Zakaj astronomija - in zakaj tudi v slovenskih šolah (VIII)
[ astro_in_sola I | astro_in_sola II | astro_in_sola III | astro_in_sola IV | astro_in_sola V | astro_in_sola VI | astro_in_sola VII | astro_in_sola VIII | astro_in_sola IX | astro_in_sola X | astro_in_sola XI | astro_in_sola XII | astro_in_sola XIII ... || Vzgoja ]

S P I K A,
strani 112 - 113, Spika 3 (2022) - 5,90 EUR

Zakaj astronomija
- in zakaj tudi v šoli? (VIII)
Uvod v vprašanje: zakaj smo in koliko časa še bomo, še prej pa nekaj kratkih namigov (Einstein-Newton, kaj opazovati, optika, radijska astronomija, oprema za mlade)

Zakaj astronomija - in zakaj tudi v šoli: 2021/22 - Spika
Vičar Zorko

Einstein-Newton, kaj opazovati, optika, radijska astronomija, oprema za mlade, sledi vprašanje - zakaj smo in koliko časa še bomo?

Zakaj je Einstein bolje opisal vesolje kot Newton
Ali učence soočimo z ukrivljenostjo prostor-časa (tukaj bi zagotovo prišel prav Einsteinov miselni poskus s krovcem, ki ga je označil kot najsrečnejšo misel svojega življenja), oziroma kaj storiti z efekti gravitacije (uklon žarka, rdeči gravitacijski premik, »podaljšanje« časa, precesija perihelija, gravitacijsko lečenje). Vsekakor je potrebno poudariti, da je koncept gravitacijske sile napačen, saj fotoni nimajo mase, a se njihova pot vseeno ukrivi ob masivnih zvezdah (kar lahko opazujemo ob popolnih Sončevih mrkih), zato je Einsteinov koncept ukrivljenosti prostor-časa veliko ustreznejši. Prostor-čas krivi energija, ki je lokalno v glavnem zbrana v masi Zemlje, Sonca ... (E = mc2). Tudi nobena sila ne more potovati neskončno hitro, kar napačno privzame Newton (a tega Newtonu v kontekstu časa in takratnega vedenja, ne gre zameriti). Skoraj vse o tem pojavu sledi v enem izmed nadaljevanj.

Ponovitev staroveških opazovanj (pred iznajdbo teleskopov)
Koliko priložnosti bi dali opazovanjem (ki so zmeraj odvisna od vremena ali bi bilo prav, da je tudi učitelj prisoten pri opazovanjih – seveda ja ..., kdaj to ni bilo samoumevno), kateri planet bi učenci lahko opazovali s prostim očesom skozi tedne in mesece, ga vnašali na zvezdno karto, da bi najhitreje prišli do razumevanja Nikolajeve, Kopernikove (Aristarhove) in izboljšane Keplerjeve slike Sončevega sistema (recimo, da bi zaznali očitno retrogradno, vzvratno, gibanje planeta); ali učenci skozi leto(a) vnašajo na karto vse s prostim očesom vidne planete, tudi Luno, Sonce; ali je bolje, da se ozvezdja učimo v razredu na papirju, ekranu ali raje preko neposrednih opazovanja pod nebesno sfero (najbrž preko kombinacije obojega). Do katere mere sta recimo programa »Stellarium« in »SkyChart/Cartes du Ciel« lahko dober nadomestek astronomskih opazovanj?

Kje opazovati?
A se na opazovanja selimo v temne oddaljene kotičke (veliko logistike, denarja in časa) ali se raje potrudimo na šolski terasi, igrišču, učenci tudi doma ... (kljub svetlobi krajevnih luči, in ko to seveda omogoča vreme) ali se za vsako ceno izogibati Luni, ko opazujemo objekte globokega neba, ali se za ceno pretiranega poudarjanja svetlobnega onesnaženja odreči opazovanjem ali jih opravimo kljub lučem, in če je le mogoče, še v temnem okolju (te gromozanske razlike med temnim in preosvetljenim nebom noben učenec ne bo spregledal in zna biti zelo dobra izkušnja za bodoča ravnanja in stališča naših učencev glede problematike svetlobnega onesnaženja).

Optika in teleskop (Mala šola geometrijske optike, Spika 12/2022, strani 528 - 531)

Koliko povedati o optiki, odbojni in lomni zakon, koliko povezav izpeljemo (enačba leče, zrcala, povečava, vidno polje, izstopna zenica, ...), koliko časa posvetimo daljnogledom, teleskopom, kvaliteti optike, okularjem, koliko očesu in svetlosti slike, izjemno pomembni ločljivosti, ali se takoj navezati tudi na gravitacijsko lečenje; optika pri pouku fizike velikokrat ostane nepokrita, a pri astronomiji kot izbirnem predmetu tudi ni ravno ur na pretek – a vendar je ne smemo preskočiti. Optika so naše oči v vesolje. Povzamemo nekatere bistvene lastnosti teleskopov.


Recimo, da valovne fronte svetlobe izhajajo iz točke. V spdnjem mediju (recimo voda, steklo) se valovne fronte širijo počasneje. S tem se spremeni normalni vektor valovne fronte, ki ustreza lomu svetlobnega žarka. Za lomni količnik svetlobe velja, da je hitrost "v" svetlobe v snovi z lomnim količnikom n enaka: v = c/n. Kjer je c = 299 792 458 m/s hitrost svetlobe v vakuumu.


Za svetlobi velja torej lomni zakon:
n2/n1 = sin(θ1)/sin(θ2) = v1/v2
To je Snellov zakon (1621 ga odkrije Nizozemec Willebrord Snell van Royen).


Kako preslikati vzporedne žarke v točko? Prva ideja je optični sistem iz večih prizem z različnim strankim kotom (strmino). Iz tega se rodi ideja leče - a pot je bila ravno obratna (najprej smo "izumili" lećo). Lečo si lahko pradstavljamo kot sistem sestavljen z neskončmo mnogo prizem.


Problem loma svetlobe pa je, da je kot loma odvisen od valovne dolžine. Najmanjši kot ima rdeča svetloba, ki ima v vidnem spektru najdaljšo valovno dolžino. In ta efekt vsekakor nagaja pri optiki, lečah, saj ima vsaka valovna dolžina svoj fokus, temu pravimo tudi bravna napaka. Preslikava ni enolična, ampak dobimo neostro sliko v mavričnih barvah. Enote za valovne dolžine na desni pri barvah so nm (m// = nm).


Zbiralna (konveksna) leča in izračun goriščne razdalje glede na lomni količnik (n) stekla in krivinska radija (r1, r2) obeh površin: 1/f = (n-1)(1/r1 + 1/r2).
Pri leči torej uporabimo - za tvorjenje slike - lastnost svetlobe, žarka, da se pri vpadu (recimo iz zraka) na steklo ali katero drugo snov, kjer je hitrost širjenja svetlobe manjša od hitrosti v zraku (ali brezzračnem prostoru), le ta lomi proti vpadnici - pravokotnici na mejno ploskev "zrak - leča".

Snop vzporednih svetlobnih žarkov, ki vpada na konveksno lečo pod določenim kotom, se na drugi strani združi v eno točko, ki leži v goriščni ravnini. Če so svetlobni žarki vzporedni z optično osjo, se na drugi strani združijo v gorišču (F). Goriščna razdalja (f) je oddaljenost gorišč od leče (optične ravnine).

Zbiralna izbočena (konveksna) leča, zbiralno vbočeno (konkavno) zrcalo in razpršilna vbočena (konkavna) leča - preslikave.


Osnove optike – konveksna (zbiralna) in konkavna (razpršilna) leča, konkavno zrcalo, nastanek slik - preslikav! Leče so optične naprave, ki izkoriščajo lom svetlobe. Pri vpadu svetlobe iz zraka na steklo ali katero drugo snov, kjer je hitrost širjenja svetlobe manjša od hitrosti v zraku (ali brezzračnem prostoru) se žarek lomi proti vpadnici - pravokotnici na mejno ploskev zrak - leča.

Zbiralna leča je recimo na sredini združen izsek dveh steklenih krogel. Slika predmeta, ki jo dobimo s pomočjo zbiralne leče je lahko realna ali navidezna. Realna slika je obrnjena in jo lahko fotografiramo (projiciramo na film ali čip sestavljen iz svetlobnih elementov). Snop vzporednih svetlobnih žarkov, ki vpada na konveksno lečo pod določenim kotom, se na drugi strani združi v eno točko, ki leži v goriščni ravnini. Če so svetlobni žarki vzporedni z optično osjo, se na drugi strani združijo v gorišču (F). Goriščna razdalja (f) je oddaljenost gorišč od leče. Konveksne leče uporabljamo za preslikave predmetov. Predmet velikosti P postavimo na neko razdaljo a pred lečo (naj bo a > f). Na razdalji b od leče dobimo realno obrnjeno sliko velikosti S. Iz zgornje slike (podobnih trikotnikov) sledi, da sta povezavi med P, S, f, a in b naslednji enačbi leče (enako velja za vbočeno zrcalo):
P/S = a/b in 1/f = 1/a + 1/b
V primeru, da je predmet P med lečo in goriščem F (naj bo a < f), dobimo navidezno pokončno in povečano sliko S. Sedaj leča deluje kot lupa. Teleskop je torej zbiralna leča, ki da realno sliko praktično v goriščni ravnini (saj je razdalja »a« zelo velika in velja 1/a ≈ 0, torej velja 1/f ≈ 1/b). Sliko lahko fotografiramo ali pogledamo z zbiralno lečo (lupo), to je Keplerjev teleskop (lupo imenujemo v tem primeru kar okular). Konkavna leča je recimo sestavljena iz stekla vlitega med dvema rahlo razmaknjenima kroglama. Razpršilna leča zmeraj da pomanjšano, pokončno in navidezno sliko. Če uporabimo za okular razpršilno lečo, dobimo pokončno sliko – Galilejev teleskop (ima pa nekoliko manjše vidno polje kot Keplerjev teleskop). Razpršilno lečo je izumil znameniti srednjeveški učenjak Nikolaj Kuzanski (z njo je začel korigirati kratkovidnost – tako je do danes pomagal milijonom ljudi, otrok – tudi meni).


Recimo za dve konveksni leči na razdalji a se efektivno gorišče obeh leč izračuna kot:
1/f = 1/f1 + 1/f2 - a/f1f2.
Vir: https://si.openprof.com/wb/opti%C4%8Dna_preslikava_-_le%C4%8De?ch=205

VELIKOST SLIKE
Kako izračunamo velikost slike v gorišču teleskopa, recimo Lune ali Sonca (vidimo ju pod kotom φ = 0,5 °). Recimo, da ima teleskop goriščno razdaljo f = 1 m. Pomagajmo si s sliko.


Ker so koti majhni, velja za velikost slike S = (zorni kot v radianih)*(goriščna razdalja).

S = φf = 0,5 °(π/180 °)1000 mm = 8.73 mm. To je že spoštovanja vredna velikost slike, ki že razkrije veliko podrobnosti na Luni ali Soncu (tudi ob mrkih). Za navidezno majhne planete pa si pri takem teleskopu (f = 1 m) pomagamo s podaljšano goriščno razdaljo (ali z okularno projekcijo ali Barlowo lečo – tipično za planete rabimo 5 ali več m efektivne goriščne razdalje).


Skica preproste sheme teleskopa, refraktorja, princip - lom svetlobe pri prehodu skozi zbiralne leče. Levo je zbiralna leča kot objektiv (objektiv je lahko tudi vbočeno zrcalo, parabolično, sferično ...), desno je zbiralna leča kot okular. Objektiv tvori realno in obrnjeno sliko (mala obrnjena smrečica), okular pa deluje kot lupa, ki to sliko še dodatno poveča (nastane navidezno povečana smreka, tam kjer se stikajo črtkane premice preslikave). Leče teleskopov so sestavljene iz različnih stekel (različnih lomnih količnikov), da se tako zmanjša barvna napaka pri lomu svetlobe. Povečava teleskopa je kar kvocient med goriščno razdaljo objektiva in okularja:
M = tan β/tan α = fob/fok.
Prvi daljnogledi so se pojavili (najbrž) kmalu po letu 1600 - Nizozemska (najbolj znana začetnika opazovanja neba s teleskopi sta Simon Marius 1609 in Galileo Galilei 1610 – med njima se vname spor glede prvenstva odkritja znamenitih Jupitrovih lun, imena jim da Marius: Io, Evropa, Ganimed in Kalisto – te lune zaznamo že z manjšim teleskopom). Tudi sama zgodba o odkritju teleskopa je zelo zgovorna, lahko bi jo opisali kot pot od otroške igre do zvezd. Hans Lippershey, nizozemski brusilec leč, je menda po naključju, ko je opazoval dva otroka, ki sta se igrala z lečami v njegovi delavnici, že jeseni 1608 odkril teleskopski učinek, do katerega pride, če pogledamo zaporedno skozi dve leči različnih goriščnih razdalj. Torej znanosti ni brez igre in to je še en dokaz, kako pomembno je svobodno ustvarjalno okolje za slehernega otroka, tudi za nas odrasle.

OPTIČNE NAPAKE


Kromatična aberacija - aberacija - barvna napaka, ki izhaja iz dejstva, da se različne valovne dolžine svetlobe različno lomijo in se zato ne z berejo v isti točki (gorišču). To napako se dokaj uspešno odpravi s sestavljeno lečo iz različnih lomnih količnikov (recimo flintsko in kronsko steklo).

Akromatik - achromatic, je objektiv, ki v točki (gorišču, fokusu) zbere rdečo in modro svetlobo, vendar ne tudi preostalih barv ("sekundarnih" barv). To je soliden objektiv ali okular, a še zmeraj se opazi precej barvne napake.
Apokromatik - apochromatic, apo objektiv je sestavljen iz najmanj treh leč, posebnih stekel, tako da se zberejo rdeča, zelena in modra svetloba v eni točki, gorišču in se s tem zmanjša delež "sekundarnih" barv (ki se ne zberejo v gorišču) – to je zelo draga optika.
Poleg barvne napake, se pri preslikavi s pomočjo leče ali vbočenega zrcala (zrcala nimajo barvne napake, odbojni zakon velja za vse valovne dolžine) pojavlja še vrsto ostalih napak, ki so največkrat povezane s povezane s slabo zbrušeno optiko, tudi s samo geometrijo zrcala (parabola, sfera, hiperbola ...). Te napake so:
ukrivljenost polja – slike, popačenje – distorzija, zelo moti koma – zvezde dobijo repke, zgledajo kot kometki, astigmatizem – radialno ali tangentno raztegnjene zvezde. Večina teh napak, razen barvne, na optični osi praktično izgine, ni vidna, a žal se napake večajo proti robu polja.
Marsikatero od naštetih napak se da s kombinacijo različnih tako imenovanih korekcijskih leč ("očal") odpraviti – a s tem zaradi odbojev in ostalih efektov izgubljamo svetlobo in na koncu tudi ostrino ter kontrast slike.
Za planete (dvojne zvezde) je zato najboljši ortoskopski Abbejev okular "le" s štirimi lečami, ki minimalno popačijo geometrijo preslikave (sliko).


Leva slika kaže princip odboja z in brez antirefleksnega sloja. Desna slika kaže interferenco na antirefleksnem sloju debeline 1/4 valovne dolžine svetlobe.

PROBLEM ODBOJA SVETLOBE OD OPTIČNIH POVRŠIN
Ko svetloba pade na lečo, je gre večina skozi, nekaj pa se je tudi odbije in ta odbita svetloba je izgubljena, saj ne prispeva k svetlosti slike. Kot bomo videli iz računov, se tipično na vsaki meji odbije okrog 4 % vpadne svetlobe. Zdi se malo, a če pomislimo, da so moderni objektivi in še posebej okularji sestavljeni iz več leč, se prepustnost zelo zmanjša. Zato je danes večina leč naparjenih z antirefleksnimi sloji debeline λ/4. Zakaj sloj debeline 1/4 valovne dolžine svetlobe? Odboj od same leče je tako nasprotne faze z odbojem s površine antirefleksne plasti (zaradi 1/4 zamika valovne dolžine) in se zato velik del odbitega valovanja z obeh plasti oslabi, kar pa je še dodatna prednost pri odbojih znotraj sistema leč. Poglejmo primere.

Koeficient refleksije (R) se računa po Augustin-Jean Fresnel-ovi formuli R = ((n2 - n1)/(n2 + n1))2 (ko so žarki praktično pravokotni na objektiv), n1 in n2 sta lomna količnika (recimo zraka in stekla). Primer za lomni količnik kronskega stekla n2 = 1.5 in zraka n1 = 1 (približek za zrak):
R = ((1.5-1)/(1.5+1))2 = (0.5/2.5)2 = (0.2)2 = 0.04,
to je odbojnost 4 %. Zdi se malo, a če pomislimo da so objektivi in okularji sestavljeni iz več leč - se prepustnost zelo zmanjša. Pogosto se antirefleksni sloj uporablja magnezijev fluorid (MgF2, n1 = 1,38). 1/4 valovne dolžine debela AR plast ima tako dimenzije približno 100 nm in zagotavlja odbojnosti 1.4 % - izračun je spodaj.

R = ((1.38 - 1)/(1.38 + 1) - (1.5 - 1.38 )/(1.5 + 1.38))2 = 1.4 %
* Procent prepuščene svetlobe skozi 14 ploskev optičnega sistema brez antirefleksnih nanosov je samo 100*(1-0.04)14 = 56.5 %.
Izgubimo torej skoraj 44 % svetlobe, ki tvori sliko, oziroma velik del te izgubljene svetlobe pade v oko, a kot odbita svetloba pod različnimi koti in s tem se zelo zmanjša kontrast slike.
* Procent prepuščene svetlobe skozi 14 ploskev optičnega sistema z enojnimi antirefleksnimi nanosi (FC - Fully Coated) je kar 100*(1-0.014)14 = 82.1 %.
Izgubimo torej le 18 % svetlobe, ki tvori sliko. Rezultat je zelo obetaven.
* Procent prepuščene svetlobe skozi 14 ploskev optičnega sistema z večplastnimi antirefleksnimi nanosi (FMC - Fully-multi-coated, zgolj 0.25 % odbite svetlobe) je pa neverjetnih 100*(1-0.0025)14 = 96.6 %.

Izgubimo torej samo dobre 3 % svetlobe, ki tvori sliko. Rezultat je praktično neverjeten. No tudi cene take optike so neverjetne - 15x dražja optika od povprečnih cen. A bolje FC optika kot nič – FC daljnogledi do 80 mm premera objektivov stanejo do 150 EUR (20X80 FC so izjemni daljnogledi, recimo zornega polja 3.7 ° - FOV)!


Nazoren primer dobro (zgoraj) - brez težav pogledamo skozi optiko daljnogleda
in
slabo (spodaj) naparjene optike z antirefleksnimi sloji - veliko odbojev od leč, objektiv je tako zatemnjen.


Če imamo objektiva premera 70 mm (FC - Fully Coated) - daljnogled recimo s 14 optičnimi površinami, bomo izgubili okrog 18 % svetlobe, ker tak optični sistem prepušča 82.1 % vpadle svetlobe (izračuni zgoraj). FMC - Fully-multi-coated (zgolj 0.25 % odbite svetlobe) daljnogled pa prepušča neverjetnih 100*(1-0.0025)14 = 96.6 % svetlobe - a je veliko dražji. Kaj lahko storimo? Kupimo nekoliko večji daljnogled zgolj Fully Coated - recimo 80 mm - in še zmeraj bomo prihranili kar veliko denarja. Ali je bil ta naš sklep na pamet pravšnji? Kot bomo videli, le delno, oziroma pri enaki izstopni zenici smo še presegli pričakovanja.
Naredimo izračun. Recimo, da iščemo nadomestilo za drag 2r = 70 mm FMC daljnogled, za večjega FC, kolikšen premer 2R bi moral imeti ta drugi daljnogled?
Velja, da želimo enako število fotonov na mrežnici (j*S), to še zapišimo z gostoto svetlobnega toka j in površino S ter prepustnostjo FC in FMC :
πR2j*FC = πr2j*FMC
Za polmer R nadomestnega daljnogleda po krajšanju tako dobimo izraz:
R = r(FMC/FC)1/2 = 35 mm*(96.6%/82.1%)1/2 = 37.965 mm
- za premer nadomestnega FC daljnogleda torej velja vrednost 2R = 76 mm

Torej, dovolj je že daljnogled FC 76 mm premera, da nadomestite FMC 70 mm. Kupite torej soliden daljnogled 80 mm FC in boste zanj dali precej manj kot za FMC 70 mm. Je pa res, da se razlika precej pozna na velikosti in masi daljnogledov ter prenosljivosti. Velja za enaki izstopni zenici (recimo daljnogleda 15x70 in 17x80, recimo 16x80 bo dal še veliko svetlejšo sliko).

Še vprašanje, za koliko se nam poveča gostota vpadnega energijskega toka (jR = ?) na mrežnico, če imata daljnogleda enako izstopno zenico Sz in različna premera objektiva (R > r)?
Pogljemo oba tokova fotonov na oko - velja:
jrSz = jobjektaSobjektiva_r
jRSz = jobjektaSobjektiva_R
Enačbi med sabo delimo in dobimo:
jR = jrSobjektiva_R/Sobjektiva_r = jr(R/r)2

Če recimo opazujemo nebesne objekte najprej z daljnogledom 10x50 in potem pa z daljnogledom 16x80 - oba imata zenico 50 mm/10 = 80 mm/16 = 5 mm, potem - nam pade na mrežnico pri 16x80 kar (R/r)2 = (80/50)2 = 2.56 x več svetlobe kot pri daljnogledu 10x50.
To je ogromno. Planetarnko meglico Helix v Vodnarju recimo z daljnogledom 16x80 krasno razločimo, z daljnogledom 10x50 pa komaj ...

IZSTOPNA ZENICA (širina izstopnega snopa svetlobe iz okularja)



Izstopna zenica (izstopni snop svetlobe iz okularja) odloča o svetlosti slike na mrežnici. Ko ponoči opazujemo temne nebesne objekte, recimo planetarne meglice, si želimo kar se da svetlo sliko – veliko svetlobe v očesu, veliko izstopno zenico teleskopa (če je možno, široko 7 mm, kot je ponoči odprta zenica našega očesa). Izstopna zenica se izračuna kot razmerje med premerom objektiva D in povečavo teleskopa M:
IZ = D/M = D(ffok/fob).


Teleskop s premerom D = 200 mm s povečavo 40x da izhodno zenico 5 mm (IZ = 200 mm/40 = 5 mm, kar je odlično za opazovanje večjih šibkejših objektov – recimo ostankov supernov). Zenica očesa torej neposredno vpliva na najmanjšo, še smiselno povečavo, ki je enaka razmerju med premerom objektiva in premerom zenice. Glej članek Zenica očesa: Spika, april 2000, stran 183. Smiselne vrednosti so od 1 mm (za svetle planete, Luno je ta meja 0,5 mm) do 7 mm (za megličaste objekte).


Vir slik o zenici:
http://www.nikon.com/products/sportoptics/how_to/guide/binoculars/basic/basic_05.htm
Človeška povprečna zenica se podnevi odpre približno 2mm in 7mm v temi. Če uporabljate daljnogled z izstopno zenico nad 2mm pri dnevni svetlobi, ne boste zaznali temnejše slike. Svetlost slike se torej ne bo spremenila, če čez dan uporabljate daljnogleda z izstopnima zenicama 7 mm ali 2 mm.
Na drugi strani pa, če uporabljate daljnogled z majhno izstopno zenico v temi, bo slika na mrežnici temnejša, kot če gledamo s prostim očesom. No - v vsakem primeru pa bo slika (če gledamo z daljnogledom) na mrežnici večja (kot pod katerim vidimo objekt bo večji) - kar pa vseeno poveča zaznavanje podrobnosti. To pa so tudi razlogi za uporabo daljnogledov (teleskopov), povečana in po možnosti maksimalno svetla slika ter večja ločljivost slike. Pri astronomskih opazovanjih šibkih objektov si torej želimo zenico veliko približno kot je velika zenica očesa (celo do 8 mm pri mlajših in 5 mm pri starejših). A velika izstopna zenica je smiselna samo, če opazujem res v temnem okolju - brez svetlobnega onesnaženja. Izstopna zenica 6 ali 7 v Mariboru, na obali, v Ljubljani ali okolici ... je problematična prav zaradi svetlobnega onesnaženja, slika je zelo nekontrastna zaradi sivine sipane umetne razsvetljave iz same atmosfere. Zenica 5 ali manj, pa ta efekt umetno osvetljne atmosfere v mestnem okolju nekoliko ublaži, ker je sama slika temnejša.


Leva slika - večinoma teleskop vrtimo okrog osi, ki je vzporedna z rotacijo Zemlje (polarna montaža), da sledimo navideznemu vrtenju neba in tako ohranjamo nebesni objekt v polju teleskopa. Desna slika – primer najbolj preprostega reflektorja (tip Newton) – teleskopa na vbočeno zrcalo (sfera, bolje parabola ...). Največji teleskopi na svetu (in v orbitah) so reflektorski – pri odboju svetlobe od zrcala ni barvne napake, kot se le ta pojavlja pri objektivih sestavljenih iz leč (velike leče se tudi zaradi kastne teže deformirajo).

MEJNA MAGNITUDA TELESKOPA
Na tem mestu izpeljimo enačbo za mejno magnitudo teleskopa (izhajajmo iz Pogsonovega zakona j1/j2 = 10-0,4(m1-m2) ). Za premer očesne zenice v temi privzamimo vrednost 7 mm in za mejno magnitudo očesa vrednost 5,7 m (še opomba - mnogi uporabljajo višje vrednosti za mejno magnitudo, tja do 6,5 m ali tudi manjše 5 m).
VELJA TOREJ:
d1 = dzenice = d = 7 mm = 0,7 cm,
m1 = močesa = 5,7
D1 = D = Dteleskopa,
m2 = m = mobjekta


Ker velja ohranitev pretoka fotonov ( j1*Sočesa=j2*Sobjektiva ali j1*d2*π/4 = j2*D2*π/4 ), to pomeni, da v teleskop prihaja tista mejna gostota energijskega toka j2 , ki se v teleskopu zgosti na j1, energijski tok pa se pri tem ohranja (primerjava vodovodne cevi, ki se zoži, skoznjo teče enak vodni tok le hitrost se v ožjem delu poveča, v1*S1 = v2*S2) -iz opisanega razmisleka sledi (D/d)2 = 10-2(m1-m)/5, po logaritmiranju dobimo
m = 5*log(D/d) + m1
m = 5*log(D) + m1 - 5*log(d)
- izvrednotimo neodvisen del enačbe m1 - 5*log(d) = 5.7 - 5*LOG(0.7) = 6.475
Sledi končni izraz za mejni sij nebesnih objektov teleskopa s premerom objektiva D v cm:

m = 6,5+5*log(D)

Kjer je D premer objektiva teleskopa v cm. Teh ocen (formul) je več, ta je dokaj realna. Za vajo ocenimo mejno magnitudo teleskopa s premerom D = 10 cm (takega si lahko privošči vsak od nas), velja:
m = 6,5+5*log(10) = 6,5+5*1 = 11,5
S takim teleskopom lahko opazujemo že praktično vse Messierjeve objekte (110 objektov, težave se lahko pojavijo pri M97, M76 ...). Teleskop premera objektiva 20 cm pa ima mejno magnitudo blizu vrednosti 13 (teleskopi tipa Newton premera objektiva 20 cm so, glede na zmerno ceno in še znosno prenosljivost ter solidno optično zmogljivost, zelo popularni med zagnanimi amaterji).

LOČLJIVOST TELESKOPA
Pri teleskopih sta pomembna stabilna montaža (stojalo) in kar se da velik premer objektiva, večji je, večja je ločljivost podob, ki jih opazujemo ali slikamo, več svetlobe zbere objektiv in svetlejša je slika. Ločljivosti objektiva se približno izračuna po formuli φ = 140/Dv_mm ['']. D je premer objektiva v mm. Tako ima teleskop premera 140 mm ločljivost φ = 140''/140 = 1 '', to je ena ločna sekunda. Ta podatek nam pove, da bomo recimo lahko med sabo ločili zvezde, ki so narazen vsaj ločno sekundo. Večja je ločljivost več podrobnosti vidimo na zvezdnem nebu, na planetih, Luni ... Korektna formula za ločljivost teleskopa je φ = 1,22*λ/D, odvisna je torej od premera objektiva D in valovne dolžine vpadne svetlobe λ. Povečave teleskopa omejujeta dva faktorja, premer objektiva (večinoma se pri teleskopih dopušča povečava do številke, ki je 2x premer objektiva v mm, torej 200 mm-ski objektiv dopušča še smiselne povečave do okrog 400x) in drugi faktor je nemirnost ozračja (različne gostote zraka, turbulence, vetrovi, vzgon ... povzročijo lom svetlobe v različnih plasteh ozračja, to vidimo kot migetanje in s tem neostro sliko).

Pri zelo nemirnem ozračju so smiselne povečave le okrog 100x, pri zelo stabilnih razmerah (v naših krajih je to v mrzlem delu leta - večinoma februarja) pa so uporabne tudi povečave do 600x (nekajkrat na leto). Zaradi motenj atmosfere, se poklicni astronomi odločajo tudi za teleskope izstreljene v orbite nad atmosfero Zemlje. Najbolj znan teleskop (do leta 2021) v orbiti Zemlje je Hubble (HST - približno 539 km nad površjem, premer zrcala je 2,4 m, goriščna razdalja pa kar 57,6 m, tip reflektor Ritchey–Chrétien – njegovi rezultati so presegli vsa pričakovanja, z njim vidimo praktično do vidnega horizonta vesolja, do območij, ki so od Zemlje oddaljene več kot 13,4 milijarde svetlobnih let – torej vidimo v preteklost skoraj do začetkov vesolja, glejte:
https://www.rmg.co.uk/stories/topics/what-has-hubble-space-telescope-discovered ). Že skoraj od naše mladosti pa smo čakali na izstrelitev vesoljskega teleskopa James Webb (JWST – premera 6,5 m, bo pa nameščen v Lagrangejevi točki L2, torej na premici, ki jo določata središči Sonca in Zemlje, L2 leži za manjšo Zemljo). No 25. 12. 2021 pa smo le dočakali uspešno izstrelitev teleskopa James Webb, ki daje izjemne rezultate. Največji teleskop gradi ESO v puščavi Atacama, Čile – ELT (Extremely Large Telescope - 39.3 m premera).

Še glede goriščnega razmerja teleskopov in vidnega (zornega) polja.
Kvocient med goriščno razdaljo f objektiva in premerom D, se imenuje goriščno razmerje – tudi zaslonka ali relativna odprtina 1/(f/D). Recimo - goriščno razmerje f/D = 5 pove, da teleskop spada med hitre, da ima veliko vidno polje in svetlo sliko (a seveda manjšo s = φ*f) – pri fotografiranju so zato časi krajši. Goriščno razmerje f/D = 5 ali manj tudi pomeni, da so taki teleskopi, same optične cevi krajše in s tem bolj mobilne – in prav te lastnosti išče večina amaterjev. Goriščno razmerje okrog f/D = 10 je večinoma značilno za refraktorje in skrajšane cevi Ritchey–Chrétien ter katadioptrične teleskope Schmidt-Cassegrain, Maksutov, Klevtsov (vsi ti teleskopi imajo skrajšane cevi na račun sekundarnega zrcala, ki svetlobo odbije skozi središčno odprtino primarnega zrcala, objektiva – razlikujejo se le po oblikah zrcal in katadioptrični še po načinu korekcije preslikave z dodatnimi lečami).


Katadioptrični teleskopi (Schmidt-Cassegrain, Maksutov, Klevtsov) imajo skrajšane cevi na račun izbočenega sekundarnega zrcala, ki svetlobo odbije skozi središčno odprtino primarnega zrcala, objektiva (navidezna optična ravnina je zato precej pred cevjo). Razlikujejo se le po oblikah zrcal in po načinu korekcije preslikave z dodatnimi lečami. Ritchey–Chrétien ima enako zgradbo, le da nima korekcijskih leč (obe zrcali sta hiperbolične oblike) - zato spada med teleskope z najmanj popačeno sliko, najmanj kome (zvezdnih repkov).

Povejmo še, da je veliko lažje doseči večje povečave, kot manjše (zaradi zgradbe okularjev in želje po dovolj velikih poljih). Efektivno polje teleskopa (FOV - field of view) je kvocient med lastnim vidnim poljem okularja in povečavo. Primer za gorišče 750 mm in okular 25 mm z vidnim poljem 60 ° da efektivno polje teleskopa – za ta okular: FOV = 60 °/(750/25) = 60 °/30 = 2 °. Dve stopinji polja pri povečavi 30x je zelo razkošna podoba neba – v to polje lahko ujamemo skoraj celotno nam sosednjo galaksijo M31 v smeri ozvezdja Andromede, potem Plejade in tudi razkošne meglice in kopice Rimske ceste. Če ima tak teleskop premer objektiva D = 150 mm, dobimo tudi zelo svetlo sliko, saj ima goriščno razmerje f/D = 750 mm/150 mm = 5 in izstopno zenico 5 mm (150 mm/30 = 5 mm). Hkrati pa z okularjem gorišča 5 mm lahko dosežemo povečave M = 750 mm/5 mm = 150x – kar je že zelo spodobna povečava za planete, tesne dvojne zvezde, za Luno ...

Za zaključek tega hitrega pregleda optike, nakažimo še, kaj je v ozadju omejene ločljivosti teleskopov – zadaj je namreč univerzalni princip delovanja narave, to je valovanje. Svetloba (elektromagnetno valovanje) se namreč na objektivu ukloni in ti uklonski koti so manjši (kar je ugodno) na večjih objektivih in je zatorej pri večjih teleskopih slika zaradi interference (seštevanja uklonjenih valov svetlobe) manj deformirana, bolj jasna. Na oddaljenih zvezdah (razen na Soncu z uporabo filtrov) pa tudi s teleskopom ne moremo ujeti površinskih podrobnosti – zakaj se nam torej nekatere zvezde zdijo večje? Tiste, ki močneje svetijo, naredijo višji (širši) uklonski maksimum svetlobe na mrežnici (uklon na objektivu teleskopa in zenici očesa). Lepote nočnega zvezdnega neba so torej uklonski maksimumi valovanj, različno močnih točkastih izvirov svetlobe, zvezd na mrežnici (ne zveni romantično ali pač). To je seveda fizikalno-fiziološki pogled na vesolje, ki pa je s stališča razumevanja opazovanja vesolja ključen pri razlagi videnega, posnetega. Valovanje je v bistvu podlaga za vsakršno komunikacijo, tako med ljudmi in ostalo naravo (zvok, svetloba), kot med vesoljem in človekom (svetloba iz vesolja nam razkriva spektre zvezd, tudi eksoplanetov in s tem kemično sestavo oddaljenih svetov, ki jih fizično nikoli ne bomo dosegli, a vemo, da so sestavljeni iz enakih elementov kot življenje na Zemlji, tukaj je še izjemno pomemben Dopplerjev premik in sklepanje na širjenje vesolja in še in še bi lahko naštevali). Je pa danes zmeraj bolj očitno, da je tudi t. i. materija (osnovni delci, protoni, kvarki ..., torej tudi mi sami) večinoma odraz različne kombinacije »valovnih paketov«.


Zgornja slika prikazuje, zakaj z manjšimi teleskopi ne ločimo nekaterih tesnih dvojnih zvezd, recimo Gama Andromede ali Epsilon Lire 1 in 2 ali na površini planetov ne zaznamo nekaterih površinskih detajlov. Pri majhnih teleskopih (premerih) je uklon svetlobe zvezd na objektivu tako velik, da se sliki tesnih zvezd prekrijeta (prekrijeta se Airyjeva uklonska diska), pri večjih pa ne.

Zaključimo tole razglabljanje z ugotovitvijo, da je glavna prednost uporabe teleskopov za opazovanje nebesnih teles v primerjavi s prostim očesom ta, da s teleskopom vidimo telesa, ki jih s prostim očesom na vidimo (večja mejna magnituda, lahko jih tudi slikamo, pomerimo njihove spektre iz katerih izluščimo sestavo teles, temperaturo, hitrosti ...), in da zaradi večje povečave in premera objektiva teleskopa dosežemo veliko večjo ločljivost slike. Recimo ob Saturnu s prostim očesom ne zaznamo obročkov, prstanov, na Jupitru ne zaznamo atmosferskih prog, rdeče pege, večinoma tudi ne štirih Jupitrovih svetlejših lun, in še bi lahko naštevali izjemne podobe Sonca, Lune, meglic, kopic, galaksij, dvojnih zvezd, kometov, asteroidov ..., IN vse to nam omogočajo teleskopi.

Radijska astronomija
Kaj povedati o radijski astronomiji, zagotovo je zelo pomembna veja astronomije, sploh pa je sestavljena (interferometrična) slika radijskih teleskopov veliko ločljivejša od slike, ki jo dajo teleskopi v vidnem delu spektra, z njimi smo ujeli akrecijske diske mladih planetnih sistemov (ALMA radijsko polje teleskopov v Čilu), potem slika supermasivne črne luknje v jedru galaksije Messier 87 z maso reda velikosti nekaj milijard Sonc ... Vsekakor se iz te tematike izvede vaja. Ker šole nimajo radijskih teleskopov, se lahko pokaže Dopplerjev premik vodikove črte 21,106 cm različnih rokavov naše galaksije iz meritev šentviškega radijskega teleskopa (ali kakega drugega).


Težko bi našli bolj pedagoško sliko, kot je tale slika HD 163296: curek iz zvezde v nastajanju. Združuje vidno svetlobo izvrženega curka zvezde in sliko planetarnega diska v radijskih valovih – kakšna moč, razločljivost radijske astronomije. Nihče ni prepričan, da ve kako nastajajo taki curki med nastajanjem zvezd, čeprav so nedavne slike mladega zvezdnega sistema HD 163296 precej nazorne. Osrednja zvezda na predstavljeni sliki se še vedno oblikuje, vendar je že obdana z vrtljivim diskom in navzven gibljivim curkom. Disk je prikazan v radijskih valovih, ki jih je posnel Atacama Large Millimeter Array (ALMA) v Čilu in prikazuje vrzeli, ki jih verjetno ustvarja gravitacija zelo mladih planetov. Curek, prikazan v vidni svetlobi, ki ga je posnel zelo velik teleskop (VLT, tudi v Čilu), iz središča diska izžene hitri plin - večinoma vodik. Sistem se razteza na stotine krat večjo razdaljo od Zemlje do Sonca (AU). Podrobnosti o teh novih opazovanjih se razlagajo kot podkrepitvena ugibanja, da curke vsaj delno ustvarjajo in oblikujejo magnetna polja v vrtljivem disku. Bodoča opazovanjih HD 163296 in drugih podobnih sistemov nastanka zvezd lahko pomagajo pri ugotavljanju nastanka zvezd, planetov in življenja. Vir: apod.

Oprema, ki jo priporočamo učencem
Ali učencem priporočimo nakup astronomske opreme, katere in kdaj? Vsekakor to lahko storimo za manjše in srednje teleskope od 100 do 150 mm (130 do 300 EUR) in sicer kmalu po uvodnih urah (a naj prej testirajo šolsko opremo, da se lažje odločijo – a o morebitnem nakupu odločajo učenci, brez vsake obveze). Krasno bi bilo, če bi se dalo opremo tudi sposoditi na šoli.

Uvod v vprašanje: zakaj smo in koliko časa še bomo?
Koliko časa posvetiti eni najbolj vznemirljivih tem, ki privlači večino mladih, tudi tiste, ki jih sama astronomija ne zanima toliko - življenju v vesolju. Morebiti bi ta tema lahko bila celo jedro naših prizadevanj pri predmetu astronomija. Kajti če hočemo odgovoriti na to vprašanje, moramo vedeti, kako je nastala Zemlja in kaj vse se je moralo zgoditi prej, da smo danes mi tukaj in razmišljamo o vesolju ... In če je življenje tudi drugje v vesolju, zakaj imamo težave z zaznavanjem le tega? Ali kaj povedati o Drakovi enačbi? Kateri so torej pogoji za »biti ali ne biti« v vesolju; to, da smo, ni samoumevno? Ali je smiselno posebno poglavje - položaj Zemlje in človeka v vesolju – naš odgovor je vsekakor JA. Ta sklop je multidisciplinaren. Vanj - v ta kontekst spada tudi huronska poledenitev, podnebne spremembe, vloga kisika, oksigenacija Zemlje, časovnica nastanka življenja, rastlin, živali, vretenčarjev, primatov - človeka. O atmosferi, oceanih, seveda o Sončevi energiji kot o generatorju podnebja na našem planetu in o bistvenem vplivu samega življenja na podnebje, je potrebno govoriti celostno – to je podrobneje razdelano v naslednjih poglavjih. Na tem mestu podajmo še informacijo o pozabljeni podnebni katastrofi med letoma 1876 – 1878.

  • Od leta 1875 do 1878 so sočasne večletne suše v Aziji, Braziliji in Afriki, imenovane Velika suša, povzročile ekstremno skromne pridelke, pomanjkanje hrane, kar je povzročilo tako imenovano globalno lakoto, ki je imela za posledico do 50 milijonov smrtnih žrtev in dolgotrajne družbene posledice. Za globalno sočasnost ni enotne razlage - razen statistična, verjetnost na 800 let. Kateri pa so bili meteorološki sprožilci. Generalno velja, da so oceani s svojo izjemno toplotno kapaciteto in dinamiko, morskimi tokovi, glavni generatorji vremena, vlage v zraku – poleg Sonca seveda, ki poganja vodni krog, ureja toplotno bilanco Zemlje (seveda so pomembne tudi gorske verige, sestava tal ...). Razlog za morske tokove so temperaturne razlike, sklopitev atmosfere, vetra, z vodno površino, Coriolisova sila zaradi rotacije Zemlje, sama oblika oceanskih bazenov, plimovanje, različne slanosti, gostote (vzgon) ... Sprememba oceanskih tokov pomeni spremembo temperatur ozračja in s tem tlaka – vetrov, lokalne gladine oceanov. Globoki oceani so, poleg ogromnega skladišča toplote, še skladišče ogljika, kisika, hranil, življenja ... Oceanska cirkulacija ureja vnos, distribucijo in sproščanje teh elementov. Tokovi s prenosom kisika v globlje plasti oskrbuje največji habitat na Zemlji. Strokovnjaki (NOAA) ocenjujejo, da 50-80% proizvodnje kisika na Zemlji prihaja iz oceanov. Večina te proizvodnje je iz planktona - plavajočih rastlin, alg in nekaterih bakterij, ki ga lahko fotosintetizirajo.


    Shema kroženja vode v naravi - Sonce je glavni vir energije za ta izjemen proces, ki ohranja naš planet v modrini življenja.

    Oceani so stalen vir vodne pare, ki z njihovega površja neprenehoma izhlapeva. Vode v oceanih je veliko več kot v ozračju (skupna masa vode v oceanih je približno 105-krat večja, kot je skupna masa vodne pare v ozračju). Ob primernih pogojih vodna para v ozračju kondenzira in pade na tla v obliki padavin. Tako se lahko vrne v oceane in tvori vodni krog. Na Zemlji so tudi ravno prave temperaturne razmere (temperature niso zelo daleč od temperature trojne točke vode), ki omogočajo hkraten obstoj vodne pare, tekoče vode in ledu.


    Oceanski površinski tokovi (so posledica vetrov, Coriolisove sile, temperaturnih razlik ...) – so poleg Sonca, glavni generatorji vremenskih dogajanj na Zemlji (zaradi vpliva vetra segajo 200 m globoko, zaradi Coriolisove sile tudi do globine 1000 m in več – obstajajo pa tudi globinski termohalinski tokovi do globine 3 km - hladna, težja voda potone in se večinoma premika proti tropom). Če se površinski tokovi zgolj rahlo spremenijo, lahko, zaradi suše v prej deževnih pokrajinah, trpi do 4 milijarde ljudi. Posledice nihanj oceanskih cirkulacij so bile včasih pogubne za desetine milijonov ljudi. Voda nam vse da, a lahko tudi vse vzame ...

    Oceani so torej povzročili tudi veliko (skoraj globalno) sušo v letih 1876 – 1878. Tihi ocen je predhodno zajelo dolgo obdobje nizkih temperatur (1870 - 1876), kar je vplivalo na energijsko bilanco globalne cirkulacije morskih tokov (le ti generirajo smeri vetrov in s tem vreme, padavine). To dogajanje je oslabilo zimski monsun v Indiji – ki je tako prejela manj padavin. 1877 pa se je zgodil preobrat, druga skrajnost, začne se vroče obdobje nad Tihim oceanom (pojavijo se izraziti topli morski tokovi proti Južni Ameriki - temperature morske površine so ostale visoke kar 16 mesecev), kar pomeni začetek izrazitega El Nina, ki prepreči kar dva monsuna v Aziji (topel oceanski tok, ki se pojavi ob zahodnih obalah Južne Amerike, prinaša s sabo mokro in deževno vreme ter poplave na sicer suhih območjih Južne Amerike, a hkrati sušno obdobje na zahodnem delu Pacifika, v Aziji, Indoneziji ...). V Pokrajini Šansi (Kitajska) od 1877 do 1878 ni padla niti kaplja dežja. V Aziji je to bila najbolj obsežna suša v zadnjih 800 letih. Leta 1877 pa se je v severnem Atlantiku pojavila še dolgotrajna vroča anomalija (topla voda), na območju Indijskega ocena pa je nastal t. i. temperaturni dipol (ob obalah Somalije se je namreč ocen nadpovprečno segrel, vode ob zahodnih obalah Avstralije pa so se izrazito ohladile). Nedavne raziskave so pokazale, da se anomalije v temperaturah oceanske površinske vode (od 2 do 8 °C višje temperature) pojavljajo v nepravilnih časovnih presledkih 3 do 5 let (a v letih od 1875 do 1878 pa je prišlo celo do sočasnih neljubih dogodkov, temperaturnih anomalij v vseh treh velikih oceanih).
    Podnebne razmere, ki so povzročile takratno veliko sušo in globalno lakoto, so nastale zaradi naravnih variabilnosti in njihovega ponavljanja. S kombincijo hidroloških vplivov, ki jih globalno segrevanje lahko še okrepi, bi lahko ponovna sočasnost anomalij spet ogrozila svetovno varnost glede preskrbe s hrano. Primer pa kaže, da je naš planet, že pred zadnjimi brutalnimi posegi človeka v okolje, bil globalno podnebno zelo ranljiv. A kot nam sporoča zgodovina zadnjih nekaj tisoč let, se porušeni podnebni vzorci po nekaj letih spet vrnejo v "utečene" cirkulacije (oceanski tokovi se stabilizirajo). To kažejo tudi vzorci poselitev - kjer ni padavin ni civilizacij in obratno. A na skali nekaj 1000 let se lokalni vremenski vzorci lahko radikalno spremenijo - poznamo primere recimo iz severne Afrike, Grenlandije, Južne Amerike. Velik del vplivov na vreme pripisujemo nebesni mehaniki (obliki Zemljine tirnice), izsevu Sonca, vulkanski dejavnosti, potresom - cunamijem, tudi seveda trkom z asteroidi in zmeraj bolj življenju - človeku (tukaj je obdobje antropocena, holocen naj bi se že končal). A kot smo že večkrat omenili, je bistveno na vreme (atmosfero) vplival sam pojav življenja – fotosinteza je dobesedno spremenila sestavo ozračja – na začetku v ozračju praktično ni bilo kisika in s tem je življenje neposredno trasiralo pot današnji klimi (trenutni »idilični« podobi našega planeta – seveda preko izjemnih nihanj temperatur skozi zgodovino in velikega števila izumrlih vrst).

    Podobna podnebna katastrofa bi se lahko zgodila recimo v letih 1997-98 (El Nino, a se ne da po trajanju in intenzivnosti primerjati z dogodki iz let 1877-78). A se je tokrat globaliziran svet glede distribucije hrane le izkazal v pozitivni luči (dostava hrane, vode, v modernem svetu deluje globalno precej bolje kot pred 150 leti). Vprašanje pa je, kaj bi se zgodilo – če bi vsi trije oceani spet doživeli sočasno temperaturno anomalijo velikosti iz let 1870-78.


    Od leta 1875 do 1878 so sočasne večletne suše v Aziji, Braziliji in Afriki, imenovane Velika suša, povzročile ekstremno skromne pridelke, pomanjkanje hrane, kar je povzročilo tako imenovano globalno lakoto, ki je imela za posledico do 50 milijonov smrtnih žrtev in dolgotrajne družbene posledice.


    Vir: apod
    Pot orkanov (Atlantik) in tajfunov (Tihi ocean). Karta prikazuje poti vseh večjih neviht od 1985 do konca 2005. Ti izraziti cikloni se običajno pojavljajo nad vodo (temperature vsaj okrog 27 °C), saj jim izhlapevanje tople vode daje energijo. Cikloni tudi nikoli ne prečkajo ali se le redko približajo Zemljinemu ekvatorju, saj se tam Coriolisova sila zmanjša na ničlo (velja za horizontalne hitrosti) - prav ta sila pa ciklone, rotacijo, tudi povzroča. Coriolisova sila pa tudi posredno odkloni ciklonske poti proč od ekvatorja, beta efekt odkloni ciklon proti zahodu in delno severno (na ekvatorju, kot smo že omenili, pa se cikloni sploh ne morejo tvoriti). Orkani so v zadnjih 30 letih v severnem Atlantiku v povprečju postali nekoliko močnejši, njihova moč pa naj bi se še stopnjevala. Višje temperature pomenijo več energije v zraku (mv2 ∝ kT), višje hitrosti vetrov, več vlage v zraku nad vodnatimi predeli Zemlje, te oblake pa vetrovi prenesejo nad kopno ..., področja brez prehoda vremenskih front pa tako postajajo še bolj suha.

    Seveda moramo priznati, da napovedovanja vremena delno spada tudi pod teorijo kaosa. Le ta proučuje obnašanje dinamičnih sistemov, ki so zelo občutljivi na začetne pogoje (recimo na temperaturo, tlak, vlago ...), kjer je veliko nelinearnosti – pogosto se kot primer navaja »metuljev učinek« (To ugotovitev je matematik in meteorolog Edward Norton Lorenz na predavanju leta 1972 slikovito povzel v vprašanju: »Ali lahko utrip metuljevih kril v Braziliji sproži tornado v Teksasu?«). Podobno velja za dinamične procese znotraj galaksij, akrecijskih diskov, planetnih sistemov, pri napovedovanju nastanka življenja tam daleč v času in prostoru. Majhne razlike v začetnih pogojih (kot so recimo že tiste pri zaokroževanju pri računanju) ustvarijo veliko razliko v napovedanem obnašanju takšnih dinamičnih sistemov, kar na splošno vodi v nezmožnost dolgoročnega napovedovanja vremena in ostalih kompleksnih dogajanj.
    Tudi ta vidik znanosti je potrebno predstaviti mladim. Tudi trki asteroidov v Zemljo so delno kaotični procesi – vseh se ne da napovedati - zaradi stalnih motenj ostalih teles v različnih orbitah. Sistem dveh teles večinoma znamo rešiti – preko sil in ohranitvenih zakonov lahko dokaj solidno napovemo njuno lego v bodočnosti (zato tudi zmoremo napovedovati mrke stoletja naprej - tukaj se Sonce in Zemlja obravnavata ko ločen sistem dveh teles, Luna pa zaradi manjše mase bistveno ne vpliva na dinamiko obeh teles, je pa igralec pri mrkih – dolgoročno temu seveda ni tako, vemo da Luna upočasnjuje čas rotacije Zemlje, Zemlja pa Luno oddaljuje …, tukaj so še vplivi ostalih teles, planetov).

    Pri sistemu več teles pa smo večinoma primorani na statistične prijeme, poenostavitve, ko množico teles združimo v sisteme, ki jim določamo njihovo notranjo dinamiko in večinoma zunanjo preko sil in energij, za pline uporabimo plinsko enačbo …; recimo mešanici plinov - zraku – določimo hitrost in smer gibanja preko vetra, hkrati pa njegovo temperaturo, tlak, gostoto kot rezultate statistično opisanih dogajanj na nivoju atomov in molekul (a množica vplivov na opazovani sistem, recimo na zrak, od zunaj in od znotraj je tako številna, da nam recimo vremena - koliko bo recimo padavin in kje padlo iz tega zraka, oblaka - ne uspe napovedati »zelo natančno« za več kot le nekaj dni – kljub povečani zmogljivosti računalnikov; a vseeno meteorologija zelo pomaga ljudem, recimo pri načrtovanju tedenskega življenja, pri gradnji infrastrukture pa le, če upoštevamo meteorološke meritve (ekstreme, povratne dobe ...) - potem lahko dosežemo tudi željeno varnost in trajnost izvedenih arhitekturnih posegov v naravo – zadnje poplave v Ljubljani kažejo, da smo premalo pozorni na upoštevanje meteoroloških ekstremov, ki jih lahko najde vsak učenec na spletu).

    Zdi se, da je tudi velikan Jupiter na začetku razvoja Sončevega sistema zelo menjal orbito, se približal Marsu in ga masno precej oskubil. Jupiter se je po simulacijah premaknil navznoter do 1,5 AE od Sonca in se je nato zaradi nastajanja Saturna sčasoma preselil navzven proti svoji trenutni lokaciji. Na tej poti je določil porazdelitev snovi v notranjem Sončevem sistemu. Tako lahko pojasnimo nepričakovano majhno maso Marsa in kompleksno sestavo asteroidnega pasu (ki je zelo različen v sestavi, saj je Jupiter s sabo potegnil tudi del stare snovi iz zunanjega dela planetne ravnine).
    Se nadaljuje ...

    Zorko Vičar
    Korona pomlad 2021 (objavljeno mar. 2022),
    v Spiki je bila objavljena nekoliko krajša verzija ...




    Glej tudi:
    https://astronomska-revija-spika.si/spika-marec-2022/


    DODATEK -....:


    Še na kratko o oblakih, strelah in življenju
    V oblakih se tvorijo različne oblike kondenzirane vlage. Običajno se v nevihtnem oblaku, ena nad drugo, nahajajo različne oblike hidrometeorjev. Najniže so kapljice, nad višino, na kateri je temperatura enaka ledišču, pa so podhlajene kapljice, snežinke in drugi večji ledeni delci. Čisto na vrhu so manjši ledeni kristalčki.

    Zdi se, da so v razvoju življenja, organskih molekul, pomembno vlogo odigrale tudi razelektritve, strele (Miller–Ureyev poskus - ob zaključku poskusa je kar 15 odstotkov ogljika iz mešanice tvorilo organske spojine, 2 odstotka ogljika pa aminokisline, vsi ti produkti so gradniki življenja – tudi ponovljeni eksperimenti z drugačno mešanico zraka so dali podobne rezultate). Kako nastanejo strele? Osnovni pogoj za ločitev električnega naboja v oblaku je trenje, ki ga povzročajo močni vrtinci znotraj kumulonimbusnega oblaka, katerih hitrosti znašajo 5-20 m/s ali več. Težja ledena zrna v oblaku, ki padajo se hkrati drgnejo ob dvigajoče lahke ledene kristale (ki so hkrati dipoli (+ -) ). Vemo, da so nevihtni oblaki posledica vzgona - topel redkejši zrak se dviga, saj z višino temperatura večinoma pada, in če je v zraku dovolj vlage, le ta kondenzira in nastane oblak, ki ga sestavljajo kapljice, lahki ledeni kristali, večja ledena zrna. Večja ledena zrna pri preseganju določene mase začnejo padati - ko se poruši ravnotežje med uporom vertikalnih vetrov in težo zrn. Lahki dvigajoči kristali zaradi trenja (rahlih trkov) postanejo tako pozitivni, težja ledena padajoča zrna pa negativna. Do prehoda nabojev (elektronov) prihaja, ker nekateri atomi in molekule (snovi, kristali) manj vežejo elektronsko ovojnico nase kot drugi in ob stiku obeh delcev (snovi) pride do prehoda elektronov. Ko se nakopiči dovolj ločenega naboja, se električna napetost poveča do te mere, da pride do električnega preboja (izenačenja naboja preko izrazitih tokov) – udara strele, pri kateri se zrak v prevodnem kanalu segreje tudi čez 50000 K – posledično hitro naraste tlak segretega zraka, kar slišimo kot grmenje, ki ga seveda spremlja še bliskanje. Še fosforju, gradniku ATP in DNK ter strelah - Isaac Asimov je fosfor nekoč imenoval "ozko grlo življenja", ker predstavlja 1 odstotek organizma, vendar je prisoten le v 0,1 odstotku mineralov na Zemlji. Zadnje raziskave kažejo, da visoke energije udara strel ustvarjajo preko fulguritov (staljene tvorbe zaradi udarov strel v tla) spojine fosforja, ki so bile nekoč pogoste na Zemlji in so omogočale preprosto življenje in še danes številni mikrobi uporabljajo to obliko vezanega fosforja (Fe3P in CaHPO3). Tudi dušik je gradnik beljakovin in DNK. Strele razbijejo dušikove molekule in tudi poskrbijo, da nastanejo reaktivni dušikovi oksidi (NO in NO2). Te okside so lahko uporabljali zgodnji mikrobi (ko prostega kisika še ni bilo). Velik pomen imajo tudi vulkani pri nastanku življenja – kemija vulkanov omogoča posebne oblike življenja (recimo nitasta bakterija "lasje Venere", "Venus' hair") – vulkani so preko CO2 naš planet tudi rešili dolge huronske poledenitve.

    Coriolisova sila


    Coriolisova sila je sistemska sila na rotirajočem sistemu - na rotirajoči plošči se recimo pot kotaleče žoge ukrivi.


    Coriolisova sila je sistemska sila, ki jo čuti gibajoče telo na rotirajočem sistemu (recimo atmosfera, vodni tokovi na Zemlji, zaradi te sile nastanejo tudi konvekcijski vrtinci tekoče kovine v Zemljinem zunanjem jedru, ki jih poganja toplotni tok iz notranjega jedra – pozitivna posledica je magnetno polje, ki varuje Zemljo pred hitrim Sončevim vetrom nabitih delcev). Coriolisova sila deluje pravokotno na smer gibanja (na severni polobli Zemlje desno od smeri gibanja). Če recimo hodimo po rotirajoči plošči, se kar ne znajdemo, ker se nam tla spodmikajo – to zagato slikovito ponazarja zgornja karikatura.


    Coriolisova sila zavrtinči zrak v ciklonih v nasprotni smeri urinih kazalcev – severna polobla (zrak se steka v središče ciklona z nizkim prtiskom, ki se nato dvigne in vlažen zrak se v višinah z nizko temperaturo kondenzira, privede tudi do razpenjanja in zato še do dodatnega ohlajanja, nastanejo oblaki in velikokrat padavine – leva slika). Coriolisova sila na severni polobli v anticiklonih zavrtinči zrak v smeri urinih kazalcev - v anticiklonih zrak odteka vstran iz področja visokega pritiska, zato se zrak sredi anticiklona spušča, stiska, posledično segreva in šuši in to je področje sončnega, jasnega vremena (desna slika).


    Vrtinčasto gibanje tekoče kovine (in s tem naboja) v zunanjem jedru zemlje povzroča Coriolisova sila – posledica je magnetno polje.


    Groba shema globalne cirkulacije atmosfere. Oznaki C in A predstavljata ciklone (padavine, nizek tlak – zrak se dviga, razpenja in vlaga kondenzira) in anticiklone (lepo vreme, visok tlak – zrak odteka in se spušča, posledično se stiska, segreva in zato suši). Celoten vremenski vzorec poganja seveda energija Sonca – na vrh atmosfere pade gostota energijskega toka blizu 1400 W/m2. Od tega energijskega toka se globalno od Zemlje odbije okrog 30 %. Območja v neposredni bližini ekvatorja prejmejo največ sončnega sevanja in so najtoplejša.

    Tam se zrak pri tleh steka z obeh polobel ter se dviguje v tako imenovani intertropski konvergenčni coni (angl. Intertropical Convergence Zone ali ITCZ). ITCZ je območje zelo pogoste proste konvekcije, oblačnosti in posledično padavin. V ITCZ pade znaten delež globalnih padavin na Zemlji. Lokacija ITCZ se spreminja glede na letne čase (v času poletja na severni polobli je bolj severno, pozimi pa bolj južno), na njeno obliko pa precej vpliva tudi razporeditev kopnega. Dviganje zraka v ITCZ povzroči, da v višinah zrak odteka proti poloma. Zaradi Coriolisove sile, ki tok odklanja vstran (proti zahodu), pa se tok proti poloma prekine in razklopi (pri približno ge. š. 30 °, to je t. i. konjska zemljepisna širina), pri čemer nastanejo tri značilne celice. Hadleyeva celica je sestavljena iz dviganja v ITCZ, toka zraka proti poloma v višinah, spuščanja zraka pri približno 30 ° ter stekanja zraka proti ITCZ v spodnjih plasteh ozračja. Posledica stekanja so pasati. To so prevladujoči dokaj stabilni severovzhodni in jugovzhodni prizemni vetrovi v tropskih predelih, ki pihajo blizu tal od 30 ° ge. širine proti ekvatorju, oziroma ITCZ in se obrnejo proti zahodu – Coriolisova sila (z njimi so pred stoletji Evropejci jadrali v Ameriko, so tudi krmilni vetrovi za tropske nevihte, prenašajo tudi saharski pesek, bogat z nitrati in fosfati, v vso Latinsko Ameriko, Karibsko morje ter v dele jugovzhodne in jugozahodne Severne Amerike). Zaradi prevladujočega spuščanja zraka so pri 30 ° velika območja puščav. Na primer, na severni polobli so Sahara, puščave v Mehiki in ZDA ter Arabska puščava, na južni polobli pa Atakama (raj za astronome), Namib, Kalahari ter puščave v Avstraliji. Polarna celica nastane v polarnih predelih, pri čemer se nad poloma zrak spušča, pri približno 60 ° pa dviga (področje padavin), vmes pa blizu tal pihajo polarni vzhodniki. Med Hadleyevo in polarno celico je območje Ferrelove celice, v kateri prevladujejo valujoči zahodniki (spet zaradi Coriolisove sile - strokovno pravimo valujočim zahodnikom Rossbyjevi valovi). Ti valovi v zahodniku se imenujejo Rossbyjevi ali planetarni valovi in njihova tipična valovna dolžina je nekaj tisoč kilometrov. Rossbyjevi valovi se najpogosteje premikajo proti vzhodu, lahko pa so tudi stacionarni, ko se nad nekim geografskim območjem dlje časa vzdržuje enaka vremenska situacija (blokada). Med valovi se na obeh straneh pojavljajo veliki vrtinci v toku zraka, pri čemer se na polarni strani običajno pojavljajo cikloni, na ekvatorialni strani pa anticikloni. V primerjavi s to idealizirano situacijo, je v realnosti globalna cirkulacija precej bolj zapletena. Velik vpliv na cirkulacija ima kopno, ki lahko, prek vpliva orografije ali zaradi različne temperature površja v primerjavi z oceani, precej spremeni globalni tok zraka. Ogromen vpliv ima seveda tudi neenakomerna temperatura površin oceanov, ki nastane zaradi gibanja vode - morskih tokov.

    Konjske zemljepisne širine (zanimivo ime) so nekje med 25 ° in 35 ° ge. širine severno in južno od ekvatorja. Zanje je večinoma značilno sončno vreme, malo vetra in posledično zelo malo padavin. To je območje z visokim tlakom, kjer se razhajajo pasatni (severovzhodni) in zahodni vetrovi. Ena od razlag za tako ime je, da so se ladje (pred stoletji španske, portugalske ...) na tej zemljepisni širini brezveterja pogosto ustavile sredi oceana in tako kdaj zelo podaljšale potovanje. Posledično je pomanjkanje vode posadkam kdaj žal onemogočilo ohranjanje konj pri življenju (vozili so jih v Južno Ameriko) in so zato umirajoče živali metali v morje.


    Shematski prikaz toka okoli območja nizkega tlaka na severni polobli (nastanek ciklona). Sila gradienta tlaka je predstavljena z modrimi puščicami, Coriolisov pospešek (vedno pravokoten na hitrost) pa z rdečimi puščicami. Tako se vzpostavi ravnovesje sil, ki ustvari krožno gibanje ali ciklonski tok – to je v grobem ravnovesje med silo, ki kaže proti središču in jo povzroča tlačna razlika (gradient) in Coriolisovo silo, ki deluje stran od središča nizkega tlaka. Desno - sistem nizkega tlaka nad Islandijo (ciklon) se vrti v nasprotni smeri urinega kazalca zaradi Coriolisove sile - sila zaradi gradienta tlaka pa hoče zrak potisniti proti centru (tako se vzpostavi krožno ravnovesno gibanje). Pri visokem tlaku, odtekanju zraka, lepo vreme (anticiklon), se smer rotacije obrne. Južno od ekvatorja pa se cikloni vrtijo v smeri urinega kazalca.

    Cikloni in anticikloni (tudi globalni oceanski tokovi) so torej še en dokaz rotacije Zemlje. Rotacija Zemlje pa se da dokazati tudi preko zasuka ravnine nihanja – prvi je ta učinek uspešno prikazal Foucault s svojim (Foucaultovim) nihalom leta 1851 v pariškem Panteonu (obiščite ga). Rotacija Zemlje pa recimo med prostim padom povzroči tudi rahel zamik telesa proti vzhodu.


    Tropski cikloni - tajfuni (orkani, hurikani, premerov od 150 km pa tudi več kot 1000 km, celo 2000 km) se začnejo kot tropske nevihte, v območje nizkega zračnega tlaka (tlak lahko dosega zgolj vrednosti 880 hPa) se zaradi tlačne razlike steka zrak, ki se začne vrtinčiti (Coriolisova sila) in dvigati, s sabo vleče toplo morsko paro – nastanejo oblaki (vlažen zrak se namreč v višinah razpne, ohladi in posledično kondenzira). Močan veter vleče vlago (energijo) iz oceanov. Nevihte torej pretvarjajo vlago v toploto, ki se sprošča pri kondenzaciji. Toplota povzroči večji pretok zraka v središče nevihte, kar pa povzroči izhlapevanje (nastane oko, lijak od 15 do 50 km premera, v katerem se zrak spušča – in v samem očesu se ljudem zazdi, da je najhujše že mimo, a ni). Vsa toplota in zrak, ki tečeta proti očesu ciklona (spiralno navzgor) ustvarita super celico – tajfun, orkan ali hurikan. Tropski cikloni dosegajo hitrosti vetrov do 300 km/h, sunki pa celo do 380 km/h (skoraj četrtino hitrosti zvoka).

    V splošnem velja, da je Coriolisova sila vektorski produkt med kotno hitrostjo in vektorjem hitrosti gibajočega se telesa na vrtečem sistemu - pomnožen z dvakrat maso telesa:
    Fco = acom = -2ωxvm,
    negativni znak je značilen za sistemsko silo (enako velja za sistemsko centrifugalno silo, ki jo recimo čutimo v avtu na ovinku, Fcf = - mv2/r in nas vleče iz ovinka, zato minus; da pa sploh lahko nek sistem kroži, pa nanj deluje centripetalna sila, ki kaže proti središču kroženja, za točkasto telo velja Fc = mv2/r). Severno od ekvatorja torej Coriolisova sila deluje desno na smer gibanja, južno od ekvatorja pa levo.


    Severno od ekvatorja Coriolisova sila deluje desno na smer gibanja (cikloni se vrtijo v nasprotni smeri urinih kazalcev), južno od ekvatorja pa levo (pod ekvatorjem se torej cikloni vrtijo v smeri urinih kazalcev).


    Vaja - oglejmo si Coriolisov pospešek zgolj pri krožnem gibanjem okoli osi vrtenja na razdalji r, ko lahko za skupno hitrost seštejmo obhodno hitrost vob in hitrost telesa vtel glede na sistem, velja: v = vob + vtel. Obhodna hitrost sistema na razdalji r je:
    vob = ωr.
    Hitrost vstavimo v radialni pospešek, kaj dobimo:

    ar = v2/r = (vob + vtel)2/r = vob2/r + vtel2/r + 2vobvtel/r = vob2/r + vtel2/r + 2ωvtel = ac + asis + aco

    Sistemski pospešek je torej asis = vtel2/r = ar - vob2/r - 2ωvtel. Kako interpretirati ta zapis? Na telo deluje centripetalna sila in na vrtečem sistemu telo čuti še sistemski sili zaradi vrtenja (prva je večini poznana kot centrifugalna sila Fcf = - mvob2/r in druga je, zaradi gibanja na vrtečem se sistemu, še Coriolisova sila Fco = maco = - m2ωvtel ) – obe sta pravokotni na hitrost. Splošna izpeljava je nekoliko bolj kompleksna (iz pospeška, odvoda vektorskega izraza hitrosti sistema z dodatkom relativne hitrosti d(vtel + ωxr)/dt), a na koncu je naš poseben rezultat enak splošnemu. Korekten zapis Coriolisove sile je seveda vektorski: Fco = acom = -2ωxvm = -2Ωxvm


    Koordinatni sistem na zemljepisni širini φ z x osjo vzhodno, y osjo severno in osjo z navzgor (z smer je torej radialno navzven od središča krogle). Vektor kotne hitrosti je Ω = ω(0, cos φ, sin φ) in vektor hitrosti v = (ve, vn, vu). Vektorski produkt, oziroma pospešek aco pa se torej zapiše:

    aco = -2Ωxv = 2ω(vnsin φ – vucos φ, - vesin φ, vecos φ).

    Če pa se telo giblje zgolj horizontalno (to je večinoma relevantno za globalne zračne in morske tokove, sploh ker v vertikalni smeri dominira težni pospešek g), je vu = 0 in je vektor pospeška (če je Coriolisov parameter f = 2ωsin φ):
    aco = 2ωsin φ (vn, - ve) = f(vn, - ve)
    Za velikost vektorja za horizontalno hitrost torej velja:
    aco = f (vn2 + ve2)1/2 = 2ωv sin(φ)

    Kot drug poseben primer, si poglejmo še gibanje na ekvatorju φ = 0 ° (sin 0 ° = 0 in cos 0 ° = 1). V tem primeru je vektor kotne hitrosti Ω vzporeden s severno ali n-osjo in velja:
    Ω = ω(0, 1, 0) in za pospešek dobimo aco = -2Ωxv = 2ω(-vu, 0, ve)
    V skladu s tem rezultatom gibanje proti vzhodu (to je v isti smeri kot vrtenje sfere, Zemlje) povzroča pospešek navzgor, znan kot Eötvösov efekt, gibanje navzgor pa pospešek proti zahodu, gibanje navzdol pa proti vzhodu (če recimo telo spustimo iz določene višine, da prosto pada, se nekoliko premakne proti vzhodu). Na Zemlji (če je prisotno zgolj horizontalno gibanje) velja torej za Coriolisov pospešek izraz, absolutna vrednost:
    aco = 2ωv sin(φ)
    - kjer je kot φ geografska širina kraja.
    Na ekvatorju je torej horizontalna komponenta Coriolisove sile za zgolj horizontalno gibanje enaka 0, a horizontalno gibanje (komponenta vzporedna z ekvatorjem) vseeno na ekvatorju povzroči vertikalne pospeške. Polmeri vrtincev, ki nastanejo zaradi Corolisove sile, so R = v/(2ω sin(φ)), to velja za gibanje v horizontalni ravnini.


    Ko računamo čas zasuka ravnine Foucaultovega nihala moramo torej upoštevati geografsko širino in projekcijo kotne hitrosti. Za kotno hitrost Zemlje velja ω = 2π/to, kjer čas rotacije Zemlje to = 23 ur 56 min 4 sek – glede na zvezde. Velja ωsin(φ) = 2π/tn, od koder sledi, da ravnina nihala naredi zasuk v času tn = to/sin(φ). Za Pariz velja tn = 31,8 ur, na polu pa kar en zvezdni dan: 23 ur 56 min 4 sek. Zasuk nihala, gledano iz Zemlje, pripišemo sistemski Coriolisovi sili – opazovalec izven Zemlje pa bo vedel, da se ravnina nihanja ohranja, zavrti pa se Zemlja.

    Če se spomnimo še srednjeveških in antičnih pomislekov proti rotaciji Zemlje - Hiparhov zadržek je bil, da bi, če Zemlja res rotira okrog lastne osi in potuje še okrog Sonca, telo, ki ga vržemo v zrak, zaostajalo. Bil je na sledi Coriolisovi sili, a tudi takratna predstava o zamiku predmeta, recimo pri padanju, je bila nerealna (ni upoštevala vztrajnosti telesa, gibalne količine).