Odgovori na jezikovna vprašanja


ŠUSS, arhiv.

Ključne besede: neznane besede, pomen, pomen besed, skaza, literarnoteoretski termini, prevzemanje, iz ruščine, teorija jezika

Zanima me, kaj pomeni beseda skaza oziroma skaz. Uporabljena je v študiji teorije jezika.

Skaz je literarnoteoretski termin, ki se navezuje na tradicijo ruskih literarnoteoretskih raziskovanj. Posebno pozornost so mu namenili raziskovalci t. i. ruske formalistične šole v prvih desetletjih tega stoletja. Skaz lahko iz ruščine prevedemo kot pripoved, pripovedovanje ...

V zborniku Ruski formalisti (Mladinska knjiga, Ljubljana, 1984) pa najdemo tako razlago: 'Skaz je posebna oblika govora, izpeljana skozi vse literarno delo v duhu jezika in značaja tiste osebe, v imenu katere teče pripoved.' Je torej način, kako pripovedovalec upoveduje izbrano literarno snov, avtorjev način govora. Za boljše razumevanje si lahko iz omenjenega zbornika preberete razpravi Vprašanje o skazu v stilistiki Viktorja Vinogradova in Kako je narejen Gogoljev Plašč Borisa Ejhenbauma, kjer se avtorja podrobno posvetita vprašanju skaza v literarnem delu.

Ruski formalisti so se pri teoretičnih izhodiščih v precejšnji meri navezovali na jezikoslovje, predvsem na strukturalizem in sodobno semiotiko, zato ne preseneča, da ste na izraz skaz naleteli v jezikoslovnih študijah.

Pogledali smo tudi v SSKJ, ki skaz sicer navaja, a brez jezikoslovnega pomena. Izraza ni v ESJ niti v SS. Ni ga tudi v stvarnem kazalu SPP. Tudi v raznih tujejezičnih slovarjih (ang., nem., fra. ...) ni videti, da bi imel kak jezikoslovni pomen.


© 1998-2004, ŠUSS