Vrčnice z vzhodne obale
Saracenij je osem, morda devet vrst. Doma so iz vzhodnih držav ZDA, ena vrsta (S. purpurea) pa uspeva v Kanadi. Poznane so številne podvrste in naravni križanci.
Vse saracenije so trajne zelike s podzemno koreniko, listi so preoblikovani v vrček, katerega vhod zakriva poklopec. Aktivne pasti zrastejo od marca do junija, v poletni vročini počivajo, nato pa nekatere vrste poženejo še bolj atratktivno obarvane liste. Zimski listi so krajši, z večjo površino in brez pasti.
Pet čašnih listov je bolj ali manj rdečkasto obarvanih. Venčni listi so daljši, rumene (S. flava - rumena, S. minor - mala, S. alata - krilata, S. oreophila - gorska), rdeče (S. leucophylla - belolistna, S. psittacina - papagajska) do vijolične (S. purpurea - škrlatna) barve. Venčni listi kmalu odpadejo, čašni pa vztrajajo na cvetnem peclju vse tja do jeseni. Tak cvet kar močno spominja na cvet teloha, ki ga je pomladansko sonce okitilo z rdečimi lisami. Če so v plodovih semena ali niso, se na zunaj prav nič ne vidi. Šele ko jeseni plodove odpremo, je v nekaterih seme, bolj pogosto pa le zrak.
S. flava var. ornata
V poletnih mesecih so vse vrste silno uspešne pri lovu na mrgolazen naših krajev. S. psittacina je izjemen lovec na mravlje, če le morejo zraven; S. leucophylla in S. flava napolnita svoje vrčke že v dveh do treh dneh predvsem z muhami, osami in čebelami, S. purpurea ujame tudi prenekaterega polža. Tudi za saracenije so ugotovili, da dodatno prehranjevanje sploh ni potrebno in da lahko prav dobro uspevajo z vegetarijansko dieto. Saracenije nimajo veliko škodljivcev. Pozimi so jim nevarne zelene uši, ki pa jih zlahka odstranimo z insekticidom katerekoli vrste. Tako so še največja nevarnost domače živali psi, mačke in kosi. Te zamenjajo list za slastno mrhovino. Pri naravnih populacijah menda največ škode povzroča jelenjad, ki pa tudi ne poje vse rastline, temveč le zgornji del listov.
|