izberite jezik  SL - HR      

DomovPartnerjiAktivnostiVsebinaCiljiStrukturaInvesticijeKonference

 

 

MEDNARODNA DELAVNICA - OŠ JOŽETA GORJUPA

18. februar 2010, OSNOVNA ŠOLA JOŽETA GORJUPA, Kostanjevica na Krki

TEMA DELAVNICE: VODA, SONČNE CELICE in TURIZEM

KEMIJSKA DELAVNICA
Pri kemijski delavnici so učenci:
- ANALIZIRALI VODO - S pomočjo kovčka za analizo vode lahko ugotovimo vsebnost amonij, fosfatov, nitritov in nitratov v vodi. Določimo lahko pH in trdoto vode. Rezultate analize lahko primerjamo z dovoljenimi količinami in ugotovimo, kakšno vodo pijemo oziroma nas obkroža.
- MERILI pH - pH je merilo za kislost oziroma bazičnost. Primeri kislih snovi: kIs, limonin sok, kislo mleko, vino … Primeri bazičnih snovi: milnica, čistilo za posodo …
- PREVERILI VSEBNOST FOSFATOV - Prevelike količine fosfatov se pojavljajo v vodi zaradi uporabe pralnih praškov, detergentov, umetnih gnojil, ki jih padavine spirajo iz umetno gnojenih tal. Pomemben je razvoj na področju brezfosfatnih pralnih praških.
- PREVERILI VSEBNOST NITRATOV - Nitrate lahko zasledimo v vseh vrstah vod. So znak onesnaževanja s kanalizacijskimi vodami ali pa jih padavine spirajo iz naravno ali umetno gnojenih tal. Vsebujejo jih mnoge industrijske vode. Ker jih uporabljajo rastline za svojo rast, se tudi z naravno potjo odstranjujejo iz voda.
- PREVERILI VSEBNOST NITRITOV - Gre za naravno obliko dušika v okolju. Nitrati in nitriti se pojavljajo tudi kot posledica človekove dejavnosti: uporaba umetnih in naravnih gnojil, nahajajo se v komunalnih odplakah, uporabljajo se v industriji. V vodi so dobro topni. Ljudje smo nitratom in nitritom izpostavljeni preko hrane in vode.
- PREVERILI TRDOTO VODE - Kalcijevi in magnezijevi ioni povzročajo trdoto vode. Voda, ki je trda, se slabo peni in vsebuje veliko raztopljenega kalcijevega hidrogenkarbonata, ki se ob izhlapevanju vode nabira kot trden kalcijev karbonat oz. vodni kamen.
- PREVERILI VSEBNOST AMONIJA - Prisotnost amonija v vodi pove, da je bila voda pred kratkim v stiku z razpadajočim organskim materialom (npr. urin v WC), kar je dokaz onesnaženosti vode.

USTVARJALNA DELAVNICA
Pri ustvarjalni delavnici so učenci spoznali solarne celice:
Sončna celica je osnovni gradnik fotovoltaičnega sistema.
Za razumevanje delovanja sončnih celic, se moramo seznaniti z gradniki sončne celice, kot tudi delovanjem sončne svetlobe.
Sončna celica je naprava, ki sončne fotone (sončno energijo) s pomočjo elektronov pretvori v elektriko. Sončna celica je zgrajena iz dveh tankih plasti P in N tipa silicija (dva osnovna tipa polprevodnikov - N in P tip). N tip dobijo tako, da v čisti silicijev kristal dodajo primesi (1:106) 5-valentnih elementov (As, P ali Sb). P tip pa tako, da v čisti silicijev kristal dodajo primesi 3-valentnih elementov (najpogosteje indija).
Skupna debelina sončne celice je približno 0,3 mm
Pri obsevanju s sončno svetlobo (fotoni), se začnejo prevodniški elektroni in vrzeli gibati in ob meji med plastema prehajajo tudi na drugo stran. Prej je bila snov nevtralna zdaj pa je zaradi gibljivih nabojev, ki so odsotni, naelektrena in ozek pas ob meji je na strani P negativen na strani N pa pozitiven. Med njima je nastalo električno polje. Na ta način dobimo generator enosmerne električne napetosti.

SLIKE
 

 

 Kontakt: OŠ Cerklje ob Krki, Cerklje ob Krki 3, 8268 Cerklje ob Krki, tel: (07) 4969600, e-mail: zglavo.zanaravo@guest.arnes.si