Slovenci med drugo svetovno vojno

Spopad med Slovenci: Osvobodilna fronta

Program OF in osvobodilnega gibanja je temeljil predvsem na akcijah in oboroženem odporu, gibanju so se pridružili sloji, ki pred vojno niso imeli političnega vpliva. Meščanske stranke so v OF in vlogi KPS videle problem, ki bi lahko prinesel revolucijo in komunizem proti kateremu so nastopale. KPS je v OF dobivala vedno bolj vodilno vlogo. Porajalo se je vprašanje vodstva in usmeritve osvobodilnega boja.

Komunisti so že junija 1941 ustanovili Vrhovno poveljstvo slovenskih partizanskih čet, nato pa še brez vednosti zaveznikov znotraj OF še Varnostno-obveščevalno službo (VOS) OF, ki je imela namen boja zoper okupatorja in njegove sodelavce med Slovenci. Septembrski sklepi Vrhovnega plenuma OF so pokazali komunistično politiko, OF je hotela v času boja proti okupatorju izključno pravico do predstavljanja naroda ter razglašala, da je vsako organiziranje zunaj okvira OF škodljivo. OF je pritegnila slovenske partizanske čete pod skupno poveljstvo partizanske vojske Jugoslavije.

Osvobodilna fronta je konec leta 1941, na dveh sejah Vrhovnega plenuma sprejela program, ki ga imenujemo tudi temeljne točke OF, ker so v njem razložena temeljna načela organizacije.

1. Proti okupatorju je treba vršiti neizprosno oboroženo akcijo.

2. Ta akcija predstavlja izhodišče za osvoboditev in združitev vseh
3. Stoječ na stališču naravne in usodne skupnosti jugoslovanskih narodov ne priznava OF razkosanja Jugoslavije in deluje z vsemi silami za slogo in enotnost Jugoslavije. Hkrati stremi k povezanosti slovenskih narodov pod vodstvom velikega ruskega naroda na temelju pravice slehernega naroda do samoodločbe. /…/
6. Po narodni osvoboditvi prevzame na slovenskem ozemlju oblast OF slovenskega naroda v celoti.
7. Po narodni osvoboditvi uvede OF dosledno ljudsko demokracijo. Vsa vprašanja, ki presegajo okvir narodne osvoboditve, se bodo reševale na dosleden ljudski demokratičen način…/…/
8. V skladu s slovesnimi izjavami Churchilla, Roosevelta in Stalina bo po narodni osvoboditvi o notranji ureditvi Združene Slovenije in o svojih zunanjih odnosih odločil slovenski narod sam. OF bo to elementarno pravico slovenskega naroda uveljavila in branila s vsemi sredstvi.
9. Narodna vojska na slovenskem ozemlju raste iz slovenskih narodno-osvobodilnih partizanskih čet in Narodne zaščite, kamor se pozivajo vsi zavedni Slovenci.

(Zadnik, Š. in Križnar I., zgodovinska čitanka za 8. razred osnovnih šol, DZS, Ljubljana, 1979, str. 67)