Odgovori na jezikovna vprašanja


ŠUSS, arhiv.

Ključne besede: dvojina, sklanjanje, rodilnik, razvoj jezika, jezikovne spremembe, zgodovina jezika, arhaizacija jezika

V zadnjem času se pogosto namesto rodilnika uporablja tožilnik, prav tako pa izginja iz slovenščine dvojina. Je na podlagi poznavanja zgodovine jezika možno predvideti, v kolikem času bo (če seveda bo) ta sprememba postala ‘pravopisna’?

Ne, tovrstnih jezikovnih sprememb se ne da časovno predvideti oziroma napovedati, kdaj bo do njih prišlo. Lahko se le na podlagi poznavanja razvoja in zgodovine posameznega jezika in jezikov nasploh ugiba, da bo do njih verjetno prišlo oziroma da trenutno dvojnično stanje verjetno vodi v določeno spremembo. Kdaj bodo, če sploh, sprejete v knjižno normo (ko sprašujete po ‘pravopisnosti’), pa je enako nemogoče predvideti — vsekakor se bodo morale prej močno razširiti v vsakdanjem jeziku.

Kot zanimivost vam lahko povemo, da je v 19. st. dvojina že tako rekoč izginila iz pogovornega jezika, podobno kot recimo -i pri nedoločniški končnici na -ti (pa še kak primer bi se našel). Obe prvini, ki se nam danes zdita tako običajni (četudi počasi/hitro izginjata), sta se v slovenščino usidrali v procesu arhaizacije jezika, ki so ga izvajali pišoči posamezniki v drugi polovici 19 st., začel pa ga je Fran Levstik.

Ne oporekamo pa s tem vašim ugotovitvam, kar se tiče rabe tožilnika in rodilnika ter dvojine; čeprav je res tudi to, da npr. dvojina tudi v ljubljanščini, kjer se dejansko premočno večinsko reče dve vreče (ne dve vreči), ne izginja v vseh oblikah, saj za dva moška praktično brez izjeme rečemo sva šla (ne smo šli).


© 1998-2004, ŠUSS