Odgovori na jezikovna vprašanja


ŠUSS, arhiv.

Ključne besede: pomen, pomen besed, okoljski audit, slovenjenje, prevzemanje, iz angleščine

Znova se obračam na vas, tokrat s prošnjo, da mi pomagate poiskati pomen izraza ‘okoljski audit‘ in mi obenem morda navedete kakšen uporaben priročnik ali kakšno drugo literaturo na temo ‘Okolje in energetika’.

Malo smo pobrskali po internetu, kjer lahko s katerim od iskalnikov pod geslom ‘environmental audit‘ najdete cel kup informacij o izrazu, ki vas zanima. Tisti, ki se s tem pri nas ukvarjajo, so povedali, da environmental audit slovenijo z okoljski pregled oziroma okoljevarstveni pregled.

Okoljski pregled je v ZDA že nekaj povsem normalnega, vsaj če sodimo po vsebini dokumentov, ki se jih da najti na spletnih straneh (v slovarjih pa te besedne zveze še ni zaslediti). V mnogih državah že obstaja zakonodaja, ki ureja okoljski pregled. Pri nas okoljski pregled še ni zakonsko predpisan, vendar ga določeni zakoni, ki urejajo varstvo okolja in posege v prostor, že deloma predvidevajo. V oči nam je padla knjiga Environmental Audit Guidebook, nekakšen priročnik na temo vse o okoljskem pregledu, ki ga lahko naročite prek interneta, če seveda berete angleško.

In kaj pravzaprav je okoljski pregled? Okoljski pregled je sistematičen in temeljit pregled stanja in delovanja nekega objekta, zemljišča ali proizvodnega procesa, organizacije ... z namenom ugotoviti možnosti zmanjšanja vplivov na okolje. Ker gre torej za ocenjevanje z namenom izboljšati varstvo narave, se okoljskemu pregledu pravi tudi okoljevarstveni pregled. Okoljski pregled postaja tudi obvezni del vsake nepremičninske transakcije (seveda zaenkrat ne pri nas). Za nadaljnje informacije pa podeskajte po medmrežju še sami. Tudi literaturo lahko iščete kar z domačega računalnika. Pojdite na spletno stran Cobiss. Mi smo nato pod rubriko ključne besede vtipkali okolje in energetika in dobili izpis 111 zadetkov.


© 1998-2004, ŠUSS