajala, čeprav bo še vedno velika večina informacij iz prvotnega vira. V prihodnosti bodo dodane še nove strani, povečano bo število informacij, slike bodo večje, možni pa so prevodi še nekaterih drugih stani. Uporabljene bodo tudi nove tehnologije za lepši prikaz strani. Žal je vse odvisno od razpoložljivega časa, ki pa ga kot študent nimam obilo. Sicer pa večkrat obiščite stran Devet planetov.

Nekateri bi si želeli pogostejših posodobitev, vendar se v planetarni znanosti z nekaj izjemami običajno ne dogaja nič velikega. Zato je posodobitev enkrat na mesec po mojem mnenju zadostna.

  VSEBINA  
<<< DODATKI <<< << ZRCALNI STREŽNIKI << POMOČ >> PRAVICE >>
  PODATKI  

Original: Bill Arnett
prevod in priredba: Gregor Rakar
komentarji in predlogi na slovensko verzijo
zadnja sprememba: 6. september 2001