Možgani in spomin
Karkoli vidimo, slišimo, vonjamo, občutimo, se naučimo, se shrani v naših možganih kot spomin. Pogosto si predstavljamo, da se ti spomini skladiščijo v naših možganih, kot se skladiščijo podatki v delovnem spominu in trdem disku računalnika. Vendar je računalnik mnogo bolj sistematičen od možganov. Informacije shrani na točno določenih mestih in jih potem obdeluje zaporedno in postopno, najprej eno, šele potem pride na vrsto druga.
Možganski procesi pa potekajo vzporedno več delih hkrati. Poenostavljeno lahko rečemo, da možgani posamezne "koščke" spomina na isto stvar shranijo v različnih delih možganov. Ko spomin prikličemo, živčni impulzi iz posameznih delov možganov povežejo shranjene delčke spomina in jih združijo v smiselno celoto. Ko boste pomislili na vaš zadnji ples, boste spomin na barvo vaše obleke priklicali iz enega dela možganov, spomin na parfum vašega partnerja iz drugega, zvoke spet iz tretjega, svoje razpoloženje pa iz četrtega.
Za tvorjenje spomina je torej odgovornih več možganskih področij, od katerih so najpomembnejši hipokampus, amigdala in možganska skorja.
vir: www.arhivo.com