Zamejci
Slovenci v Italiji, so kljub različnim sporazumom težko uveljavljali svoje pravice. Leta 1975 je bila z Osimskimi sporazumi, potrjena meja med Italijo in Jugoslavijo. Komaj leta 1966 pa je Italija odpravila fašistično zakonodajo, po kateri je bilo Slovencem preprečeno dajati slovenska imena. Zaradi neurejenega položaja in slabih ekonomskih razmer se je začel proces asimilacije. Slovenci se združujejo v različne organizacije, ki pomagajo ohranjati kulturo in položaj zamejskih Slovencev.
Slovenci v Avstriji si že od podpisa avstrijske državne pogodbe prizadevajo za ureditev manjšinskega vprašanja. 7. člen državne pogodbe ni bil v celoti izpolnjen, slovenščino so v šolah postavili v slabši položaj, kot ostale tuje jezike. Sprejeli so tudi zakon, ki je zmanjševal uradno rabo slovenskega jezika v samo treh sodnih okrajih od prvotno devetih. Še danes prihaja do preprečevanja rabe slovenskega jezika in dvojezičnih napisov.
Leta 1959 je bila na Madžarskem vsem narodnostim zagotovljena enakopravnost z ustavo. S procesi destalinizacije se je v šestdesetih letih izboljševal tudi položaj Slovencev v Porabju, ki imajo zagotovljen del osnovnošolskega pouka v materinem jeziku. |