IZBERITE POVEZAVO:
  AKTUALNO

  DOMOV

DOBRODOŠLI

  O KNJIŽNICI

  KNJIŽNIČNI RED

  GRADIVO

  DEJAVNOSTI

  BRALNO PRIZNANJE

  AKTUALNO

  ZANIMIVOSTI

 

 

 

 

 

      

 

       Soba brez knjig

 

       je podobna

       telesu brez duše.
   

                                    Ciceron

     
 
 
 
 
 
 

ŠOLSKO LETO 2012/2013
POVABILO STARŠEM IN UČITELJEM K BRALNI ZNAČKI
PRVIČ V ŠOLSKI KNJIŽNICI

ŠOLSKO LETO 2011/2012
 
PRAVLJIČNA NOČ Z MAČKOM MURIJEM  POROČILO

PRIREDITEV ZA ZLATE BRALCE NA CELJSKEM STAREM GRADU   POROČILO

OBISKAL NAS JE FERI LAINŠČEK   POROČILO

SVETOVNI DAN KNJIGE IN AVTORSKIH PRAVIC

VRTEC NA OBISKU V ŠOLSKI KNJIŽNICI
V torek, 22. nove,mbra, so nas obiskali vrtičkarji ter z nami brali pravljico in ustvarjali. Oglejte si utrinke z obiska v POROČILU

SREČANJE ČETRTOŠOLCEV S PISATELJEM PETROM SVETINO

Peter Svetina se je rodil leta 1970 v Ljubljani. Najprej je na medicinski fakulteti študiral medicino, pozneje pa na filozofski fakulteti doštudiral slovensko književnost in jezik ter magistriral in doktoriral iz starejše slovenske poezije.

Starejšim slovenskim knjigam se ni posvečal samo doma, ampak jih je večkrat iskal tudi drugod, v tujini. To, da rad hodi okrog in da ga zanimajo stare knjige, se večkrat opazi v njegovih pesmih in zgodbah. Te so vselej radožive, duhovite in polne življenjske energije.   

Njegova prva objavljena knjiga je slikanica O mrožku, ki si ni hotel striči nohtov  iz leta 1999. Štiri leta kasneje se je mrožek pojavil ponovno, in sicer v zgodbi Mrožek dobi očala. Sledile so knjige za otroke in mladino: zgodbe Lila mesto, Vidov angel, pesniška zbirka Mimosvet, detektivki Usodne platnice in Skrivnost mlečne čokolade ter mladinski roman Škržati umolknejo opolnoči.  Leta 2001 je izšla tudi pesniška zbirka za odrasle Kavarna v prvem nadstropju, za katero je leto kasneje dobil nagrado za najboljši prvenec. Nekaj pesmi in zgodb je prevedenih v nemščino, angleščino in korejščino. Veliko njegovih zgodb je prirejenih v lutkovne igre, med drugim Mrožek dobi očala, Klobuk gospoda Konstantina in Kako je Jaromir iskal srečo.

Četrtošolci so se srečali s pisateljem v knjižnici pri mišku Knjižku. Nekaj fotografij in utrinke s prireditve si oglejte v POROČILU

TONE PAVČEK (1928 - 2011)

Ko hodiš, pojdi zmeraj do konca.
Spomladi do rožne cvetice, poleti do zrele pšenice,
jeseni do polne police, pozimi do snežne kraljice,
v knjigi do zadnje vrstice, v življenju do prave resnice,
v sebi do rdečice čez eno in drugo lice.
A če ne prideš ne prvič, ne drugič do krova in pravega kova
poskusi: vnovič in zopet in znova.



So pesniki, staroste in starostniki, ki so, kot njihove pesmi ,večno mladi.

Tone Pavček je nekoč o sebi zapisal: 

»Grem v kasna, se pravi v stara, že nespodobna leta, a otrok v meni se še ni postaral. Zato še kdaj zapiskam na piščal ali s svojo večno sosedo besedo spregovorim o lepem in o hudem v življenju. Potem to oboje, ko oboje postane lepo, lepim na hrbet časa in se veselim, če se zapis še tisti trenutek ne zbriše.«

V obdobju Pavčkovega vseživljenjskega ustvarjanja je nastala zakladnica besedil, ki jih ne čas ne trenutek v njem ne bosta nikoli izbrisala. Človeško življenje je minljivo, ustvarjalne sledi ostanejo za vedno.

Zapustil nas je velik pesnik. Zapustil nas je pesnik, ki je o samem življenju zapisal veliko lepih, pozitivnih in optimističnih misli. Z njegovimi pesmimi se prvič srečamo že kot otroci, spremljajo nas skozi šolske klopi in ostanejo z nami vse življenje.

Naj njegove pesmi živijo z nami še na mnoga leta!   

VABLJENI NA SPLETNI DNEVNIK PRAVLJIČNE USTVARJALNICE
Pri interesni dejavnosti Pravljična ustvarjalnica smo se odločili, da bomo vsak teden pokazali, kako zanimiva so naša srečanja. Zato vas vabimo, da nas spremljate na našem spletnem dnevniku. Spletni dnevnik si lahko ogledate TUKAJ

TEDEN OTROKA: POJDIVA S KNJIGO V SVET

Od 3. do 9. oktobra je v Sloveniji potekal že tradicionalni Teden otroka. Gre za projekt Zveze prijateljev mladine Slovenije in v tem času po vseh večjih krajih v Sloveniji potekajo različni prostočasni in razvedrilni programi za otroke.


Tema letošnjega projekta je bila »POJDIVA S KNJIGO V SVET« in je posvečena 50. obletnici Bralne značke. Letošnjo poslanico je zato pripravil znan eden najbolj znanih slovenskih pisateljev, Slavko Pregl. Sporoča naslednje: tisti, ki s knjigo potujejo v svet, vedno pripotujejo na zeleno vejo. Kdor bere, seže dlje, kot seže njegova roka, vidi bolje kot s prostim očesom, sliši več, kot gre v njegova ušesa, in ima daljši korak, kot zmorejo njegove noge. Zato je pomembno, da s pravimi knjigami potujemo vse življenje.

Tudi v naši šolski knjižnici smo na poseben način obeležili teden otroka. Odpisali smo nekaj knjig in jih ponudili mimoidočim na šolskem dvorišču. Veseli nas, da so vse knjige našle mesto na policah svojih novih lastnikov.

PRVI OBISK PRVOŠOLCEV V ŠOLSKI KNJIŽNICI
Konec septembra je vedno čas, ko nas v šolski knjižnici prvič obiščejo prvošolci. Tudi letos je bilo tako. Kaj smo v šolski knjižnici zanje pripravili in kaj smo počeli, si oglejte v POROČILU.

26. SEPTEMBER, EVROPSKI DAN JEZIKOV

Odbor ministrov Sveta Evrope je 26. september razglasil za Evropski dan jezikov. Letos smo ga praznovali že desetič. V Sloveniji so dan zaznamovali številni dogodki, kot so jezikovne prireditve, forumi, tekmovanja povezana z jeziki in dan jezikov za učence, dijake in študente.

Na III. osnovni šoli smo dan obeležili s posebno objavo na šolskem radiu. Učenci Eldin, Arian in Lejla so nas nagovorili v treh različnih evropskih jezikih: makedonskem, albanskem in bosanskem. 

Želimo si, da bi Evropa prihodnosti ostala Evropa jezikovne raznolikosti. Vsakemu državljanu Evrope bi morali omogočiti vseživljenjsko učenje jezikov, saj to prispeva k strpnosti in razumevanju ljudi iz različnih kulturnih okolij. Gre torej za edinstveno priložnost, da opozorimo na velik pomen znanja in učenja jezikov, maternega in tujih, ter na vlogo, ki jo ima pri tem šola.

IZDELALI SMO PRIPOROČILNI SEZNAM KNJIG ZA BRALNO PRIZNANJE
V šolski knjižnici smo v letošnjem šolskem letu izdali priporočilni seznam knjig za domače branje, ki ni obvezujoči seznam knjig, ampak je učencem v pomoč, kaj brati. V njem so zbrane knjige, ki jih imamo v šolski knjižnici, novejše in starejše, tiste, za katere menimo, da bodo učencem zanimive. Priporočilni seznam visi v šolski knjižnici in učilnicah za slovenščino, lahko pa si ga ogledate tudi TUKAJ

ŠOLSKO LETO 2010/2011

PROJEKT RASTEM S KNJIGO V ŠOLSKEM LETU 2010/2011
Sedmošolci so v okviru projekta Rastem s knjigo obiskali Osrednjo knjižnico Celje. Oglejte si POROČILO o obisku in projektu rastem s knjigo.

IZŠLO JE GLASILO UTRINKI 2010/2011
Bliža se konec šolskega leta in prav je, da v tem času zberemo in pokažemo vse tisto, kar ste med letom lepega ustvarili.
Letos ste med drugim tudi zelo pridno pisali.  Nastale so daljše in krajše pesmi, kratke zgodbe, pa tudi pravljic se je našlo nekaj.   
Ob tej priložnosti smo se odločili, da izdamo šolsko glasilo, v katerega smo vključili literarne prispevke naših učencev in jim dodali igrive podobe naših mladih likovnih  ustvarjalcev.

Obveščamo vas, da boste lahko glasilo z naslovom Utrinki kupili po simbolični ceni 1 e na današnji valeti, od jutri dalje pa med rekreativnimi odmori pred tajništvom šole, v šolski knjižnici ter na zaključni prireditvi. Izkupiček od prodanih glasil bomo vložili v šolski sklad za pomoč našim učencem.


PRAVLJIČNI VEČER 2011
Z
a učence, ki so v tem šolskem letu obiskovali pravljični krožek, smo pripravili zanimiv pravljični večer. Preberite si POROČILO o zanimivem dogodku.

PRIREDITEV ZA ZLATE BRALCE NA STAREM GRADU
Učenci, ki so vseh devet let šolanja osvojili bralna priznanja, so se udeležili prireditve na celjskem Starem gradu. Oglejte si POROČILO o prireditvi.

OB ZAKLJUČKU TEKMOVANJA ZA BRALNO PRIZNANJE NAS JE OBISKAL ILUSTRATOR UROŠ HROVAT

Mladi bralci ilustratorja Uroša Hrovata dobro poznajo, saj je prav vsak izmed njih že  prebral kakšno knjigo, ki jo je ilustriral. Zato smo se odločili, da ga povabimo v goste. Oglejte si  POROČILO o zanimivem obisku.

3. RAZREDI NA OBISKU PRI MIŠKU KNJIŽKU
Ob mesecu knjige so naši učenci obiskali Miška Knjižka in se podali na pot okoli sveta. Preberite si POROČILO.

OB 2. APRILU, MEDNARODNEM DNEVU KNJIG ZA OTROKE
Pisalo se je leto 1805, ko je nekega neobičajnega aprilskega popoldneva v mestu Odense na Danskem privekal na svet »nenavadno sanjav otrok«, za katerega je bilo že v zvezdah zapisano, da bo »živel v oblasti domišljije«.
2. aprila ljudje praznujemo obletnico rojstva tega nenavadnega otroka, ki mu je bila v zibko položena pisateljska žilica. Kdo ne pozna njegovih pravljic, kot so Cesarjeva nova oblačila, Deklica z vžigalicami in Grdi Raček?
Govorimo seveda o Hansu Christianu Andersenu, avtorju svetovno znanih uspešnic iz sveta knjig za otroke. Prav je, da se mu vsako leto poklonimo v okviru praznovanja mednarodnega dneva otroške knjige, zato bomo na III. osnovni šoli Celje to storili tudi letos.

Ob tej priložnosti smo v knjižnici pripravili plakat s poslanico estonske sekcije Mednarodne zveze za mladinsko književnost, ki si ga lahko ogledate pred tajništvom šole. Obenem vas  knjižničarja vabiva v knjižnico, da si izposodite katero izmed preštevilnih knjig iz zakladnice Andersenovega pisanja.
April je mesec knjige, ki ga 24. aprila zaokrožimo s praznovanjem svetovnega dneva knjige. V tem času boste v šolski knjižnici učenci lahko reševali različne uganke na temo Andersena in njegovih pravljic.

In ne pozabite: »Kdor ne bere knjig, ni nič na boljšem kot tisti, ki ne zna brati.« 

SREČANJE S PESNICO IN PISATELJICO BINO ŠTAMPE ŽMAVC
V petek, 22. oktobra, smo se učenci 5. razredov in nekaj šestošolcev srečali s slovensko pesnico in pisateljico Bino Štampe Žmavc, dobitnico nagrade večernica za leto 2009. Utrinke s prireditve si oglejte  v POROČILU.

PRVOŠOLCI V ŠOLSKI KNJIŽNICI
Knjižnična informacijska znanja v knjižnici že potekajo. Med prvimi so nas obiskali tudi prvošolci, ki so spoznali knjižnico, knjižno gradivo, vsak teden pa bodo prihajali v šolsko knjižnico in si izposojali knjige, ki jim jih bodo brali doma starši. Da bi bil prvi obisk šolske knjižnice kar najbolj nepozaben, smo jim podarili knjižna kazala v obliki sovice. Upamo, da jim bodo v pomoč pri branju! Žal smo ujeli v objektiv samo en prvi razred ...

  



ŠOLSKO LETO 2009/2010

DRŽAVNI PROJEKT RASTEM S KNJIGO V ŠOLSKEM LETU 2009/2010
V juniju smo sedmošolci v okviru projekta Rastem s knjigo obiskali Osrednjo knjižnico Celje ter domov odnesli knjigo Pojdi z mano. Oglejte si   POROČILO

SREČANJE ZLATIH BRALCEV
3. 6. je bilo v Osrednji knjižnici Celje srečanje celjskih zlatih bralcev, učencev, ki so osvojili bralno priznanje vsa leta šolanja. Na naši šoli jih je bilo 14. Oglejte si   POROČILO

OB ZAKLJUČKU TEKMOVANJA ZA BRALNO PRIZNANJE NAS JE OBISKAL JURE SEŠEK

Junij je na III. osnovni šoli Celje že tradicionalno povezan z zaključkom tekmovanja za bralno priznanje. Tudi letos je bilo tako. Vsako leto skrbno pripravimo zaključno prireditev in medse povabimo gosta s področja kulture, knjig, branja, gledališča. Za učence, tiste, ki so vse leto pridno brali in osvojili bralno priznanje, pa je prireditev obenem tudi nagrada za opravljeno »bralno« delo.
Letos smo se odločili, da povabimo v goste Jureta Seška, radijskega in televizijskega moderatorja, voditelja, urednika, igralca, pevca.  Oglejte si  POROČILO

SVETOVNI DAN KNJIGE
Ob svetovnem dnevu knjige, 23. aprilu, smo na šoli pripravili stojnico z rabljenimi knjigami, hkrati pa je potekal tudi 3. del našega skupnega projekta Praznujemo z branjem.

REŠEVALI SMO SLOVENSKI KNJIŽNIČNO-MUZEJSKI KVIZ 
Tudi v tem šolskem letu smo se pridružili reševalcem slovenskega knjižnično-muzejskega mega kviza. O kvizu in nagrajencih si preberite v POROČILU.

SREČNO 2010!

In tu, prav tu,
na mehkem prestolu iz mahu,
s čisto belo brado in lasmi
star mož sedi,
ki otrokom bere želje iz oči
in sto tisoč daril
v eni noči razdeli.
Odpri oči - sneži?

 

Vse lepo v novem letu 2010 vam želi knjižničarka Urška Sotler


DELAVNICE ZA BOŽIČNO-NOVOLETNI BAZAR V ŠOLSKI KNJIŽNICI 
Šolska knjižnica in knjižničarka Urška Sotler se pogosto vključuje v pripravo božično-novoletnega bazarja in drugih prireditev na šoli. Tokrat je v okviru tehničnega dne sodelovala z 9. a, izdelke za bazar pa so priložnostno izdelovali tudi učenci v knjižnici v okviru podaljšanega bivanja, nadomeščanj ali kar tako. Izdelovali smo darilne škatle, šivali blazinice za bucike, delali nakit ter sadili božično žito. Kako nam je uspelo, si poglejte v GALERIJI

PRAZNUJEMO Z BRANJEM   2. del
8. decembra smo spet praznovali z branjem. Potopili smo se v svet pravljic, zgodb, pesmi in hkrati tekmovali. Kako, si oglejte v    
POROČILU

PRVOŠOLCI PRVIČ V ŠOLSKI KNJIŽNICI
Tudi naši prvošolci so postali člani šolske knjižnice. Gospa knjižničarka ali gospa Urška, kot jo bomo klicali, nas je povabila na obisk. Razveselila nas je z zgodbo Najbolj dolgočasna knjiga na svetu, ki pa ni bila prav nič dolgočasna. Prav z veseljem smo jo poslušali. Preden smo si izposodili vsak svojo knjigo, pa nam je gospa Urška podarila kazala z našimi imeni. Nato smo si izposodili knjige in tako bomo hodili v knjižnico skupaj z učiteljicami vsak teden in si izposojali knjige.                          1. a in 1. b



PRAZNUJEMO Z BRANJEM v šolskem letu 2009/2010
Tudi v tem šolskem letu bomo štirikrat letno eno šolsko uro posvetili knjigam in branju. Prebirali bomo svoje najljubše knjige ter se potopili v čarobni svet pravljic in zgodb. Prvo branje se je zgodilo ob začetku tekmovanja za bralno priznanje ter ob dnevu zlatih knjig, 17. septembra. Oglejte si      POROČILO


ŠOLSKO LETO 2008/2009

PROJEKT RASTEM S KNJIGO V ŠOLSKEM LETU 2008/2009
Tudi v tem šolskem letu smo se priključili državnemu projektu Rastem s knjigo: izvirno leposlovno delo vsakemu slovenskemu sedmošolcu. Tako so sedmošolci 11. junija obiskali Osrednjo knjižnico Celje. Oglejte si     POROČILO

OBISKAL NAS JE TONE PARTLJIČ
Ob zaključku tekmovanja za bralno priznanje nas je v torek, 2. junija, obiskal slovenski dramatik, pisatelj, komediograf, učitelj, politik, poslanec Tone Partljič. Oglejte si   POROČILO

PRIREDITEV ZA ZLATE BRALCE NA CELJSKEM STAREM GRADU
V četrtek, 28. maja, nas je celjski stari grad pričakal v znamenju knjig in branja - tam se je namreč zgodila zaključna prireditev za zlate bralce celjskih osnovnih šol. Oglejte si   POROČILO

NAGRADNI IZLET SLOVENSKEGA KNJIŽNIČNO-MUZEJSKEGA MEGA KVIZA
V torek, 21. aprila, smo nagrajenci slovenskega knjižnično-muzejskega mega kviza odšli na nagradni izlet. Oglejte si   POROČILO

PRAZNUJEMO Z BRANJEM - 4. DEL ALI DNEVI KNJIGE NA III. OŠ
V četrtek, 2. aprila, na mednarodni dan knjig za otroke in svetovni dan pravljic, je 2. uro potekal 4. del našega šolskega projekta Praznujemo z branjem. Spet smo brali svoje najljubše knjige. S tem pa se dogajanje še ni končalo. Z drobnimi dogodki bomo obeležili mesec knjige tudi na III. OŠ Celje. Oglejte si POROČILO

IZDELALI SMO SVOJE PRVE KNJIGE
Učenci 4. b so v okviru projekta Evropska vas pisali prave zgodbe in jih sami ilustrirali. S pomočju učiteljice Nadje Robnik in knjižničarke so nastale čisto prave knjige s platnicami in šivanimi stranmi. Oglejte si POROČILO

IZDELALI SMO KNJIGO VELIKANKO
V okviru projekta Evropska vas je knjižničarka v sodelovanju z učiteljico OPB Jelko Pahor z učenci izdelala čisto pravo knjigo velikanko. Oglejte si  POROČILO

TEDEN KULTURE - EKSKURZIJA PO CELJU
V petek, 6. 2. 2009, so učenci osmih razredov in izbirnega predmeta Turistična vzgoja v okviru Tedna kulture v Celju pod vodstvom učiteljic Jelke Sotler, Zarje Lednik in Urše Sotler namesto slovenščine spoznavali Celje in njegove kulturne spomenike.Oglejte si POROČILO

PRAZNUJEMO Z BRANJEM  - 3. DEL
V petek, 6. februarja, je 2. uro potekal 3. del našega šolskega projekta Praznujemo z branjem. Spet smo brali svoje najljubše knjige. Oglejte si  
POROČILO

 

Srečno, za tisto srečo,
ki nekje čaka nate,
za drobno in malo večjo,
ki zaboli, ko trči vate.

Srečno, za tisoč srečic,
srečenosnih svetlih kometov,
za bližnja srečanja z nami
v orbitah srečnih planetov.

(B. Štampe Žmavc)

 

SREČNO 2009!








PRAZNUJEMO Z BRANJEM  - 2. DEL
V torek, 2. decembra, je 2. uro potekal 2. del našega šolskega projekta Praznujemo z branjem. Spet smo brali svoje najljubše knjige. Oglejte si POROČILO


TRETJEŠOLCI IN NOVA KNJIGA PISATELJICE MIRE ZELINKE
Pri Mohorjevi družbi Celovec – Ljubljana je izšla knjiga Pravljice za male in velike, ki jo je napisala Mira Zelinka.
III. OŠ Celje, ravnatelj Ivan Janez Domitrovič in tretješolci iz 3.a razreda so se odločili predstaviti knjižno novost Celjanom, novinarjem ter staršem. Oglejte si POROČILO

DELAVNICE ZA BOŽIČNO-NOVOLETNI BAZAR V ŠOLSKI KNJIŽNICI 
Šolska knjižnica in knjižničarka Urška Sotler se pogosto vključuje v pripravo božično-novoletnega bazarja in drugih prireditev na šoli. Tokrat je pripravila delavnice za 6. b, izdelke za bazar pa so izdelovali tudi učenci v knjižnici. V okviru knjižničarskega krožka, podaljšanega bivanja, nadomeščanj ali kar tako. Kako nam je uspelo, si poglejte v POROČILU

DELAVNICI V KNJIŽNICI V OKVIRU PROJEKTA HRANA IN UMETNOST

V okviru projekta Hrana in umetnost, ki je gostil učence in učitelje iz Anglije, Norveške, Romunije, Francije in Slovenije, je knjižničarka Urška Sotler pripravila dve delavnici v knjižnici - izdelava odtisa idrijske čipke ter poslikava panjskih končnic. Oglejte si 
POROČILO


PRVOŠOLCI SMO POSTALI ČLANI ŠOLSKE KNJIŽNICE
V petek, 19. septembra, smo prvošolci postali člani šolske knjižnice. Oglejte si  POROČILO

ŠOLSKI PROJEKT PRAZNUJEMO Z BRANJEM - 1. DEL
V šolskem letu 2008/2009 bomo na III. osnovni šoli Celje izvedli projekt z naslovom Praznujemo z branjem. To je šolski projekt, v katerem bomo sodelovali vsi učenci in strokovni delavci šole. Že nekaj časa ugotavljamo, da vsi, tako otroci kot odrasli, premalo beremo. Naš prosti čas so zapolnile druge dejavnosti in za branje in knjige nam pogosto zmanjka časa. Zato smo se odločili za projekt Praznujemo z branjem - da bi se zopet v večji meri vrnili h knjigam in branju, se o njih pogovarjali, spoznavali praznike, povezane z branjem, izmenjavali mnenja o prebranem, drug drugemu priporočali knjige, navsezadnje tudi osvojili bralno priznanje v še večjem številu kot doslej. Oglej si POROČILO 1. dela projekta.

ŠOLSKO LETO 2007/2008

RAZSTAVA OB 500. OBLETNICI ROJSTVA PRIMOŽA TRUBARJA

Ob 500. obletnici rojstva velikega Slovenca, pisca prvih slovenskih knjig in utemeljitelja slovenskega jezika je knjižničarka Urška Sotler pripravila obsežno razstavo o življenju in del velikega moža. Oglejte si razstavo na hhodniku šole in
POROČILO

OBISKAL NAS JE PISATELJ PRIMOŽ SUHODOLČAN

Ob zaključku tekmovanja za bralno priznanje nas je obiskal šaljivi, zabavni in duhoviti slovenski pisatelj Primož Suhodolčan, ki nas je vse očaral. Oglej si
POROČILO

PROJEKT RASTEM S KNJIGO V ŠOLSKEM LETU 2007/2008 Oglej si  POROČILO

NAGRADNI IZLET SLOVENSKEGA KNJIŽNIČNO-MUZEJSKEGA KVIZA Oglej si  POROČILO

23. APRIL, SVETOVNI DAN KNJIGE IN AVTORSKIH PRAVIC

Leta 1995 je Unesco 23. april razglasil za svetovni dan knjige in avtorskih pravic. Datum je za svetovno literaturo simboličen, saj je ta dan znan po smrti treh velikih pisateljev: Williama Shakespeara, Miguela Cervantesa in Inca Garcilasa de la Vege (perujski pesnik iz časa Inkov). Osrednja knjižnica Celje v počastitev praznika knjige v tem tednu novim članom ponuja brezplačen vpis. Knjigarna Antika se bo v sredo v celjskem Planetu Tuš predstavila s stojnico, na kateri bodo prodajali knjige iz antikvariata po dostopnih in simboličnih cenah, cel teden pa se predstavlja tudi v centru Celja.

Slovenija je ena redkih evropskih držav, ki praznik knjige praznuje en teden. Pri nas že od leta 1996 poteka petdnevna prireditev Slovenski dnevi knjige, v okviru katere potekajo številne kulturne prireditve, koncerti, predstavitve, organizirani so knjižni sejmi, na katerih lahko kupite knjige s posebnim popustom. Geslo prireditve je Podarimo knjigo in na ta dan naj bi vsakdo vsakemu, ki ga ima rad, podaril knjigo. Zamisel o praznovanju knjižnega praznika izvira iz Katalonije, kjer so si prebivalci na dan svetega Jurija podarjali knjigo in cvet. Po vsem svetu se ob dnevu knjige vrstijo različne prireditve. Namen teh prireditev je spodbujanje branja, še zlasti pri mladih, da odkrijejo užitek ob branju in začutijo spoštovanje do vseh, ki so prispevali k socialnemu in kulturnemu napredku človeštva.

V poslanici ob 13. dnevih knjige Slavko Pregl, predsednik Društva slovenskih pisateljev, sporoča naslednje: "Knjigam je vseeno, kdo jih bere. Zanje so vsi bralci enakovredni: tisti, ki berejo in nič ne vidijo, tisti, ki od njih kaj odnesejo, tisti, ki so jih o prebranem polna usta in tisti, ki o vsem molčijo. Knjige so domovanje intimne dvojine: najprej pisatelja in rokopisa in na koncu knjige in bralca. Slovenščina je zato srečen jezik, saj je dvojina v njej doma. Ni čudno, da v petsto letih od rojstva našega jezika prah časa ni mogel prekriti ne misli ne čustev, ne strahu ne poguma, ne strasti in ne dvomov, ki ga sestavljajo. Slovenci sodimo med dobre bralce. Radi vstopamo v zapisana življenja drugih, ker s tem bogatimo svoja. Všeč so nam svetovi, sestavljeni iz petindvajsetih črk. Moč teh posebnih znakov je neizmerna; v njih so shranjene preteklost, sedanjost in prihodnost človeštva. Zato imajo besede veliko vrednost. Škoda je, kadar se zgodi, da natisnjene za avtorje nimajo razumne cene. Zdi se, da pri nas diši po tem. Zgodovina majhnih narodov včasih ne jemlje resno, še posebej, kadar se sami čutijo pohlevno majhni. Mi smo usodo nekajkrat samozavestno vzeli v svoje roke, tudi te dni na čelu Evrope. Naša kultura, naš jezik, naše knjige so sestavni del tega ponosa. Milijoni prebranih knjig, še posebej tistih, namenjenih mladim, nas opredeljujejo kot pomemben sestavni del svetovnega bralstva, tisoči napisanih knjig nas uvrščajo v pisani mozaik svetovne literature. Zavedajmo se tega! Pred našimi pohlepnimi očmi naj ne bo varna nobena dobra knjiga. Dnevi, ko nas bodo knjige še posebej spremljale na vsakem koraku, naj bodo dnevi našega vzajemnega prijateljstva. Bralci, spoštujmo ustvarjalce, avtorji, spoštujmo bralce, ker oboji ljubimo knjige. Skupaj bomo tako lahko storili in zagotovili vse, da bodo knjige še naprej ostale, se razvijale in cvetele kot domovanja intimne dvojine, kamor se bomo vsi nenehno in pogosto želeli vračati." Lepo povabljeni k branju knjig!

Na šoli smo svetovni dan knjige obeležili z razstavo in nagradnim izletom slovenskega knjižnično-muzejskega kviza.

SREČANJE TRETJEŠOLCEV S PISATELJICO CVETKO SOKOLOV Oglej si  POROČILO

2. APRIL, SVETOVNI DAN KNJIG ZA OTROKE

Mednarodna zveza za mladinsko kniževnost (IBBY) je 2. april razglasila za Mednarodni dan knjig za otroke in svetovni dan pravljic. Ta dan se vsako leto znova zaznamuje že slabih štirideset let, saj so otroški dan knjige določili že pred 37 leti.

V IBBY je vključenih 67 sekcij iz raznih držav po svetu, njen osnovni namen pa je pri otrocih spodbujati ljubezen do knjig in branja ter povezovati ljudi iz različnih dežel. Slovenska sekcija bo letos za IBBY-jeve častne nagrade predlagala pisatelja Matjaža Pikala, ilustratorja Zvonka Čoha in prevajalca Jakoba Jašo Kenda. Nagrade bodo podelili v začetku septembra na 29. kongresu IBBY-ja v Cape Townu v Južnoafriški republiki. IBBY častne nagrade podeljujejo vsaki dve leti pisateljem, prevajalcem in ilustratorjem za njihovo novejše delo.

V  6. a so svetovni dan knjig za otroke opraznovali s pravljicami. Oglej si POROČILO

IZBRALI SMO NAJ KNJIGE ZA LETO 2008

Moja najljubša knjiga, priznanje po izboru mladih bralcev, se podeljuje vsako leto od 1998, in sicer v dveh kategorijah: za najljubšo slovensko mladinsko knjigo in za najljubšo v slovenščino prevedeno mladinsko knjigo. Plakete se podelijo avtorjem in založnikom teh del na slovesnosti ob 2. aprilu, mednarodnem dnevu knjig za otroke.

In kako smo glasovali na III. osnovni šoli v šolskem letu 2007/2008? Učenci od 2. do 9. razreda so oddali svoje glasove za svojo naj knjigo slovenskega in tujega avtorja. Največ glasov med knjigami slovenskega avtorja je dobila zbirka, za katero ni mogoče več glasovati, to je zbirka Anica Dese Muck, zato je naziv moje naj knjige dobila knjiga iste avtorice, torej Dese Muck - Lažniva Suzi.

Največ glasov med knjigami tujega avtorja je sicer dobil Harry Potter, vendar tudi zanj žal ni več mogoče glasovati, zato je moja naj knjiga tujega avtorja postala Pika Nogavička Astrid Lindgren.

Moja naj knjiga slovenskega avtorja na III. OŠ Celje v šolskem letu 2007/2008

Mesto

Avtor

Naslov knjige/zbirke

Glasovi

1.

Desa Muck

Lažniva Suzi

13

2.

Ela Peroci

Muca Copatarica

9

3.

Leopold Suhodolčan

Na večerji s krokodilom

7

4.

Svetlana Makarovič

Kosovirja na leteči žlici

6

5.

Kajetan Kovič

Maček Muri

5

Fran Levstik

Martin Krpan

5

Primož Suhodolčan

Zbirka Pozor, pravljice!

5

Bogdan Novak

Zbirka Zvesti prijatelji

5

Desa Muck

Pod milim nebom

5

10.

Vid Pečjak

Drejček in trije marsovčki

4



Moja naj knjiga tujega avtorja na III. OŠ Celje v šolskem letu 2007/2008

Mesto

Avtor

Naslov knjige/zbirke

Glasovi

1.

Astrid Lindgren

Pika Nogavička

13

2.

Enid Blyton

Zbirka 5 prijateljev

12

3.

Francesca Simon

Zbirka Grozni Gašper

10

4.

Thomas Brezina

Zbirka Novohlačniki

8

Hans Christian Andersen

Andersenove pravljice

8

Roald Dahl

Čarovnice

8

7.

Meg Cabot

Zbirka Princeskini dnevniki

7

8.

Dav Pilkey

Zbirka Kapitan Gatnik

6

R. L. Stine

Zbirka Soba nočne more

6

10.

Herge

Zbirka Tin tin

5

KNJIŽNIČARKA URŠKA SOTLER JE V OKVIRU PROJEKTA 3X3 PRIPRAVILA DELAVNICO SEMENSKIH SLIK

V mesecu marcu je na šoli potekal tradicionalni projekt 3x3, tokrat na temo žita. Odločili smo se, da bodo devetošolci izdelovali semenske slike. Delo je zahtevalo dobro mero natančnosti, nastale pa so lepe semenske slike, ki jih lahko občudujete na spodnjih slikah. Pridružili so se nam številni gosti, učitelji, svojo sliko pa je izdelal tudi razrednik 9. c, gospod Peter Čanji.



In še končni rezultati, krasne semenske slike:



UČENCI 2. RAZREDOV SO DOBILI V DAR LEVSTIKOVEGA MARTINA KRPANA



V januarju, februarju in marcu v šolski knjižnici intenzivno potekajo ure KIZ (knjižnična informacijska znanja), s katerimi učence navajamo na samostojno iskanje po knjižničnem gradivu, seznanjajo se s postavitvijo knjižničnega gradiva v knjižnici, iščejo po enciklopedijah, slovarjih ter še mnogo drugega. Knjižnico so skupaj z razredničarkama obiskali tudi drugošolci, ki so se igrali knjižni kviz, potem pa je sledilo pravo presenečenje. Podarili smo jim Levstikovega Martina Krpana za spodbujanje sružinskega branja v šolskem letu 2007/2008. Društvo Bralna značka Slovenije, Zveza prijateljev mladine Slovenije in Ministrstvo za obrambo so v spodbudo
za DRUŽINSKO BRANJE pripravili ponatisLevstikovega Martina Krpana z ilustracijami Hinka Smrekarja.



      
      

V DECEMBRU JE BILO V ŠOLSKI KNJIŽNICI ZELO USTVARJALNO

V veselem decembru se je tudi šolska knjižnica vključila v priprave na novoletni bazar na šoli, in sicer smo se letos odločili, da postavimo samostojno stojnico. Knjižničarka Urška Sotler se je priključila 9. c in jim pomagala pri izdelavi darilnih škatel ter nakita. Naredili smo kar 54 škatel in več kot 20 kosov nakita ter bili izjemno navdušeni nad prodajo. V zelo kratkem času je bila namreč stojnica prazna.

Tudi v šolski knjižnici smo ustvarjali. Skoraj vsak dan smo prihajali v knjižnico učenci oddelkov podaljšanega bivanja in ustvarjali. Malo smo šivali, kar je bilo sicer za nas kar težko, a vseeno smo izdelali nežne baletke, prav tako pa smo tudi »preoblekli« kuhalnice v zvezde in medvedke. Na bazarju so se prodajalke Liza, Hana in Brina izkazale kot dobre prodajalke, saj so zaradi razprodaje izdelkov kmalu ostale brez dela.


               


Seveda pa mora biti šolska knjižnica v decembru okrašena času primerno. Ker je bila glavna tema letošnjega božično-novoletnega bazarja snežak, smo knjižnico »oblekli« času primerno. Na oknih nas tako vsak dan pozdravljajo snežaki, snežaki pa krasijo tudi novoletno smrečico. Če si šolske knjižnice še niste ogledali, vas vabimo, da to v januarju storite!

                   

Kakor ni zime brez drobnih snežink,
tako ni praznikov brez drobnih želja.
Naj vam novo leto prinese spoznanje,
da je sreča v malih rečeh:
v toplih dlaneh, v nežni snežinki,
v iskrenih očeh, sreča je v trenutkih,
ki jih poklonimo drugim ...

SREČNO 2008!


KNJIŽNIČARKA URŠKA SOTLER JE PRIPRAVILA RAZSTAVO OB OBLETNICI PREŠERNOVEGA ROJSTVA

Oglej si jo TUKAJ

DRUGOŠOLCI SO OBISKALI ŠOLSKO KNJIŽNICO IN SI IZDELALI SVOJE IZKAZNICE

Knjižnična informacijska znanja v tem šolskem letu že potekajo. Šolsko knjižnico so že obiskali učenci od 1. do 5. razreda. Obiskali so jo tudi drugi razredi, ki se šele navajajo na vzdušje knjižnice, poslušajo pravljice (tokrat je bila to zanimiva "Lev v knjižnici"), se navajajo na knjižnični bonton in ga tudi upoštevajo, učijo se pravilne izposoje in skupaj s starši izposojene knjige tudi prebirajo. Drugi razredi ob začetku šolskega leta tudi sami izdelajo izkaznice ter jih uporabljajo za izposojo knjig.

Oglejte si, kaj vse smo se naučili ... GALERIJA SLIK

PRVOŠOLČKI SO POSTALI ČLANI NAŠE ŠOLSKE KNJIŽNICE
45 prvošolčkov je v petek, 14. septembra, prvič zakorakalo v prostor šolske knjižnice. Sprejela jih je knjižničarka Urša Sotler ter jim povedala, kaj počnemo v knjižnici, kakšne knjige si izposojamo ter kako se v knjižnici obnašamo. Pripovedovala jim je pravljico Lev v knjižnici ter jim podarila knjižna kazala. Učenci prvih razredov bodo vsak teden skupaj z učiteljicami prihajali v šolsko knjižnico in si izposojali knjige.
GALERIJA SLIK

ŠOLSKO LETO 2006/2007

TUDI 1. RAZREDI SO "BRALI" KNJIGE IN OSVOJILI BRALNO PRIZNANJE ...
Ste vedeli, da tudi 1. razredi "berejo" za bralno priznanje? Pravzaprav jim berejo starši, dedki, babice, bratje in sestre, učenci pa si celo leto pridno izposojajo knjige v šolski knjižnici. Vsak teden so pridno prihajali in si izposojali knjige ter se naučili še marsikaj o delovanju knjižnice. Tudi Piko Nogavičko in Ostržka so spoznali! V sredo, 20. junija, smo jim podelili mapice S knjigo v svet s prvo nalepko, Cicibanov svet za prvo leto branja za bralno priznanje.

ZLATE BRALCE SMO OBDARILI TUDI NA ZAKLJUČNI VALETI
Zlate bralce, učence, ki so osvojili bralno priznanje vseh 8 let šolanja, smo na valeti posebej pohvalili ter jih nagradili s knjižnima nagradama. V sodelovanjem s sponzorji je letos DPM zlate značkarje obdarilo s knjigo Toneta Pavčka Pavcek.doc in nagrajeno knjigo letošnje Večernice, Distorzijo Dušana Dima. V knjigo smo zlatim značkarjem zapisali:

"Knjiga je edini kraj, kjer lahko preiskuješ krhko misel, ne da bi jo uničila,
ali raziskuješ eksplozivno zamisel, ne da bi se ti razletela pred nosom.
Osem osnovnošolskih let je bila knjiga tvoja sopotnica,
zato naj tudi na novih življenjskih poteh ostane del tvojega vsakdana,
tvoja tiha prijateljica, modra svetovalka in potrpežljiva učiteljica."


ČESTITAMO!

ZLATI BRALCI NA NAGRADNEM IZLETU
Učenci, ki so osvojili bralna priznanja vseh osem let osnovnošolskega šolanja, so v torek, 22. maja, odšli na izlet zlatih značkarjev v organizaciji MZPM Celje. Odpeljali so se proti domačiji Srečka Kosovela v Tomaju ter si ogledali Škocjanske jame. Na naši šoli je bilo v letošnjem šolskem letu 15 zlatih značkarjev. To so: Eva Černec, Eva Debelak, Aljaž Janc, Matic Jevšenak, Andrija Mojović, Neža Pavlovič in Ana Perčič iz 9. a ter Ane-Mary Arčan, Miha Firšt, Aleksandra Hanc, Anže Koren, Klara Lubej, Andraž Nendl, Ana Žugelj in Žana Špegel iz 9. b. Vsem iskreno čestitamo in jim želimo, da bi jih tudi v nadaljnjem šolanju in življenju spremljala knjiga.

ZAKLJUČEK TEKMOVANJA ZA BRALNO PRIZNANJE
V sredo, 9. maja, se je zaključilo tekmovanje za bralno priznanje na naši šoli. Brali smo celo leto ter se v torek 15. maja, zbrali na zaključni prireditvi tekmovanja za bralno priznanje. Takole sta Ana in Eva napovedali našega letošnjega gosta, pesnika, pisatelja, dramatika, igralca, plesalca – človeka z mnogimi talenti, MATJAŽA PIKALA: »Zbrali smo se tisti, ki radi beremo. Tisti, ki smo celo leto pridno brali in zato osvojili bralno priznanje. Med nami je tudi 15 takšnih, ki smo osvojili bralno priznanje vseh osem let osnovne šole. Šolsko leto se bliža koncu in vsem vam želimo, da vas tudi med počitnicami spremljajo knjige ter vam polepšajo vroče poletne dni. Po malem se z dobrimi knjigami vseskozi sami nagrajujemo. A ena izmed nagrad je danes med nami. To je naš gost, Matjaž Pikalo, pesnik, pisatelj, dramatik – pravi multipraktik stoji danes pred nami, mi pa nestrpno čakamo, da se nam predstavi.«
Tako učenci razredne kot predmetne stopnje smo preživeli čudovito uro, ki je bila kar prekratka za vse, kar nam je gost želel pokazati in predstaviti. Predstavil nam je svojo poezijo, prozo, je pel, plesal, igral na harmoniki ter nam polepšal dan. V kroniko tekmovanja za bralno priznanje je zapisal:
»Upoštevajte priimek in njegov naglas,
danes sem z veseljem nastopal za vas,
včasih so mi rekli dr. Glas.«
GALERIJA SLIK

 

 

 
© 2007. III. osnovna šola Celje. Vse pravice pridržane!                                                                                                                           Stran ureja: Urška Sotler