IZBERITE POVEZAVO:
  Šolski projekt PRAZNUJEMO Z BRANJEM - 4. del ali
DNEVI KNJIGE NA III. OŠ
 

  DOMOV

  O ŠOLI

  KONTAKT

  ZAPOSLENI

  OBVEZNI PROGRAM

  RAZŠIRJENI PROGRAM

  SKUPNOST UČENCEV

  ZA STARŠE

  ŠOLSKA SVETOVALNA SLUŽBA

  ŠOLSKA KNJIŽNICA

  PODALJŠANO BIVANJE

  PROJEKTI

  AKTUALNO

  JEDILNIK

  SPLETNE POVEZAVE
     

GRADIVO ZA POSAMEZNE PREDMETE 

 

 

 
 

V četrtek, 2. aprila, je potekalo naše zadnje letošnje branje v okviru projekta Praznujemo z branjem. 2. aprila praznujejo otroške knjige in pravljice. 2. april je namreč mednarodna zveza za mladinsko književnost razglasila za Mednarodni dan knjig za otroke in Svetovni dan pravljic. Ta dan se vsako leto znova zaznamuje že slabih štirideset let, saj so otroški dan knjige določili že pred 37 leti.

 

In zakaj 2. aprila? Na ta dan, 2. aprila 1805, se je v mestu Odense na Danskem rodil eden največjih pravljičarjev vseh časov Hans Christian Andersen. Njegov oče je bil čevljar, ki je umrl, ko je bilo pisatelju 11 let. Že v otroških letih se je prepuščal sanjarjenju, želel je postati pesnik in igralec, zato se je s 14 leti odpravil v glavno mesto Danske, Kobenheven, da bi uspel na gledaliških deskah. Napisal je nekaj romanov in gledaliških iger, ki pa so potonile v pozabo, svetovno slavo pa so mu prinesle pravljice, ki so prevedene v največ svetovnih jezikov. Kdo ne pozna njegovih pravljic Deklica z vžigalicami, Mala morska deklica, Grdi raček, Kraljična na zrnu graha in številne druge. Kljub slavi je živel samotno življenje. Umrl je 4. avgusta 1875, star sedemdeset let. Razstavo o pisatelju si lahko učenci in učitelji ogledajo pred tajništvom šole, preberejo pa tudi izredno zanimivo knjigo o Andersenovem življenju z naslovom Pravljica mojega življenja.

 
 
 

Ob mednarodnem dnevu knjig za otroke pa v Sloveniji razglasijo tudi rezultate glasovanja za mojo naj knjigo. V to akcijo, v kateri sodelujejo številne osnovne šole po Sloveniji, smo se vključili tudi mi in ob prejšnjem branju so učenci oddali svoje glasove. Kateri sta slovenski naj knjigi, še ne vemo, saj jih bodo razglasili danes, lahko pa vam zaupamo, kako ste glasovali učenci III. osnovne šole. In sicer … moja naj knjiga slovenskega avtorja je postala zbirka Svetlane Makarovič o Kosovirjih, drugo mesto je zasedla Lažniva Suzi Dese Muck, tretje pa Maček Muri Kajetana Koviča. In kako ste glasovali za knjige tujih avtorjev? Prvo mesto pripada Groznemu Gašperju (Francesca Simon), drugo Piki Nogavički (Astrid Lindgren), tretje pa Mavričnim vilam (Daisy Meadows). Čestitamo vsem nagrajencem, vam, bralcem, pa hvala za oddani glas.

Seveda pa 2. april ni edini dan v aprilu, ko praznujejo knjige. Po vsem svetu je 23. aprila v središču knjiga, to je namreč dan, ki ga je organizacija Unesco razglasila za svetovni dan knjige. Datum, ki je knjigam in založniškim pravicam posvečen od leta 1995, je izbran simbolno, saj sta na ta dan leta 1616 umrla dva velika književnika - španski pisatelj Miguel de Cervantes in angleški dramatik William Shakespeare.


Spet smo torej brali. Brali so najmlajši na šoli, prvošolci, ki so poslušali pravljico, ki jo jim je prebrala učiteljica, potem pa sami brskali po knjigah ter brali sami, 1. b pa je knjigo odnesel kar s sabo v zdravstveni dom, kjer so imeli sistematski pregled. Brali so učenci od 2. do  9. razreda, učitelji, prosti učitelji, dežurni učenci, gospod ravnatelj in gospa pomočnica ... Spet je bila v šoli čista tišina, saj smo bili vsi zatopljeni v svoje knjige. Pa vi, katero knjigo imate na nočni polici?
 

 
                          
 
 
 
 
 
 

V mesecu aprilu pa ne bomo samo brali, ampak tudi podarjaliknjige. Ideja za praznovanje dneva knjige izvira iz Katalonije, kjer si ob prazniku svetega Jurija moški in ženske izmenjajo cvet za vsako prodano knjigo. Pri nas pa ne bomo podarjali cvet, ampak knjige. V šolski knjižnici imamo namreč kar nekaj knjig, ki smo jih odpisali, zato smo pripravili stojnico z odpisanimi knjigami, zato so učenci posvojili svoje knjige.

 
 
     
To je bila zadnja četrtina našega projekta Praznujemo z branjem, ki je dobro uspel, zato želimo, da ga v naslednjem šolskem letu nadaljujemo.

Vodja projekta: Urša Sotler, dipl. bibliot. in prof. geo.

 

 
© 2007. III. osnovna šola Celje. Vse pravice pridržane!                                                                                                                           Stran ureja: Urška Sotler