Naravne sposobnosti za učenje
Brez učenja nihče ne bi mogel preživeti. Zato je narava poskrbela, da imamo ljudje prirojene vse sposobnosti, da se lahko uspešno učimo. V tem poglavju boste spoznali, katere in kakšne so te naravne sposobnosti in kako se razlikujejo od človeka do človeka. Spoznali boste, katere sposobnosti imate vi še posebno dobro razvite in kako jih lahko uporabite za uspešno učenje.
Naši možgani so čudež, ki ga znanstveniki še niso do kraja preučili in jih verjetno tudi zlepa ne bodo. Ne samo, da z njihovo pomočjo razmišljamo in se učimo, hkrati počnejo še milijon drugih stvari in skrbijo za brezhibno delovanje prav vsega v našem umu in telesu.
Z delovanjem možganov je povezan pojem inteligentnost. Laiki razumemo inteligentnost kot naravni dar, ki ga ima nekdo v dolocenem obsegu.
Ameriški razvojni psiholog dr. Howard Gardner je postavil teorijo mnogoterih inteligentnosti. Z njo je ošvrknil naravnanost večine zahodnjaških psiholoških teorij, ki najbolj cenijo človekove sposobnosti, ki se kažejo v logičnem mišljenju. Skozi psihološke raziskave v različnih kulturnih okoljih je ugotovil, da imajo ljudje še vrsto drugih pomembnih intelektualnih zmožnosti. V svoji prvi knjigi iz leta 1983, Frames of Mind, The Theory of Multiples Intelligences, je dokazal sedem inteligentnosti in dobro desetletje kasneje še osmo. Raziskuje pa že deveto in deseto.
Pa jih poglejmo pobliže.