dnevnik 2020, mali traven - veliki traven - rožnik



Dnevnik 2020, prosinec - svečan - sušec

28.3. T Kosmati vrh
12.-21.3. G samoosamitvene
23.1. G Kriška gora
12.1. G Mali Karman
2.1. G Učka: Vojak



sobota, 28.3.2020: Kosmati vrh, 1643 m


Katastrofalna zima, šele moj drugi turni smuk!! Pa še za tega sem ujel zadnji vlak - predzadnji dan pred koronavirusno omejitvijo gibanja na svojo občino.

Jelovco sem našel presenetljivo bogato zasneženo; na zelo globoke kolesnice sem naletel že pod robom planote, tako da je šlo nekajkrat za dlako. Od Rastoke proti Mostem sem malo prehitro cviknil in zato parkiral 700 m pred križiščem.
Začel sem šele malo pred 2. uro. Cestni pohod po ravnem je na srečo trajal vsega 4 minute, nato sem, sledeč smučini predhodnika, uporabil bližnjico po hipotenuzi do ceste za Prtovč. Če ne štejem enega ovinkca, je bil kopen edino vodoravni odsek čez veliko hurikansko podrtijo. Po dolgem razglednem vzpenjanju se 50 m za prvim ostrim ovinkom v breg odcepi strma vlaka, ki predstavlja bližnjico. Z njeno prepoznavo seveda nisem imel težav, saj so me vodile smučine Dražgošanov. Bližnjica žal ne pripelje čisto do rampe na cesti za Klom, zato nam ne uide 10 m spusta. Debelo zasneženi cesti sem sledil do višine planine (smerokaz Klom v desno), tam pa, skupaj z dražgoškimi špurami, zavil levo gor po stranskem odcepu, ki je najbolj priporočljiv tudi za kolesarje. Po vznožju Kosmatega vrha namreč v zložnem vzponu preči do sedla vrh planine Klom. Z začetka te prečnice se odpre prvi pogled na vršno vzpetino Kosmatega vrha, ki je navdušil s pravo zimsko podobo. Do vrha sem izkoristil eno od jutranjih pristopnih smučin, pri čemer sem opazil, da je bil takrat sneg skorjast.
Razgled je bil nenavaden, videlo se ni skoraj nič. Bolj oddaljeni vrhovi so bili samo v obrisih, zrak je bil čudno rumeno neprosojen. Za rekordno koncentracijo puščavskega prahu sem izvedel šele zvečer (vrednosti delcev PM10 so bile tako visoke, da je bilo športanje ta dan celo škodljivo ...).
Prve zavoje sem potegnil po trdi severni strani, nato pa zavil na SZ pobočje, kjer me je čakalo bolj pravo spomladansko smučanje, v globokem omehčancu s pridihom skorje. Po cesti, ki je bila pozno popoldne že vsa v senci, je medtem toliko pomrznilo, da je šlo brez vsakega porivanja.



samoosamitev


Prvi teden samoosamitve je bil vrhunski (zatem je bilo veselja kmalu konec - delo od doma, pa še bloody mraz):
sobota, 21.3.2020: Šh - Gh - B
petek, 20.3.2020: J - B - S
četrtek, 19.3.2020: S - D
sreda, 18.3.2020: K - rt - S
ponedeljek, 16.3.2020: vszR - Vv
nedelja, 15.3.2020: Ip - vszR
sobota, 14.3.2020: Vv - Ip - P



četrtek, 23.1.2020: Koča na Kriški gori, 1471 m


Kriška ne razočara. Preizkusil sem nov pristop: direktno pod tovorno žičnico. Ki je uradno prepovedan. Drugače povedano, ne smemo ga uporabljati, če žičnica vozi. Kakšnega silnega navala, zaradi strmine, ta napol shojena steza itak ne bo nikoli videla.
Novica dneva: letošnjo zimo je koča stalno odprta! Zaprta je le ob ponedeljkih, odpre se v torek ob 13h.

Arhiv: 6.2.2019, 20.11.2016, 19.4.2015, 24.2.2011, 10.12.2006.



nedelja, 12.1.2020: Mali Karman / Monte Cuarnan, 1372 m


Obet brezvetrnega, sončnega vremena nad Furlanijo me je prepričal v mojo sploh prvo turo v tistih krajih.
Doživetje zase je že vožnja skozi Železno dolino (dolina reke Bele) in dolino Tilmenta.
Mimo Humina po obvoznici do odcepa za Artegno, v slednji na mini krožišču v levo ulico, ki pripelje do večjega krožišča, z le-tega pa navkreber za Montenars. Parkiral sem pri pokopališču nad njim, ob cestici za vasičko Iouf. Parkirišče uporabljajo tudi domači hribolazci.

Do Ioufa pripelje ozka asfaltna cestica. Naprej drži betonska. Deset minutk za tem, ko zavije proti levi, smo pri smerokazih, ki pokažejo na dobro shojeno stezo. V udobnem slogu vijuga skozi zračen gozd do travnate rame s križem, s katere se odpre prvi širok razgled. Odprto vršno pobočje dokončno dosežemo na drugi rami, na katere sedlu je razcep poti: desno zavije prečnica do JV grebena, skoraj vsi pa smo se držali leve steze, proti razglednemu zahodnemu grebenu. In po njem do vrha. Vmes je razsežna uravnava, na katero s severne strani pripelje makadamska cesta (zaprta za promet), jadralski padalci pa jo uporabljajo za vzletišče.
Mali Karman je, kljub višini, ki ni nič posebnega, pomemben vrh nad Furlansko nižino, kajti dviguje se naravnost iz nje, dodatno pa k prepoznavnosti pripomore visoka kapela na vrhu. Glede na videno je očitno glavna izletniška točka širšega območja.
Najprej pade v oči sosednji greben Veliki Karman - Postovčič, zanimiv je tudi kot, iz katerega gledaš Matajur in Krn. Omeniti je seveda treba gričevje Beneške Slovenije. Furlansko nižino je žal prekrivalo plitvo morje hladnega nižinskega zraka, zaradi katerega se Jadrana sploh ni videlo.

Spust: JV greben je manj obiskan od ostalih pristopov. Steza je prava hribovska, hodiš po razmeroma ozkem grebenu. Malo pod sedlom, s katerega steza zavije pod vršno pobočje Malega Karmana, je razcep, na katerem sem prečnico zapustil in zavil levo dol, tako da se potegnil povsem krožno turo. Posebnost v spodnjem delu je ohranjen gaj, v kakršnih so včasih lovili ptiče za hrano.



četrtek, 2.1.2020: Učka: Knezgrad, 612 m - Vojak, 1396 m


Kriza po kanarski kratkohlačni idili še kar traja. Obmorski poskus z Učko je bil le delno uspešen, saj ni bilo tako toplo, da bi bilo za kratke hlače. ;) Malo smo si bili krivi kar sami, saj smo na izhodišče pripujsali šele ob 11h. Posledično nam je sonce ves vzpon uhajalo proti zahodu. Sicer pa je bilo lepo.

S parkiranjem nad Tuliševico ni težav: nasproti začetka poti za Knezgrad je prostora za 6-7 vozil, 100 m nazaj pa veliko makadamsko parkirišče.
Vzpon po lepi stezi skozi borov gozd, v soncu in svežem "nadmorskem" zraku, je bil čisti užitek. S kratkim ovinkom smo pristopili na Knezgrad, gozdnat hrib, ki ne izstopa s čim posebnim, zato je točka HPO verjetno iz kakšnih lokalnih vzgibov; včasih je na njem stal razgledni stolp, od katerega pa so ostali le temelji. V nadaljevanju nas je navdušila steza, ki v zložnem vzponu preči strmo pobočje nad Lovransko Drago. Na sedelcu s križiščem poti smo grebensko varianto čez razgledni, skalnati Grnjač morali opustiti, postalo nam je namreč jasno, da smo bili zjutraj vstali prepozno. Namesto pečevja so nam pot popestrili številni suhozidi, nov dokaz, da je bilo celotno pobočje Učke v preteklosti natančno obdelano; danes ga v celoti prerašča gozd. Pri kočici na Lazih smo naredili kratek postanek na soncu, kar je bila dobra poteza, saj nam je kmalu zatem sonce ušlo čez greben Učke. Do sedla Vrata smo posledično hodili po hladnem; kratke rokave sem zamenjal s pulijem. Pogrela nas je strmina pod sedlom, porasla z gorskim bukovjem, na kateri smo srečali prve spuščajoče se hribovce: dva Hrvata, dva Slovenca in dva Italijana. Za prečenje do južnega sedla pod vršno vzpetino Vojaka smo zatem uporabili napačno pot (označena gre levo, mi smo sledili desni vlaki), kar pa na srečo ne pomeni nobene izgube časa in višine. Na sedlu so se nam usta široko raztegnila, kajti vrnili smo se na toplo sonce, pogled pa je poletel čez celotno Istro. Postalo je tudi precej bolj obljudeno, kajti večina planincev pristopa na Vojak od bližnje vasi Mala Učka ali pa naredijo krog s Poklona. Zaključni vzpon po odprtem grebenu je pravi vrhunec ture, z neoviranim razgledom na vse strani neba: od Grobničkih Alp, prek Snežnika, Grintovcev, Triglava do Dolomitov. In, seveda, morja.

Nazaj na sedlu smo zavili na stezo za Malo Učko, ki pa smo jo na višini 1130 m, malo za tem ko zavije desno proti vasi, zapustili ter se prepustili OSM-jevi bližnjici proti levi (na ostalih zemljevidih ni vrisana). Izkazalo se je sicer, da na večjem delu steza skorajda sploh ni utrta, vendar pa je tako dobro označena, da smo ji sledili brez posebnih težav. Gozdne ceste nismo prečkali (naprej dol gre pot za Medvejo, pa tudi varianta za Lovransko Drago), temveč smo ji najprej nekaj minut sledili okoli Suhega vrha ter zavili šele na odcep za Babin grob. Ta pot je zanimiva, ker pelje čez odprt grebenček. V gozdu pod najbolj izrazito grebensko vzpetinico, na kateri stojita dva velika možica in s katere je najlepši razgled, smo našli zavetišče Babin grob, ki je pozitivno presenetilo s čistočo in pogradom s pravima jogijema. Preostali spust poteka po lepi, dobro sledljivi stezi, speljani mimo številnih ostankov nekdanje kulturne krajine.
Lovransko Drago smo dosegli v polmraku, tam pa nas je razveselila odprta konoba, ki nas je pogostila z odličnimi fuži z jurčki/divjačino. No, voznika je najprej čakal 13-minutni finiš po cesti do avta.

Učka: Šikovac - Sisol, 13.1.2019
Učka: Perun - Brgud - Kremenjak, 17.2.2019

Za to področje priporočam odlični zemljevid Učka, 1:30.000.



dnevnik 2019, vinotok - listopad - gruden