Malajske vrčnice
(Nepenthes)

Vrček

Rod Nepenthes združuje vsaj 72 vrst, vsako leto odkrijejo nekaj novih, saj je središče njihove razširjenosti malo raziskani Malajski arhipelag. Posamezne vrste najdemo še v Avstraliji, Sri lanki, na Sejšelih, od središča razširjenosti najbolj oddaljeno mesto pa je Madagaskar. Ime rodu pomeni "ne razburjaj se", nepenthe je čarobni napoj, ki je starim Grkom preganjal skrbi in omogočal miren spanec. "Čarobni napoj", ki ga vsebujejo še neodprti vrčki, je menda še užiten, nato pa se polni s encimi, ki ubijajo žuželke. Kasneje, ko se v vrčke ujamejo živali in se sprostijo še prebavni encimi, pa postane povsem zanesljivo strupen.

 

 

 

 

Pasti so najzanimivejši del rastline

Pri rastlini so najbolj zanimivi vrčki, ki nastajajo prav na konceh listnih vitic. So lahko precej veliki. Največje ima N. rajah, njihova prostornina doseže 2 dm3. Vrčki so najprej zeleni, sčasoma se bolj ali manj rdeče obarvajo. Žuželke najbolj privlači ustje vrčkov, ki je običajno rdeče obarvano. Ustje pokriva poklopec. Spodnja stran poklopca in ustje izločata sokove, polne omamnih snovi, ki povzročijo, da žuželke izgubijo razsodnost. 

 

 

 

horizontal rule

Moški cvetovi

Vrčnice so dvodomne rastline, imajo socvetja, v katerih so samo cvetovi s prašniki ali pa samo s pestiči.

 

horizontal rule

Vhod v žrelo

Nekega poznopoletnega dne sem opazoval oso, ki je srkala sladko tekočino na robu ustja. Malo sem ji pomagal, da je padla v notranjost vrčka. Ker je bila zelo vztrajna, vrček pa star in skoraj poln ujetih živali, se je po krajšem času rešila iz pasti. A ni minila niti minuta, ko se je vrnila nazaj. Spet sem jo porinil v notranjost in spet se je rešila. Vajo sva ponovila vsaj šestkrat, nato je (pametnejša) popustila in ostala v vrčku. Naslednji dan sem ose samo opazoval in nič drezal vanje. Po nekako desetih minutah lizanja tekočine ob ustju in spodnjem delu poklopca je vsaka onemogla padla v vrček. Nobena se ni vrnila iz njega.

 

Nepentesi, ki jih lahko kupimo v naših cvetličarnah, so večinoma križanci. Čeprav velja mnenje, da jih lahko gojimo podobno kot orhideje, je resnica povsem drugačna. Predstavljajte si vreme v drugi polovicu septembra in prvi polovici oktobra. Take razmere potrebujejo vse leto. Delimo jih na dve skupini: visokogorske (highlanders) in dolinske (lowlanders). Vsaka skupina zahteva temperaturno nihanje v določenem območju, glede drugih zahtev pa sta si podobni. Visokogorske potrebujejo temperature med 10 in 20 °C, dolinske pa med 20 in 30 °C. Izven teh meja ne uspevajo! Potrebujejo polsenco in veliko zračno vlago. Če je lonček visok vsaj 30 cm, rešimo problem gnitja korenin. Mnogi jih gojijo brez posode, korenine zavijejo v klobčič iz šotnega mahu in jih gojijo kot epifite. Večinoma so vzpenjalke, ki zrastejo po nekaj metrov v višino. V naših krajih jih lahko preko poletja obesimo na drevo. Sredi oktobra jih odnesemo v stanovanje, kjer prezimijo na svetlem pri temperaturi od 15 - 20 °C. Vrčki nastajajo le v topli polovici leta. Vzrok je pomanjkanje svetlobe, še bolj pa zračne vlage. Tudi ta problem je rešljiv, če jih namestimo v PVC vrečo primerne velikosti.

horizontal rule

N. ampulariaČe gojimo nepentes preko poletja zunaj, mu ni potrebno dodajati hrane. Rastlina privablja mnogo žuželk (muhe, ose) in te v nekaj dneh napolnijo vrčke. Če je v vrčku preveč hrane, se posuši. Dodajanje vode v vrčke je škodljivo, ker s tem spremenimo kemično in biološko ravnotežje.

Množimo jih s stebelnimi potaknjenci, ki pa potrebujejo kar nekaj mesecev, da se ukoreninijo. Vsak potaknjenec zavarujemo z vrečko, da se ne izsuši. Kot substrat je najprimernejša zmerno kisla šota (pH 5 - 6).

 

 

horizontal rule

Križance gojimo precej lažje kot botanične vrste

Vrčke uporabljajo nekatera plemena še danes v mistične namene, zlasti pri izganjanju zlih duhov. Zdrobljene korenine in stebla zaužijejo pri zastrupitvah, ker povzročajo bljuvanje.

Na tržnicah jih prodajajo v kulinarične namene. Recept je podoben polnjenim paprikam.

 

 

Pogled v svobodo Še pogled na svobodo, kakor ga vidi ujeta žuželka.

    Začetna stran Mesojedke pri nas Mešinke Vodno kolesje Mastnice Rosike Muholovka Vrčnice