MOSTOVI NA TRŽIŠKI BISTRICI
 

 

  

KRAJI OB TRŽIŠKI BISTRICI

 

T. Bistrica teče tudi skozi naslednje kraje: Medvodje, Jelendol, Dolina in Čadovlje, Slap, Tržič, Bistrica pri Tržiču, Kovor, Zvirče, Podbrezje, Bistrica.

 


Medvodje

 


Prvi kraj je majhna vas, ki se imenuje Jelendol. To je razloženo in razpotegnjeno naselje v srednjih Karavankah in leži na dnu tesne doline zgornjega toka reke Tržiške Bistrice. Dolino na severu zapira ozek, dokaj enakomerno visok in okrog 10 km dolg graben Košute, na jugu pa jo omejuje Konjščica, na vzhodu pa skalnat graben Stegovnika.


Dolina je naselje nad Dovžanovo sotesko ki je znana po fosilih. Razloženo naselje v srednjih Karavankah leži v ozki dolini zgornjega toka reke Tržiške Bistrice in okoliških pobočij. Južni del vasi s hišami med podornimi skalnimi bloki se imenuje Na jamah. Severneje je zaselek Zgornja Dolina.

 


Čadovlje je razloženo naselje v dolini Tržiške Bistrice med izlivom Lomščice in Dovžanovo sotesko ter po obeh pobočjih nad Dolino. Čadovlje so oddaljene od Tržiča 2,7 km.

 


Slap je razloženo naselje v dolini Tržiške Bistrice na obeh bregovih reke. cesta se tu razhaja v Dolino in Lom. Na Slapu je tudi tovarna Lepenka ki so jo odprli leta 1881. Na tem mestu je bila dotlej fužina. Drugi obrat tovarne so postavili leta 1887 ob izlivu Lomščice, kjer ima na voljo izobilje vodne energije (slap!) in v bližini mnogo lesa.

 


Tržič je industrijsko mesto, ki je stisnjeno v ozko dno ob izlivu Mošenika v Reko T.Bistrico. Leži na vznožju Kamniniško-Savinjskih Alp na robu Ljubljanske Kotline. Za razvoj tržiške industrije sta bili najpomembnejši tovarni Bombažna predilnica in tkalnica ter Peko. Tržič je znan po vsakoletni razstavi mineralov in fosilov in po "šuštarskem" sejmu. Več...

 


Bistrica pri Tržiču je razloženo naselje na desnem bregu Tržiške Bistrice. Bistrica je sedaj predmestje Tržiča s prevladujočim delavskim življenjem. Več gostiln in trgovin ob novi cesti bencinska črpalka, menjalnica in restavracija, pod njo kopališče in pa tovarni PEKO ter CABLEX.

 


Kovor je razloženo naselje, prisojna lega ob vzhodnem robu miocenskega gričevja na kvartarnih terasah nad desnim bregom Tržiške Bistrice. Kovor ima kar precej bogato zgodovino od 11. stol naprej.

 


Zvirče so razložena vas sredi razsežne razgledne ravnine nad desnim bregom Tržiške Bistrice. Dosti je tudi gozda, vendar je nekdanja trgovina z lesom izumrla. Po zadnji vojni je prenehala tudi dotlej močno razvita čevljarska obrt.

 


Podbrezje so nastale po 2. svetovni vojni iz vasi Dolenja vas, Srednja vas in Podtabor.

Ležijo na terasi ob Savi, ki jo imenujemo Dobrava. Na vzhodu jih omejuje Tržiška Bistrica, na zahodu Sava in potok Lešnica. Do zgraditve avtoceste je ves promet proti Jesenicam potekal skozi vas, avtocesta pa je ta naselja obšla.

 

Podbrezje so že od leta 1816 poznane po sadjarstvu, s katerim je začel duhovnik Franc Pirc, da bi Podbrežane rešil lakote, ki je takrat razsajala po Gorenjskem. Tradicija sadjarstva se je v Podbrezjah ohranila do danes. V Podbrezjah so nastala tudi najlepša dela slikarke Ivane Kobilice, svojo mladost pa je tu preživela tudi pisateljica Mimi Malenšek.

 

Omeniti moramo tudi še podbrežansko cerkev sv. Jakoba, ki se v virih prvič omenja že leta 1484. Obdana je s kamnitim zidom in ima poleg glavnega oltarja še dva, sv. Roka in sv. Boštjana. Leta 1654 pa so jo preuredili in notranjost cerkve predelali v baročnem stilu, zunaj pa je ohranila gotski slog.

 

Podbrezje v celoti

Cerkev Sv. Jakoba

Bistrica

Vas leži v dolini Tržiške Bistrice in sega do mostu čez reko. Onstran mostu se stara cesta po klancu strmo vzpne proti Podbrezjam. Bistrica ima dve žagi in hidrocentralo. Vse poganja Tržiška Bistrica, ki je speljana do obratov po posebnem kanalu. Pred spustom magistralne ceste v dolino je na vrhu klanca spomenik 59 talcem postreljenim med 2. svetovno vojno. Spomenik predstavlja bronasto vazo s trnovim cvetjem in stoji na granitnem podstavku. Na levem bregu Tržiške Bistrice ima Ribiško društvo Tržič svojo kočo in tri ribnike.

 

Bistrica iz Žej

Ribnik Žeje