Triton

//  TRITON  //

Triton - Neptun I
oddaljenost od planeta 354.760 km od Neptuna
premer lune 2700 km
masa lune 2,14x1022

Triton je sedmi in daleč največji od Neptunovih satelitov.

Odkril ga je Lassell leta 1846 samo nekaj tednov po odkritju Neptuna.

V grški mitologiji je bil Triton bog morja, sin Pozejdona (Neptune); običajno je upodobljen, kot da bi imel glavo in trup človeško ter ribji rep.

Triton je bil obiskan samo z enim vesoljskim vozilom, Voyager 2 25. avgusta 1989. Skoraj vse, kar vemo o njem, prihaja iz tega srečanja.

// Tritonov južni pol //Tritonova orbita je retrogradna. Je edina velika luna, ki se vrti "nazaj". Druge lune z retrogradnimi orbitami so Jupitrove lune Ananke, Carme, Pasiphae in Sinope ter Saturnova Feba, ki pa imajo vse manj kort 1/10 premera Tritona. Triton ni mogel nastati iz prvotne solarne meglice v tej konfiguraciji; nastati je moral nekje drugje (mogoče v Kuiperjevem pasu?) in ga je kasneje ujel Neptun (mogoče z trčenjem s kakšno drugo, zdaj razbito Neptunovo luno). Scenarij z ujetjem ne velja samo za Tritonovo orbito, ampak tudi za nenavadno orbito Nereide in za energijo, ki je potrebna za taljenje in razločevanje Tritonove notranjosti.

Zaradi retrogradne orbite plimni vplivi med Neptunom odvajajo energijo iz Tritona in zato znižujejo njegovo orbito. Nekoč v daljni prihodnosti bo Triton ali razpadel (in mogoče bo nastal prstan) ali pa trčil na Neptun.

Nenavadna narava Tritonove orbite, podobnost osnovnih značilnosti med Plutonom in Tritonom in zelo ekscentrična narava Plutonove orbite, ki prečka Neptunovo, namigujejo na neke zgodovinske povezave med njima. Kakšna povezava pa bi to točno bila, je za zdaj popolna uganka.

// Nenavadna geologija na Tritonu //Tritonova os rotacije je prav tako nenavadna, nagnjena je za 157 stopinj glede na  Neptunovo os (ki pa je nagnjena za 30 stopinj od ravnine Neptunove orbite). To je na orientaciji glede na Sonce nekako podobno Uranu, ki kaže svoja polarna in ekvatorialna področja izmenično proti Soncu. To verjetno povzroča radikalne sezonske spremembe, medtem ko se najprej eden, nato pa drugi pol obračata proti sončni svetlobi. Med srečanjem Voyagerja 2 je bil proti Soncu obrnjen Tritonov južni pol.

Tritonova gostota (2,0) je nekoliko večja kot pri Saturnovih ledenih lunah (npr. Rea). Triton je verjetno sestavljen iz le 25% vode, preostalo pa je kamnit material.

Voyager je našel na Tritonu atmosfero, čeprav je zelo redka (gostota okoli 0,01 milibara); sestavljena je večinoma iz dušika in nekaj malega metana. Tanka plast meglice se razteza do 5-10 km višine.

Temperatura na površju Tritona je samo 34,5 K (-235 C), tako hladno kot na Plutonu. To je delno zaradi visokega albeda (0,7 - 0,8), kar pomeni, da je le malo že tako borne Sončeve svetlobe vsrkane. Pri tej temperaturi zamrznejo tudi metan, dušik in ogljikov dioksid.

// Ledena kapa na južni polobli //Zelo malo kraterjev je vidnih; površje je razmeroma mlado. Skoraj celotna južna polobla je pokrita z "ledeno kapo" zmrznjenega dušika in metana (desno).

Celotno površje Tritona obsegajo zapleteni vzorci dolin in grebenov. Verjetno so posledica ciklov zamrzovanja in taljenja.

// Ledeni vulkani //Najbolj zanimiva (in popolnoma nepričakovana) značilnost tega nenavadno zanimivega sveta so ledeni vulkani. Izbruhani material je verjetno tekoči dušik, prah ali pa metanove sestavine, ki izvirajo izpod površja. Ena od Voyagerjevih slik prikazuje steber izbruhanega materiala, ki se dviga 8 km visoko in razširja 140 km daleč (levo).

Triton, Io in Venera so poleg Zemlje edina telesa v sončnem sistemu, ki so znana po svoji vulkanski aktivnosti v današnjem času (čeprav je bil tudi Mars nekoč vulkansko aktiven). Zanimivo je tudi, da se v zunanjem sončnem sistemu dogajajo precej drugačni vulkanski procesi. Izbruhi na Zemlji in Veneri (ter Marsu) so poganjani z notranjo toploto, izbruhan pa je kamnit material. Iini izbruhi so verjetno posledica plimnih vplivov Jupitra, izbruhan material pa je žveplo in njegove spojine. Tritonovi izbruhi so posledica sezonskih otoplitev zaradi Sonca, material pa je iz zelo hlapljivih snovi.

Dodatne informacije o Tritonu

več slik Tritona

splošno

Odprta vprašanja

Hitri ogled

To je konec Hitrega ogleda. Za obisk ostalih svetov pojdite na Pregled in sledite povezavam na dnu vsake strani.

  VSEBINA  
<< NEPTUN << < PROTEUS < TRITON > NEREIDA > >> PLUTON >>
  PODATKI  

Original: Bill Arnett
prevod in priredba: Gregor Rakar
komentarji in predlogi na slovensko verzijo
zadnja sprememba: 17. december 2000