Slovenci med drugo svetovno vojno

Razvoj slovenske državnosti (1.)

Odbori OF so sprejemali različne resolucije, sklepe in deklaracije o položaju slovenskega naroda med osvobodilnim bojem, o njegovem odnosu do nekdanje jugoslovanske države, sosedov, do mejnih vprašanj. Zavzemali so se za Zedinjeno Slovenijo kot samostojno enoto v prihodnji jugoslovanski federaciji.

Oktobra 1943 je OF sklicala v Kočevju Zbor odposlancev slovenskega naroda, kjer so izvolili Slovenski narodnoosvobodilni odbor (SNOO). Do takrat so Vrhovni plenum OF sestavljali predstavniki skupin v OF. Novo izvoljeni odbor je postal vrhovni predstavniški in zakonodajni organ slovenskega naroda v osvobodilnem boju.

Februarja 1944 se je na I. zasedanju SNOO preimenoval v Slovenski narodnoosvobodilni svet (SNOS) in kot slovenski parlament deloval do svojega drugega zasedanja in razpustitve septembra 1946. Izvoljeno je bilo tudi predsedstvo SNOS (predsednik Josip Vidmar), ki je imelo svoje odseke oz. ministrstva.

Zasedanje Slovenskega narodnoosvobodilnega sveta (SNOS) v Črnomlju (2. februar, 1944). Prisostvovali so tudi člani zavezniških vojaških misij.