Ko smo izpluli, nam sprva ni bilo preveč toplo, saj je sivemu oblačnemu jutru asistiral hladen severozahodnik (za jadranje žal prešibek), takoj ko smo zavili proti JV, z vetrom, pa je postalo prijetno. Na vstopu v Kornate se je oblačnost končno razkrojila in dan je postal poponoma drugačen. Sonce, toplota in skoraj brezvetrje = idila. Za razliko od leta 2003, ko smo začeli po zunanji strani, smo tokrat zapluli naravnost v Kornatski kanal, ki je sprva precej labirintski. K sorazmerni sproščenosti pri vijuganju med otočki je precej prispeval ploter z navtično karto, predvsem pa dejstvo, da smo motorirali. Jadranje tam skozi je gotovo adrenalinsko.
Mimogrede smo naredili dva kratka leteča ogleda, najprej Lučice, v kateri so se domačini ravno izkrcavali z majhnega trajekta, zatem cerkvice Gospe od Tarca.
Naš drugi cilj dneva je bila Krav(l)jačica, v kateri nas je pričakala praktično bonaca. Vse je mirovalo, tišina je bila otipljiva. Vasica je bila polna umirjenih domačinov pri jesenskih opravilih, naokoli so se sprehajali mačkoni in osli. Pravo tihožitje.
Odpravili smo se na izlet čez polje Tarac do cerkvice in bizantinske nadzorne utrdbe. S sedla nad vasico se nam je odprl pogled na presenetljivo široko polje, kakršnega z morja ni slutiti. Pot med suhozidi nas je popeljala mimo novih nasadov oljk, unikatno zaščitenih z zarjavelimi kovinskimi sodi brez dna. Oljke na polju so bile mnogo starejše, manjkale pa niso niti smokve (se pravi, fige) in še nekaj drugih vrst, ki jih nismo poznali. Sadovnjak je hkrati tudi pašnik za ovce. Bolj ko smo se pomikali proti sredini polja, več stezic je bilo, sadno drevje pa je zamenjala vse gostejša trnova goščava. Nazadnje smo se znašli prav v centru, ob presenetljivi s trsjem obdani lokvi, od koder ni bilo drugega izhoda kot vrnitev nazaj. Lepo, preprosto cerkvico Gospe od Tarca, zgrajeno na ostankih poznoantične, smo potem brez težav dosegli v daljšem desnem loku. Ključ od vhodnih vrat je obiskovalcem dostopen kar v kamniti reži na zunanji cerkveni steni. Skupna ugotovitev: taka je resnična božja hiša, ne pa tiste zaklenjene, polne bogastva. Sledil je vzpon na bližnji markantni hrib, vrh katerega stoji lepo ohranjena ruševina bizantinske trdnjave iz 6. stoletja našega štetja. Gori nas je še posebno navdahnil širok razgled, nekaj manj prijeten pa je bil zadah trupel razpadajočih ovac, posejanih sem in tja po pečevju.
Ob 14:30 smo bili nazaj na krovu. V kokpitu smo se podprli s konjsko salamo, Poličarjevim sirom in Sirotovo solato, vse skupaj podmazano in poplaknjeno s travarico in pirom. Za razvedrilo so skrbeli zabavni osli pred hiškami, ki so nas nasploh presenetili s svojim vedenjem. Veliko bolj so podobni domačim psom in mačkam kot pa kakšnim konjem ali kravam.
Če nismo želeli sidrati v temi, uro pozneje nismo več smeli odlašati. Med izplutjem se je Kornat že obarval v gosto rumeno, med motoriranjem skozi Kornatski kanal pa so se barve hitro spremenile v bolj kovinske, saj dan konec novembra res hitro ugaša. Takoj se je poznalo tudi pri temperaturi, vendar pa je bilo z nekaj dodatne obleke še vedno prijetno, saj smo še vedno pluli z vetrom. Ob 16h smo občudovali lep zaton sonca za bližnjim otokom. Moj izračun se je izkazal za natančnega, saj smo v Lavso pripluli vsega minuto po sončnem zahodu. Zaliv je bil - kot vsi dotlej - popolnoma prazen. Notranji del je zelo plitev (zavil sem na vsega 2,9 m) in skoraj povsem peščen (oz. mivkast), zato se je dno kljub slabi svetlobi še vedno videlo. Med sidranjem je treba paziti le na betonske bloke na dnu, med katerimi pa ni bilo več videti verig, s katerimi grozijo peljarji.
Posedli smo se v kokpit, najprej ob kavici, nato antigripinu. Za razliko od prejšnje temne se je napovedovala mnogo lepša noč, saj je bilo jasno, posvetil je lunin krajec, prižigale so se prve zvezde. Tišina je bila popolna, vendar povsem izgubljeni v vesolju le nismo bili, kajti v dveh hišicah na obali sta čez čas zagoreli luči, pozneje pa sta pripluli in odpluli tudi dve ribiški barčici.
Ponoči se je, poleg zvezd na nebu, vse svetlikalo tudi v morju, ki je bilo polno planktona.
|