POKRAJINA OB MOŠENIKU
 

 

  

vodostaj mošenika

 

Mošenik je res "čuden" potok: včasih ga vidimo, kako se vali po strugi navzdol in liže kamenje s svojo čisto vodo; včasih pa se skrije pod površje in lahko opazujemo le suho strugo. Zato rečemo, da ima Mošenik kar nekaj lastnosti kraške reke.

Pa pojdimo po vrsti:

IZVIRI


Na izviru na Korošici je polno malih tolmunčkov, ki se združujejo v desni krak. Na tej planini pod Košutico zbira Mošenik svoje vode. Zadaj za planinsko kočo, v zahodnem delu Košutice, zbira vodo za svoj desni krak. Z njim se spusti strmo navzdol po zahodni strani grebena, na vrhu katerega stoji koča. Vzhodna stran pa je nagnjena proti Zajmenovim pečem in v stiku obeh pobočij poteka pot v dolino po levem kraku.

DESNI KRAK

Izviri Mošenika na Korošici Hudourniška struga Struga Mošenika, ko gre voda po površju

LEVI KRAK

     

 

PONOVNA ZDRUŽITEV


Na tej sliki je prikazano sotočje obeh mojih krakov. Mošenik predere greben površja, ki se dviguje proti koči in združi svojo vodo. To sotočje je dobrih deset metrov stran od mostu, ki ga tvori postavljena cev pod potjo na Korošico. Levo od tega prehoda je šla nekdaj tudi pot na Korošico (Bornova pot). Opazna je še danes, če se odpravimo na ogled predstavljenih lepot obeh krakov.
 

Stik obeh krakov Mošenika

 

SUHA STRUGA / POLNA STRUGA

Tukaj ob Bornovi poti na Korošico, včasih vodo vidimo, drugič spet ne, ker ponikne in svojo pot v dolino nadaljuje skrita pod površino.
 

Polna struga Suha struga Polna struga Slap pod prvim mostičkom

PONOVNI ČUDEŽ IZVIRA


Malo pod tunelom, ki ščiti cesto na Ljubelj pred plazovi z okoliških melišč, se skriva slikovit izvir Mošenika. To sicer ni pravi izvir, je le ponovno snidenje vode s svetlobo dneva.
 

Mošenikov ponovni izvir pri tunelu

 

SKORAJ PRAZNA STRUGA MOŠENIKA PO ZAJETJU

 

Za potrebe petih hidroelektrarn, ki jih poganja Mošenik, so potok speljali v umetne struge, naravna pa je največkrat skoraj prazna.
 

Prva zajezitev Druga zajetitev Mošenik po 2. zajezitvi

Mošenik je zelo izkoriščen potok. Njegova struga je od 1. zajetja naprej večino časa skoraj prazna, ker je voda po ceveh speljana navzdol proti vodohranom, ki služijo hidroelektrarnam. Glej poglavje hidroelektrarne.