arhiv
dnevnik 2009, prosinec (januar) - sušec (marec)


Dnevnik 2008, vinotok (oktober) - gruden (december)

30.12. T Golica
21.12. T Hruški vrh
20.12. T Vošca
14.12. T Kavalarka
9.12. T Viševnik - Ablanca
7.12. T Debeli vrh
23.11. G Grlovec
16.11. G Pršivec, poskus iz Ukanca
9.11. G Kneža - Šija
2.11. G Križevnik - Molička peč - V. zelenica
26.10. G Črna prst
19.10. G Bohinjski Migovec
9.-13.10. J Mljet - Lastovo - Ston
5.10. G Prevalski Stog - Adam in Eva



torek, 30.12.2008: Golica, 1835 m

GRS prečenje nad kočo na grebenu smuka smuka Možine podpisi
Brezhibno jasen dan, na soncu prijetno toplo, pihalo je le na vršnem grebenu. Sneg popolnoma stabilen, žal pa je bil pršič ponekod že predelan v "tako ali drugačno" kložo, tako da smo vriskali "samo" dobro polovico spusta, hehe. Zelo zanimiva tura.

Od Fenca s smučmi brez težav po običajni markirani poti do koče. Po zaobljenem hrbtu navzgor in levo po grebenu na vrh. Spust naravnost navzdol na planino Možine. Pod Ovčarsko kočo levo na kolovoz (prvi metri rahlo navzgor), ki se za zaplazeno grapo priključi na gozdno cesto. Po njej (sprva nekaj minutk znova rahlo navkreber) do velikega rovta. Čezenj proti desni, v gozdu takoj ostro desno, za potočkom navzdol do ograje, desno na manjši travnik in čez rovte do zadnje hiše nad Fencem. Lepa turica, vendar samo za stabilne razmere.



nedela, 21.12.2008: Hruški vrh, 1776 m

Jeseniška planina sedlo Rožca Koprivnjak Klek skulptura forma viva
Poledenela cesta mimo cerkve je, ne prvič, poskrbela za "budnico", spodaj pa smo imeli zaradi poznega prihoda še "drene" s parkiranjem.
Turo je izbral in vodil Aleš, pripravnik za turnega guruja. Od "ta usrane" kmetije (nad levim mostičkom) smo se čez rovte lagodno povzpeli do gozdne ceste, kjer si je vodnik pri izpitni komisiji takoj prislužil negativne točke. Namesto levo, kjer bi si po ravnem delu vlake pripravili smučino za spust, je zavil desno. Po nekaj minutah smo dosegli našo običajno pristopno smer za Klek, ji sledili do hrbta z leso, nato pa - novost - zavili ob markacijah levo dol. Nezadovoljstvo nekaterih vodencev je še povečala izguba 20 m višine in zoprno plazenje pod podrtimi drevesi. Vodjo je rešilo le dejstvo, da se je prečnica do ceste na Jeseniško planino izkazala za nepričakovano kratko. Do Koče na Petelinu je šlo seveda po cesti, kar je bila prava sreča, saj se je naokoli slišalo vse več snežnih bomb z otresajočih se smrek. Topli fen je pač naredil svoje. Na planini smo se prvič povzpeli čez levi pašnik in nato z rame skozi gost in strm, vendar na srečo kratek pas smrekovja prečili proti sedlu Rožca. Na planem se je odprl širok razgled na Julijce, ki pa ga je na sedlu povsem zasenčil obsežen smučarski svet nad avstrijsko planino Rožco. Za navdušujoč zaključek vzpona so poskrbele prelepe zapihane skulpture na vršnem pobočju.

Uršino navijanje za spust po domnevnem pršiču na (presenetljivo lahko smučljivi) severni strani je naletel na zelo mlačen odziv; sledila sta ji le B&B. Večina je imela prav, saj so naleteli na neuporabno skorjo. Imeli so še srečo, da za prečenje nazaj na mejni greben ni nobene ovire. Medtem je bil naš spust po le-tem proti pričakovanjem izredno dober. Zastrugi suhega napihanca vijuganja niso skoraj nič motili, le dovolj agresivno je bilo treba zavijati.
Na sedlu so padli raznoliki predlogi za nadaljevanje. Ker do poenotenja ni prišlo, smo se ločili na kar tri skupinice. Jaz sem prečil skozi smrečje po naši vzponski špuri, Blaž in Matjaž sta se povzpela v pobočje Kleka, tako da sta prišla nad smrečje, ostali pa so se pod vodstvom pobezlanega gurujskega pripravnika spustili proti Plavškemu rovtu (mi trije naj bi jih prišli iskat z avtomobiloma). Ne glede na varianto je bila preostala smuka, na žalost, izredno slaba. Prelepo smučišče Jeseniške planine nam je pripravilo masaker v popoldanski skorji, pod planino je šlo malo bolje, na gozdni vlaki pa je bilo toliko podrtih dreves, da se je bilo treba do vodoravnega odseka ves čas basati po stranski goščavi. Za akrobatiko sem - poleg standardne soimenjakove salte - poskrbel tudi jaz. Pri spustu na gozdno cesto me je zabilo v zamaskirani kanal in me katapultiralo iz smuči. Pod Klekom z jarki res nimam sreče. Dobro, tokrat vsaj nisem ničesar polomil.
Ko smo pri Matjaževem avtu na toplem soncu z užitkom ožemali pir iz njegovega prtljažnika, so se po naših sledeh prikotalili "Plavškorovtarji". Jej, jej...
Zadnja dogodivščina nas je čakala v bližnjem "saloonu". Ne govorim o kelnarci z joškastim balkonom, temveč o zanimivi predstavitvi knjižice 'Kako so v vaseh pod Golico včasih živeli'.
Čudovit dan.



zbota, 20.12.2008: Vošca, 1737 m


Cesta je bila splužena do nekdanje stražnice pred Jurežem, naprej proti kmetiji pa je vodila samo gaz. Nerazumevanje v naših očeh je razčistil gospodar, ki je malo po našem prihodu prišel mimo in povedal, da je enostavno preveč nevarno za plaz. Glede na to, da so bili v Srednjem vrhu splazeni praktično vsi strmejši travnati bregovi, smo mu povsem verjeli. Mimogrede nas je še poprosil, naj vrh klanca in nadaljevanje ceste proti kmetiji pustimo prosta - za obračanje traktorja s plugom.

Že pol minute od stražnice smo prečkali veliko plazovino. Občutek je bil prav neprijeten, saj je bilo jutro zelo toplo in vse skupaj je bilo videti sumljivo. Na bližnjico čez travnik nismo niti pomislili, zakorakali smo čez Jureževo dvorišče in se pridno oklenili kolovoza. Tudi v gozdu smo prečkali še nekaj splazenih pasov, nad višino 1250 m pa se je snežna odeja počasi spremenila; bili smo se nad ničelno temperaturno mejo zadnjih dni.
Na Jureževi planini se je izkazal Blaž, "tečajnik za turnega guruja" :), ki nas je povedel ne desno po cesti do drugega ovinka, ampak po travniku naravnost navzgor, tako da smo se skozi redek gozd povzpeli neposredno proti vrhu Vošce. To je bilo pomembno predvsem za poznejši spust, ki je bil vse kaj drugega kot položni ovinek, ki ga svetujejo vodniki.

Čeprav nas vrh ni pričakal v soncu, bila je visoka oblačnost, smo bili z razgledom in mirnim ozračjem nadvse zadovoljni, predvsem pa smo komaj čakali, da urežemo vijuge v popolnoma nedotaknjeno snežno pobočje. In to suhega pršiča! Opis spusta je pravzaprav nepotreben... Odlično je šlo tudi med drevjem pod vršnim pašnikom, medtem ko je bila Jureževa planina nekako smešno grbinasta. Kljub pršiču se nam je tam zdelo, da smo, prej kot v hribih, na kakem tekmovanju akrobatskih smučarjev.

Na spodnjem robu Jureževe planine, 1400 m, ni bilo dileme - gremo še enkrat. Vrh nas je v drugo nagradil s prvim soncem dneva, smuko pa smo še izboljšali, ko smo skozi gozd udarili po desni strani gozdnega slemena, oziroma levo nad grabnom.

Končna ocena: Vošca nas je z direktno smerjo spusta ujela "s spuščenimi hlačami". Iz sprehajalne turice se je prelevila v miniaturni pršičarski "eldorado" (mal orientalskega pretiravanja tud mora bit kdaj).



nedelja, 14.12.2008: Kavalarka, 1350 m

kapa hopla hop mejni prehod pot
Zadnje štiri dni dež, enaka tudi napoved za naslednje štiri. Višje gore zaradi neprevoznih cest, nevarnih razmer in megle odpadejo, v nižinah pa so brez dežja edino Rateče. Pogled na zemljevid in preverjanje v vodniku Karavanke ponudita "zanimivo" idejo. Kupca zanjo najdem v Zgornji Besnici, slavna Butec&Butec sta pač vedno pripravljena na kako neumnost. :)

Od Kompasove trgovine na mejnem prehodu smo ubrali bližnjico do ceste, ki iz Rateč pelje na Peč. Splužena je bila samo do dveh vikendov pred ovinkom, saj so imeli Ratečani še nujnejše opravke, npr. kidanje streh. Na Sušah smo na višini dobrih 950 m odvili levo čez mejno črto in se priključili komajda vidnemu obrisu kolovoza, ki pripelje od nekdanje italijanske kasarne, 500 m od mejnega prehoda. Po kolovozu vodi markirana pot št. 522 na Peč. Takoj, ko vstopi v gozd, naredi ovinek v levo in se v eni stranici dvigne do gozdne ceste pod vrhom Kavalarke. Seveda smo od Suš do vrha ves čas gazili, zato smo se na 500-metrskem vzponu, kljub zmernemu naklonu, lepo oznojili. Poleg varne poti je bilo to tudi vse, po kar smo prišli. Pričakovali smo meglo in sneženje, a nas je vreme razveselilo celo z občasnimi luknjami modrega neba. Nekaj megle smo ujeli šele na vršnem slemenu Kavalarke.

V položnem začetku spusta se je dalo drseti samo po naši gazi. Ko smo s ceste zavili na kolovoz, smo prvih 40 m predrveli kot hudi sestradanci, potem pa je bil pred nami samo še zložni kolovoz. Takrat je padel predlog: "Kaj, če bi jo bruhnili kar naravnost navzdol?" Pomislek pred morebitno goščavo je zdržal samo nekaj sekund. Gremo! Že v prvem zavoju smo doživeli šok in potem se je slišalo samo še kruljenje, med katerim je bilo moč občasno razpoznati tudi kako znano, npr. "Nooorooo", ipd. Prvorazredna plovba v meter globokem, nepričakovano stabilnem pršiču. Nekako do višine 1100 m je bil sneg suh, niže pa je počasi postajal vse težji, tako da je zahteval previdnejše vijuganje. Ne zaradi nevarnosti plazu, ampak zato, da si ne bi kdo zlomil noge. Prikotalili smo se točno do bivše italijanske kasarne in potem v 10 minutah pridrsali do državne meje ter skozi opuščena mejna prehoda. Edino razočaranje dneva je sledilo na Dovjem, kjer najboljša gorenjska domača gostilna, Potokar, (menda že od aprila) ne obratuje več. Smrk, zbogom pica antiskleroza in dovški krap!

Nauk: nima se smisla truditi - naj še tako poskušamo narediti slabo turo, nikoli nam ne uspe.



torek, 9.12.2008: Viševnik, 2050 m - Ablanca, 2004 m

prašičenje Zahodna grapa Ablanca Ablanca opast vrh v strmini posmučano papiga
Zadnji dan pred novim dolgotrajnim poslabšanjem = dopust. Dopust, kakršnih ni veliko. Vse je bilo naravnost idealno: temperatura, jasno nebo, sneg, zanimiva tura, število ostalih gornikov.
Klasični mraz Rudnega polja smo pustili za seboj takoj, ko smo se začeli vzpenjati po smučišču. Nato pa, na kratko, smo se v idealnih razmerah do vrha Viševnika enostavno sprehodili (no, vsaj tisti s kooperativnimi psi). Nikamor se nam ni mudilo, samo uživali smo. Pogled čez vršni greben na nedolžno severno pobočje nas je spravil v sladke škripce - kam odsmučati - še posebno po ogledu spusta dveh deskarjev, ki sta skočila v pršič z opasti v vznožju vršne glave. Pravi kič.
Vseeno smo se odpravili proti prvotno zamišljeni Zahodni grapi. Čez prvi grebenski vršiček minuto peš, za njim pa smuči na noge in gremo. Na začetku je poskušala motiti skorjica, niže pa je bilo vse bolje in po prvi tretjini spusta smo v pršiču že rjoveli od užitka (opravičilo vsem za zvočno onesnaženje). Spodaj se je sicer spet pojavljala občasna skorjica, povprečna ocena spusta pa je bila zelo, zelo dobro.

Ker je bilo Blaževo zaupanje v pse na psu, se je pridružil našemu veteranu Tončku pri zaključnem vzponu na Srenjski preval, preostala dva pa se nisva mogla upreti opevanim razmeram na Ablanci. Presenetila naju je že gaz, ki je omogočala izredno lahek vzpon na vrh s smučmi; da bom kdaj osvojil Ablanco s smučmi, si nisem bil nikoli mislil, sploh pa ne tako enostavno.
Kot vemo, vrh Ablance ni ravno prostoren, zato kljub razmeroma majhni relativni višini ponuja občutek visoke gore. Na žalost je bil veter zgoraj tako nadležen, da sva se takoj pripravila na smuko. Navdušena nad globokim pršičem se v zgornjem delu starim vijugam nisva dala motiti, spustila sva kolikor je šlo in se ustavila šele nad strmim žlebom. V navdušenju naju je malo zaneslo, zato sva pikirala kar v levi, najstrmejši žleb. Je bil pač najmanj posmučan, midva pa sva hotela svoj delež deviške beline. S strmino (okoli 50°) sicer nisva imela težav, tudi pršič je bil v bistvu osupljivo stabilen, smola pa je bila v tem, da sva že v prvem zavoju zarezala po skalah. Odkrila sva jih kar nekaj, zato sva žleb posmučala previdno počasi. Spodaj pa je seveda spet letelo.
Nad Konjščico se je izmenjalo več vrst snega - pršič, nekakšno lepilo, skorjica, skorja in Skorja - na splošno pa je bilo boljše smučljivo kot običajno.
Čudovit dan.
Zdaj pa čakamo na novi meter pršiča.

Turni vodniček: VIŠEVNIK
Turni vodniček: ABLANCA



nedelja, 7.12.2008: Debeli vrh, 1962 m

viharnik Triglav Debeli pršič Mrežce juhuhu valovi
Ob prihodu na parkirišče pri Rupah smo se, pričakujoč vse hudo, nejeverno ozirali okoli sebe. Videli smo samo suh pršič. Hudirja, kje je skorja?
Mrežce so bile oblegane, proti Debelemu pa smo morali potegniti prvo gaz. Uh, kako nam je bilo težko... :)) Ali je kaj lepšega, kot imeti vrh samo zase? Seveda je - ko se zapodiš v neverjetni, nedotaknjeni decembrski pršič. Fantastično prašičenje v vršnih 150 metrih smo morali takoj ponoviti (ampak samo tisti z ubogljivimi psi). Smer spusta: ne levo proti dolinici pod Mrežcami, kot opisujem v vodničku, temveč z vrha naravnost navzdol (jugovzhod), kar je smučarsko in orientacijsko enostavneje! Nevarnost plazov je bila, če verjameš ali ne, ničelna.

Turni vodniček: DEBELI VRH


nedelja, 23.11.2008: Grlovec, 1840 m

Borovlje Košuta Z'če vrh vpisna knjiga

Med Koroškimi Slovenci. Boroveljska hišna gora. Mrzlo.


nedelja, 16.11.2008: Ukanc - Pršivec, poskus do 1430 m

Pristop iz Ukanca naravnost na Pršivec (opis v Habjanovih Manj znanih poteh) je bil že dolgo v načrtu. Vreme je bilo idealno, postava tudi (z menoj sta bila Urša in Blaž, ki sta letos zaključila PP). Skratka, sumljivo, saj se iz preveč lepega...

Z odkrivanjem začetka lovske steze nismo imeli resnih težav, čeprav hišne številke Ukanc 131 nikakor nismo mogli odkriti. Osumili smo neugledno hiško brez številke, za katero se odcepi pot po severni obali jezera, v gozd pa vstopili 50 m za njo, ob malem stebričku električne napeljave. Čez minuto - dve je bila stezička naša. Počasi se vzpenja proti levi, spleza čez prvi skalni pas, pred odsekanim Štumfarjevim grabnom pa zavije navzgor. Na enakovrednem razcepu smo pravilno izbrali levo stezo, ki takoj zatem popelje po kratki izpostavljeni polici v Štumfarjev graben in se nato dviguje po drugi strani. Prva prava akcija se začne pod prvo steno. Najprej strmo navzgor po slabo utrti stezi, zasuti z listjem, čemur sledi izpostavljena polica, na kateri smo potočili kar nekaj kapljic "ta smrdljivega". Desno od drče se vse slabše vidna steza spet dviguje po gozdu, pod naslednjim pečevjem pa zavije desno na trave. Nad razglednim mestom se steza izgubi. Dvigamo se po gozdu, levo od plaznice. Levo od nas sredi gozda zraste nizek skalni hrbet, na vrhu katerega je lep razgledni pomolček, primeren za malico. Dvajset metrov više se na položnem gozdnem hrbtu nenadoma pojavi razločna steza, ki pelje pravokotno v levo, mi pa smo si Habjanove nasvete razložili drugače, zato smo pod navpično vršno steno zavili desno in se po vse debelejši snežni odeji (10 cm) povzpeli do travnatega rebra desno od stene. Z drsečimi travami smo imeli težave že do tod, ko se je pod nami pojavila še praznina, pa smo imeli dovolj. Čeprav nam povratek čez izpostavljeno polico ni bil niti malo pri srcu, je bilo tam vsaj suho.

Med odločanjem, kaj storiti, nam je prišlo na misel, da pa morda sploh nismo na pravi poti. In res, ko smo se po zelo previdnem spustu po drsljivih zasneženih travah spet znašli na tisti vodoravni stezi, nam je bilo že po nekaj korakih jasno, da je to pravo nadaljevanje. Dve minuti pozneje smo ob pogledu na izpostavljeno travnato strmal, čez katero pelje neprepričljiva stezička, dokončno obupali (če bi bilo treba obrniti više gori, bi bili v pasti). Med spustom do izpostavljene police nas je presenetila slaba sledljivost steze (gor grede s tem nismo imeli posebnega dela), še bolj pa potem sama polica, ki se nam je zdaj zdela razmeroma lahka. Ja, vse je v glavi... Edina dobra stran umika poražene vojske po pristopni smeri je bilo razkritje začetka lovske stezice: za balvanom za hiško, ki smo jo določili že zjutraj.

Navdušujoč pristop, ki pa zahteva kopne razmere. Zahtevna orientacija. Samo za izkušene.


nedelja, 9.11.2008: Kneža - Šija, 1880 m

Ravenska Ovčja Suha

Prvič v Kneži. Cesta je od začetka vzpona do Kneških Raven v celoti asfaltirana. Na prvi serpentini gozdne ceste proti gozdarski koči je nameščena rampa, ki pa je bila odprta, znaka s kako prepovedjo pa tudi ni, zato sem se zapeljal do konca (950 m).
Lovska steza, ki se začne pri gozdarski koči, me je v četrt ure pripeljala do opuščene planine V Prodih (lepa lovska koča). Ob pogledu na oblačni zamašek na Žabškem Kuku in Voglu sem brez pomišljanja zamenjal svoj cilj. Namesto levo, sem po mulatjeri zavil desno, do hrbta Ravenske Ovčje Suhe, ki predstavlja ostro mejo med gozdom na zahodni strani in travami na vzhodni. Smer vzpona je jasna, po travnatem hrbtu navzgor. Ko se po 100 metrih na Konjskem brdu strmina umiri, iz gozda priteče stezica, ki pa, žal, razvaja le 10 minut. Potem pa spet po svoje. Prve zaplate ruševja sem obvozil po desni, ko me je za metrsko skalno stopnico goščava povsem obkolila, pa sem zavil nazaj na greben, pripravljen na neusmiljeno bitko. Vendar, glej, glej, na grebenu sem znova našel stezičko. Čeprav je nadaljevanje na videz neprehodno, se od blizu vedno znova odpirajo prehodi. Molže ni, noben prestop skozi vejevje ni daljši od nekaj korakov in tudi od grebena se nikoli ne oddaljiš več kot dva metra. Edina orientacijsko pomembna točka je vznožje vršnega pobočja. Najprej me je zapeljala večja travna jasa na desni, a sem hitro ugotovil, da tam ne bo kruha. Nazaj do "grebena", nekaj metrov naprej in - o, čudo svetovno: točno sledeč GPS-jevemu zemljevidu AdriaTOPO - poševno proti desni skozi rušnato morje, po zelo zamaskiranih ostankih steze. Na glavni greben Spodnjebohinjskih gora sem stopil na vršiču nad sedlom Čez Suho (zložena kamnita piramida).

Čez Suho je hladen veter podil meglice, zahodno je bilo še vedno zabasano, ampak ker sem imel do sončnega zahoda tri ure časa, sem skočil še na zameglena Šijo in Vrh Dlani. Tu sem se, računajoč na GPS, dokončno odločil, da kljub obupni vidljivosti poskusim s sestopom po smeri nekdanje tihotapske steze z Vrat na planino V Prodih. Do sedla sem se spustil po shojenih sledeh, pod njim pa na slepo. Videlo se je 20 m daleč. No, že 10 m pod Vrati sem naletel na skromen obris opuščene steze, ki se po prvem kratkem okljuku začne zložno spuščati proti levi. Sledovi so res šibki, tako da sem jim sledil le s težavo, še posebno, ker se ni videlo daleč. Ko sem dobrih 100 m niže prišel iz megle, sem mislil, da je stvar opravljena, a sem že po nekaj minutah, pred prvim rušnatim poljem "nit" povsem izgubil. Obvozil sem ga zgoraj (po sledovih sodeč, ne prvi), potem pa sem vendarle izvolil pogledati na GPS, ki mi je razkril, da naj bi steza tekla pod ruševjem. Vendar jo je na tem odseku zob časa povsem zradiral, odkril sem jo šele na travnatem rebru (na višini 1515 m), ki je spredaj ves čas na očeh. Od tam naprej je steza presenetljivo dobra. Nekaj slabih minut ima le po vstopu v gozd, kjer je treba slediti lastnim občutkom, ne zemljevidom, ki spodnje polovice tega spusta ne kažejo (več?) pravilno. Steza se izteče pri stranišču lovske koče na Prodih.


nedelja, 2.11.2008: Križevnik, 1910 m - Molička peč, 2029 m - Velika zelenica, 2114 m

macesni Križevnik Ojstrica Molička peč Polške device Veliki vrh Rogatec

Smešno, težje je bilo najti markirano pot (odsek s planine Ravne do sedla med Smrekovcem in Dleskovcem že sramotno dolgo ni videl markacista) kot "neoznačeno" stezico do planine Polšak. Na slednjo namreč po novem opozarja smerna tablica, steza pa je označena z rdečimi pikami. Slabše mi je šlo na Križevnik, ki ga varuje morje rušja. S planine sem se usmeril proti zahodu in na vrhu prve vzpetine zavil desno. V loteriji prehodov pa nisem izbral najbolje, zato mi nekaj minut molže ni ušlo. Izkušnje so seveda storile svoje, nisem se zagnal z glavo skozi (rušnati) zid, temveč sem izbral povsem "napačno" smer, v kateri sem lahko veje elegantno pohojal. Kmalu sem zadel na neko stezo, ki me je privedla na greben nad Robanovim kotom, pol minute od vznožja vršne vzpetine Križevnika. Do vrha je izsekana čudno speljana pot, katere ovinke si splača zapomniti, da med povratkom ne pride do slabe volje ;).

Prečna steza pod grebenom Polških devic je speljana skoraj vodoravno. Od vznožja Križevnika se od grebena takoj oddalji, orientacijsko pa je treba na začetku nekajkrat izbirati med travnatimi prehodi, jasami. Prava smer je vedno tista, ki je najbolj logična. Sčasoma se oblikuje ena sama razločna steza, tako da gre do vznožja Moličke peči brez dvomov.
Poskus naskoka na vrh Polških devic (najvišji je zadnji vršič pred Moličko pečjo) mi je spodletel, saj v rušnatem morju nisem našel šibke točke.

Na začetku vzpona na Moličko peč so me shojene sledi popeljale poševno v levo do plitvega, gruščnatega žlebu. Po njem navzgor, nekaj metrov čez pečevje ter prestop levo iz ruševnate slepe ulice. Naslednjemu ruševju se izogneš na levi, pod vrhom pa potem že prevladujejo čistine. Juhej, nov dvatisočak.
Prestop ali dva skozi ruševje nas čakata še na spustu do sedla z Veliko zelenico, vzpon nanjo pa je, za spremembo, bolj strm, vendar enostaven; ves čas sem se držal blizu robu nad Robanovim kotom, kjer pomagajo shojene sledi. Tik pod vrhom je nekaj pečevja, na katerem si je treba nekaj metrov celo pomagati z rokami (I).

Zaradi pozne ure je bila vršna planota samo moja. Svetloba nizkega popoldanskega sonca je poskrbela za prelepe barve, manj pa sem bil vesel hladnega vetriča, zato se nisem zamujal. Spust z Velikega vrha proti Sedelcu se je izkazal za zahtevnejše brezpotje kot sem pričakoval, tudi v smer nisem bil povsem prepričan. Kot začetek se sicer povsem jasno ponuja plitev žleb, ko ga zapre ruševje, pa z vrha ni bilo videti kakšnega prav pametnega nadaljevanja. Pa se je pred ruševjem vendarle pojavil prvi možic, skozi grmovje popeljejo za silo shojeni prehodi, niže je treba stopiti previdno čez kako strmo stopnico in tako se na orientacijo spomniš šele na zaraščenem vznožju. Na srečo je bilo tam možicev ravno dovolj, da sem s pozornim sledenjem prišel do markirane poti brez izgubljanja.

Turo bi smiselno zaokrožilo prečkanje Dleskovca, a mi je zmanjkalo dneva.


nedelja, 26.10.2008: Črna prst, 1844 m

Z zgornje gozdne ceste sem začel v gosti megli, iz kater sem se prebil 50 m nad Orožnovo kočo. Popolna šajba. Na strmali Črne prsti sem si z zanimanjem ogledal najboljšo smer za zimski vzpon, točneje smuko: prečenje proti sedlu Čez Suho je izpostavljeno, zato je najlažje naravnost navzgor in desno po grapici do koče. Dom Zorka Jelinčiča je bil, za razliko od Orožnove koče, odprt.
Turo sem zaokrožil čez planino Za Črno goro. Moj zemljevid je pod Žrelom kazal direktno pot proti planini, o kateri pa v praksi ni bilo ne duha, ne sluha. Kar me seveda ni ustavilo. Ampak tokrat sem se rahlo nategnil, na daleč lepo prehodni svet se je namreč izkazal za vse kaj drugega. Neužitnemu melišču in travam v obliki ščavja je sledil vrhunec v vznožnem ruševju, kjer so me pričakali z mahom poraščeni balvani in nametano vejevje, v katerem sem ob vsakem koraku cvikal pred globokim vdorom. Za povrhu sem tu spet dosegel oblačni sloj, zato je bilo vse mokro. Na srečo sem zadel zelo kratek prehod. Na planini je sledil vložek z gosto meglo, z vidljivostjo do 30 m, v čemer sem markirano stezico zadel (beri uganil) le po zaslugi izkušenj. Preostali spust potekal brez orientacijskih težav. Stezo tu večino časa spremlja zidan kanal, nastal v času kopanja bohinjskega predora.


nedelja, 19.10.2008: Ukanška Suha - Bohinjski Migovec, 1901 m

Ko cesta, oziroma smučišče Žagarjev graben zavije levo, v prvi strm klanec, sva vstopila v gozd. Dobro minuto sva sledila opuščeni vlaki, potem pa se je začelo na divje. Sprva se nama je še dozdevalo, da sem in tja videvava staro stezo, a sva nazadnje morala priznati, da samo lomastiva. Kot sva ugotovila pozneje, sva stezo iskala preblizu grabna, kamor naju je zvabila narobe vrisana lovska steza na stari različici zemljevida AdriaTopo na mojem Garminu. Če bi stezosledila brez elektronske igračke, bi bila gotovo uspešnejša. Vsekakor koristna izkušnja! Na višini 950 m sva prišla pod skalnati pas in ga napadla vsak po svoje; jaz sem trmoglavil naravnost navzgor po vlažnih gladkih ploščah, soimenjak pa, pametneje, po strmem gozdnem pobočju na levi. Ko sva se nad strmo stopnjo sešla, sva čez nekaj metrov (na višini 1000 m) stopila na pravo lovsko avtocesto, ki ležerno pripelje od nekod z leve...

Naslednje mesto, vredno omembe, je razcep na višini 1170 m. Dobro shojena steza tam zavije pravokotno v desno, manj opazna levo. Desna pelje k lovski koči, midva pa sva nadaljevala po levi. Že čez pol minute sva bila na novem odcepu, pristop na opuščeno planino Za Migovcem namreč zapusti prečno stezo in se znova požene navzgor. Nizko drevje kmalu zamenja nižje ščavje, steza pa se počasi izgublja, vendar nikoli povsem ne izgine. Speljana je logično, na pravih mestih pomagajo tudi možici, zato v dobri vidljivosti ni težav s sledenjem. Na markirano pot se priključi pri ostankih starega stanu.

V pol ure sva se sprehodila do Konjskega sedla, kjer se je začel kratki vrhunec ture, dobrih 100 m vršnega brezpotja. Sprva izgleda lahko, prvi vršič obideš po stezički pod zahodno stenico ali pa (malenkost bolj priporočljivo) se povzpneš naravnost v travnato škrbinico na grebenu. Še malo travnatega sveta in prikaže se vršna glava, ki preseneti s težavnim videzom. Direktna smer je bila videti zelo strma, zato sem najprej prečil pod steno proti desni, povohljati za čim lažjim. Zadaj se je res odprl zagruščen žleb. Spodnji del sem obvozil po skrotju, nekaj zoprno peščenih metrov, kjer je bilo treba stopati previdno, pa mi le ni ušlo. Nad ožino sem spet odvil desno na skrotje in v par minutah sem bil na vršnem grebenu, kjer se mi je zasmejalo. Namesto po ploščah, kot je kazalo od spodaj, sem se do vrha sprehodil po lahkih travah na severni strani. Matjaž je medtem napadel po direktni smeri, kjer, razen dveh prehodov težavnosti I-II, prav tako ni imel prehudih težav.

Do sedla sva se spustila vsak po svoji smeri vzpona, pri čemer sem odkril še obvoz zagruščenega žleba - kratek prehod skozi rušje. Nadaljevala sva po markirani stezi proti Žagarjevemu grabnu. Pod nekdanjo planino Kal, kjer steza za Šport hotel zavije desno, naju je označena steza vodila navzdol samo še dobrih 100 m, kajti na uravnavi pred vstopom v gozd vse skupaj kar izpuhti. Kratek čas sva jo iskala, potem pa zavila levo do dobro vidne mulatjere, ki graben spremlja po levi že vse od Kala. Odlično ohranjena stara vojaška pot je prav šolski primer svoje vrste in sestop po njej je bil resnični sprehod. Za konec sva seveda tolkla marševski korak po cesti - smučišču.


Jadranje, 9.-13. vinotoka 2008
Najjužnejši otoki vzhodnega Jadrana

Mljet - Lastovo - Ston

četrtek
Prvotni datum križarjenja je zaradi mraza in dežja propadel, teden pozneje pa je našo potrpežljivost nagradilo brezhibno indijansko poletje. Ko smo po deveturni nočni vožnji v ACI marini v Rijeki Dubrovački stopili iz avta v krasen sončni dan, je bila utrujenost v hipu pozabljena.
Izpluli smo v bonaci, ne kaj dosti drugače pa ni bilo niti na odprtem, zato smo do najbližje točke Mljeta motorirali. V zalivu Podškolj nas je po optimističnem skoku v vodo takoj katapultiralo ven. Čeprav nas je merilnik temperature vseh pet dni nategoval z 22°C, jih je imela voda v resnici pač samo 18.
Podškolj
Za prenočevanje smo izbrali kar bližnji zaliv Saplunara, ki je znamenit po mivkasti plaži, sicer pa povsem odprt na jugozahod, od koder na Jadranu prihaja precejšen delež neviht. V stabilnem jesenskem ozračju je bil strah pred njimi seveda odveč. Zato pa je zvečer presenetila burjica, ki je razkrila, da smo se zasidrali preblizu ene od sidrnih boj. In rešitev? - Po kratkem čohanju smo se ročno privezali še nanjo...



petek
Ker je bila pred nami najdaljša etapa križarjenja, smo štartali "že" ob 9h. Plovbo v gladkem morju po zunanji strani Mljeta je najprej prekinil ogled navdušujoče Jame, moderno imenovane Odisejeva špilja. Pred njo naj bi namreč doživel brodolom sam Odisej, se rešil v jamo in se potem v njej kar nekaj časa zabaval z eno od nimf. Mi nismo bili te sreče.
V jamo, podobno kot v Modro špiljo na Biševu, priveslaš ali priplavaš skozi nizek vhodni rov. Tudi svetlobni efekti so podobni, največja razlika med njima pa je v stropu - mljetska je udornica.
pred špiljo Odisejeva špilja
Naslednja prekinitev lenarjenja je bil zavoj k vhodu v kanal Soline, ki znani mljetski jezeri povezuje z morjem. Predvsem so nas navdušile tri bejbe, ki so se tam sončile, sploh ena, ki nam je za par sekund pokazala levi jošk :). Kanal, v katerega je prepovedano vpluti vsem plovilom na motorni pogon (upajmo, da bodo tudi jezersko turistično ladjico kmalu predelali na električni pogon), je celo zaprt z ograjo, ki ima na sredi odmična vrata.
kanal Soline svetilnik Glavat
Proti Lastovu nam nato ni nič več preprečilo nabiranja manjkajočih uric spanja, po želji kombiniranih s pločevinko ali tarokom.
V Skriveni luki smo bili z znanci domačini spet dogovorjeni za ribjo večerjo, ki tudi tokrat ni razočarala. Z eno besedo: mljac!
Skrivena luka naše ribe
Stari ata se je po obedu tako vživel v pripovedovanje, da smo - še vedno premalo naspani - zadnjo uro gledali že s ta belimi, hehe. Med drugim je razložil, kako so pred pojavom navtičnega turizma v zaliv prihajale počivati jate gofov. Ribiči so za njimi zagradili vhod v zaliv in jih pobirali iz morja po potrebi.



sobota
Ponoči je potegnila burja do 20 vozlov, zato sva ob 1h z Gregom spustila dodatnih 5 m sidrne verige, zjutraj pa nas je spet zbudila tišina. Medtem ko je trojica odveslala s pomitimi pladnji in skledami do ata, smo ostali poskakali v vodo. Mimogrede, med čakanjem na vremensko napoved nas je - priznajmo - razveselila novica o smrti odvratnega populista Jiržija Hajduške alias Joerga Haiderja.
Dnevni načrt se je glasil: nazaj do Mljeta. Ko smo izpluli na odprto, nas je končno pričakal vsaj približno konkreten veter (10 vozlov), iz česar smo iztisnili poldrugo uro jadranja. Tudi valov je bilo ravno toliko, da so posameznikom povzročili nekaj nelagodja v črevesju. Ampak ob 13h smo bili ponovno v bonaci.
Jiržijeva majica slovo od Lastova
V Pomeni smo se privezali na obalo (muring). Poleg sprehoda do Malega jezera (vstopnina v NP je presneto draga - 90 kun na osebo), kjer smo tudi zaplavali, je bil glavna zvezda dneva pristaniški kapitan, ki nam je hotel zaračunati privez po junijski tarifi, čeprav smo bili že v izvensezoni. Ko smo ga po telefonijadi z njegovim šefom spomnili še na 30% popust za privez v četverovez, se je njegovo blefiranje spremenilo v kalimerovsko jadikovko, haha. Burleska.
preliv med jezeroma
Za večerjo so padle škarpene, kantarji in trlje, ki so nam ostali od prejšnjega večera, dopolnjeni z našo tradicionalno krompirjevo solato s kumarami, čebulo, česnom, oljčnim oljem... Še enkrat mljac.



nedelja
Po zajtrku smo ujeli prvo vožnjo turistične ladjice do frančiškanskega samostana na otočku Velikega jezera (vožnja in ogled sta vključena v ceno vstopnice NP). Samostan je sicer sredi obnove, vendar nas je otoček vseeno napolnil; fantastična je že sama narava, ki pričara vtis "pravega Sredozemlja". Zanimivo, da je pri eni od kapelic pokopanih nekaj Slovenk.
jutro v Pomeni Veliko jezero
Izpluli smo proti zmerni burji, ki pa nas je osveževala samo do ovinka k Polačam. Po letečem (plovečem) ogledu - bolj kot kraj nas je navdušil mali arhipelag pred zalivom - smo se v popolni bonaci ustavili pod otočkom Kobrava in poskakali v prijetno vodo, vsaj stopinjo toplejšo kot prvi dan.
Motoriranje skozi Pelješki kanal je potekalo v brezvetrju in poletno toplem soncu. Nad kokpitom smo razpeli bimini, na mizo so prihajali gurmanski narezki ...
v Pelješkem kanalu
Akcija se je začela šele v plitvem kanalu med Brocami in Stonom, v katerem plovbo omogoča 25 m širok izruženi pas. Globok naj bi bil minimalno 2.5 m, vendar nas je pred zadnjim svetilniškim parom, kjer zaliv malce zavije, nenadoma zavrlo. Nasedli smo v mulju. Pri ugrezu jadrnice 1.9 m je globinomer nazadnje kazal samo še 1.4 m!! Ko sem že razmišljal o sidru, sem se odločil za zadnji poskus - motor do konca in počasi smo se vendarle prebili. Za konec smo imeli še to srečo, da je bil edini pomol z dovolj globine prazen. Ker v mulju sidro ne drži, se je namreč možno privezati le bočno, za ta način pa je prostora le za tri jadrnice.
svetilniki v ožini Ston
Po ogledu fascinantnega obzidja mesteca Ston smo se v eni od konob lotili malostonskih školjk. Pospravili smo kunjke ("pizdice"), škampe, gambore (male škampe), mušule (klapavice), bijele mušule in brbavice. Ocena: mljask!
kunjka



ponedeljek
Po jutranjem teku do Malega Stona nas je šokiral pogled v naš, v oseki napol kopen zaliv. Mama mia! Na plimo smo čakali do pol 11h, vendar smo ven grede vseeno spet nasedli; na srečo precej manj kot popoldne.
plitvine Stonskega kanala proti Elafitom
V poletno sončnem dnevu smo zapluli skozi čudovite Elafitske otoke in se za zadnje kopanje ustavili v zalivu Šunj na Lopudu. Da zaliv ne slovi zastonj kot poletno kopališče Dubrovčanov, nas je prepričala plaža z brezhibno, zbito mivko, po kateri si se lahko sprehodil 50 m daleč v morje, ne da bi stopil na karkoli drugega.
Šunj zadnje kosilo v Rijeki Dubrovački
Uro zatem je bilo vsega lepega že konec...





Arhiv:
RJJ 2007: Jabuka


nedelja, 5.10.2008: Prevalski Stog - Adam in Eva

Adam in Eva Prevalski Stog Adam in Eva

Na točki, kjer se cesta začne spuščati na planino Blato, sem bil prvič pozoren na vodoravno stezo, ki brez izgube višine pripelje do strmega, razbitega kolovoza za Krstenico. Moj naslednji cilj je bila raziskava poteka kolovoza. Dvesto višinskih metrov nad Blatom me je presenetil odcep za planino Grintovico. Nekaj minut više sem sledil levemu, bolj izrazitemu kraku, ki pa kmalu zavije proti desni in se nato začne celo rahlo spuščati. Na kaotičnem, blatnem križišču sem hotel že obrniti, vendar sem vseeno pošnofal še malo naprej. V peščenem klancu so se moji dvomi počasi razpršili, v položnejšem svetu nad njim postane kolovoz spet prepričljiv in v nekaj minutah sem bil na znani jasi pod planino Krstenico.

Po "označeni" poti sem nadaljeval do planine Jezerce in desno na Jezerski preval. Na višini 1800 m se je pojavil sneg, zato sem južni prehod na sedlo med Adamom in Evo pustil za drugič, saj je precej zahteven že v kopnem (najmanj trentarska II). Tudi kaminasta zajeda naravnost na Evo se mi je zdela prezahtevna za solo poskušanje, zato sem obvozil vzhodno stenico Eve in se povzpel do nizkega skalnega pasu pod vršnim robom med Evo in Prevalskim Stogom. Našel sem kar tri možne prehode:
- najbolj očiten je srednji: strma grapica na levi nas pripelje do nekajmetrskega skalnega skoka; plezanje je vsaj II. stopnje
- do levega je treba izpod zgoraj omenjene grapice prečiti za rušnatimi grmi nad prepadno steno, sledi plezanje čez nekajmetrsko skalno stopnjo (vsaj II)
- prehod po strmi gredini na desni, ki prvi pade v oči, pa je gotovo najtežji
Levi in srednji skok sta bila kopna. Najprej sem poskusil v levo, a mi kratko prečenje zasneženih in izpostavljenih strmih trav ni dišalo. V grapici se je zaradi poledenelega snega končalo še hitreje, zato sem dokončno obrnil. Okoli vzhodne stene Prevalskega Stoga sem se povzpel na Mišeljski preval ter navzgor na vrh. Pristop na Evo in Adama s Prevalskega Stoga je nato povsem enostaven.

Med vračanjem sem 10 metrov pod Jezercem odvil na napol opuščeno lovsko stezo pod Ogradi, katere potek sem si bil dobro ogledal že z označene poti Krstenica - Jezerce. Edini orientacijski kavelj je najti njen začetek, v nadaljevanju pa je speljana povsem logično in premočrtno. Edino na koncu, ko bi se moral priključiti na označeno pot Krstenica - Laz, se mi je "v glavi začela pojavljati prazna množica". Označene poti namreč ni bilo nikjer, čeprav mi je celo GPS kazal, da stojim na njej. Ne samo, da ni bilo markacij, tudi o stezi ni bilo nobenega sledu. Česa takega pa še ne! Vedel sem, da steza obstaja, zato sem nadaljeval ob vznožju Ogradov in šele čez 10 minut, prav na vogalu vršne zgradbe Ogradov, stopil na široko stezo. Očitno je že nekaj časa speljana drugače kot sta kazala moja zemljevida. No, ker sem bil že "ogret", sem stezo takoj zapustil in udaril divjo bližnjico proti poti Laz - Blato. Kaj posebno hvaliti pa se z njo ne morem - če ne bi imel nešportne pomoči GPS-a, bi se prav lahko spremenila v daljšnico...


dnevnik 2008, mali srpan (julij) - kimavec (september)
arhiv