VODA, VIR ŽIVLJENJA


ZAHVALA


POVZETEK


UVOD

- PREDSTAVITEV IZBRANE TEME IN STRUKTURE NALOGE

- UPORABLJENE METODOLOGIJE PRI IZDELAVI NALOGE

- OPREDELITEV VIROV UPORABLJENIH V RAZISKAVI

- OPREDELITEV MOTIVOV SKUPINE ZA IZBIRO PREDLAGANE TEME

RAZISKOVALNI DEL

- VSEBINSKA IZHODIŠČA TURISTIČNE RAZISKAVE

- RAZISKAVA – PREDVIDENE OMEJITVE IN POTEK RAZISKAVE

- REZULTATI RAZISKAVE

OBLIKOVANJE TURISTIČNEGA PROIZVODA

- PREDSTAVITEV IDEJE

- UMESTITEV PREDSTAVLJENE IDEJE V SEDANJI PROSTOR IN ČAS

- RAZČLENITEV PREDSTAVLJENE IDEJE IN OBLIKOVANJE TURISTIČNEGA PROIZVODA

- PREDSTAVITEV PLANA IZVEDBE PREDSTAVLJENE IDEJE

SKLEPNI DEL

LITERATURA IN VIRI

POVZETEK V ANGLEŠČINI

KUHANJE MILA

Milo so kuhale same doma. Zbrale so različne goveje in svinjske kosti, goveji loj in druge maščobe, dodale so vodo in kavstično sodo. Vse skupaj so kuhale tako dolgo, da so se kosti razkuhale. Ko se je skuhalo, so ga vlile v lesene modele, visoke približno štiri prste in počakale, da se je strdilo. Strjeno milo so potem razrezale na primerne kose. To milo je bilo črno in neprijetnega vonja, zato so ga uporabljali samo za pranje. Paziti so morale tudi na njegovo trdoto, kajti če je bilo milo pretrdo, je lahko poškodovalo perilo.
Nekatere kmečke ženske so si služile denar tako, da so prale premožnejšim družinam, bolnišnicam, gostilnam, … Poklic perice se je prenašal iz roda v rod, a to ni bilo lahko delo. Opravljale so ga kar pet dni v tednu. Tudi ugodnemu vremenu se niso mogle prilagajati, ker gospodi se je pralo vsak teden.
Kratek opis njihovega delovnega tedna:
- ponedeljek: nabiranje perila v mestu, označevanje posameznih kosov, razvrščanje perila
- torek: namakanje, »žehtanje«
- sreda: spiranje in sušenje
- četrtek : sušenje in zlaganje perila
- petek: vračanje perila
- sobota: čiščenje stanovanj gospodi
- nedelja: posvečanje svoji družini
Iz pripovedovanj predvsem starejših žensk smo razbrali, da je bilo pranje perila nekoč veliko napornejše in dolgotrajnejše od današnjega. Danes je pranje in sušenje ob uporabi vse tehnologije, ki nam je na razpolago. opravljeno v treh do štirih urah. Včasih je trajalo vsaj dva do tri dni, vendar je bilo do okolja veliko prijaznejše kot danes. Niso uporabljali kemičnih čistil tako kot danes, pa tudi z energetskega stališča je bilo včasih neprimerljivo varčnejše.
Z anketo smo ugotovili, da povprečno gospodinjstvo danes za čiščenje stanovanja uporablja najmanj tri različna kemična čistila. Včasih je bilo tudi vzdrževanje čistoče po domovih popolnoma ekološko neoporečno. Čistila, ki so jih za to uporabljali, so bila voda, kis in pesek, ki so ga nabirali ob potokih, rečnih strugah ali ob jezerih. Pri čiščenju trdovratnejših madežev z oblek pa so si pomagali z jajčnimi lupinami.

 

Copyright © OŠ Pivka, 2009
Strani ureja Meta Kirn