Z otroki oddelka starostne skupine 5-6 let smo ustanovili eTwinning projekt Spreading smiles,Delimo nasmehe.
Za ogled kliknite tukaj:
Spoznavanje in povezovanje otrok z bljižnim okoljem je pomemben segment razvoja predšolskih otrok. V našem vrtcu ga udejanjamo s povezovanjem in z obiskovanjem kulturnih ustanov, dogodkov, predstavitvijo poklicev (policistov, gasilcev, vojakov) ...
Naše vezi pa z mednarodnimi projekti, kot so Comenius, eTwinning, segajo tudi izven meja. V povezovanju s pedagoškimi ustanovami celotne Evropske unije ustvarjamo projekte, ki otrokom omogočajo spoznavanje drugih kultur, uporabno funkcionalnost informacijsko komunukacijske tehnologije, razvoj socialnih veščin ... in skozi raznovrstne dejavnosti vključujejo vsa pedagoška področja predšolske vzgoje.
Z otroki oddelka starostne skupine 5-6 let, skupine Čebelica, smo ustanovili eTwinning projekt Spreading smiles - Delimo nasmehe.
Pri projektu je sodelovalo osem pedagoških ustanov, petih različnih držav EU (Slovenije, Poljske, Turčije, Italije, Portugalske).
Osrednja nit projekta je bila ozaveščanje otrok, da lahko z lastnimi sposobnostmi pripomorejo za dobrobit posameznikov in celotne družbe.
V medkulturnem povezovanju smo s pomočjo IKT komunicirali s sodelujočimi partnerji preko eTwinning portala, se medsebojno spoznavali, si pošiljali slikovno gradivo, posnetke dejavnosti in skupno oblikovali projekt.
Z vključevanjem staršev in otrok smo nizali ideje o internem projektu ter se odločili za zbiranje knjig in didaktičnih igrač, ki smo jih nato predali Materinskemu domu Celje in otrokom iz socialno šibkejših družin. Pri zbiranju so sodelovale vse enote Vrtca Zarja, zato se resnično zahvaljujem vsem strokovnim delavcem, otrokom in staršem, ki ste pripomogli k uresničitvi našega cilja.
Ideja o deljenju nasmehov pa je v okviru sodelovanja, s poprej omenjenimi državami, obrodila sadove tudi pri naših eTwinning projektnih partnerjih.
V Turčiji so pripravili festival hrane, v okviru katerega so zbrali denar za osnovne potrebščine otrok tamkajšne sirotišnice in igrače za otroke v bolnišnici. Organizirali so okoljevarstveno akcijo, s katero so ozaveščali o pomembnosti ohranjanja naravnih virov. Na Portugalskem so pripravili dan odprtih vrat in okoliškim starejšim prebivalcem polepšali dan s skupno igro ter pevskim nastopom. V Italiji so izdelali drevo vrednot in pripomogli k ozaveščanosti negovanja le teh v vsakdanjem življenju. Otroci z Ledine so organizirali zbiranje odpanega papirja in starih oblačil za reciklažo. Na Poljskem so s prodajo velikonočnih okraskov zbrali denar za nakup novega invalidskega vozička gospodu, obolelemu z multiplo sklerozo. Prav tako kot mi so zbirali knjige, ki so jih nato poslali v tamkajšnjo bolnišnico. V okviru sodelovanja smo si z njimi izmenjali pošiljko, ki je otroke zelo navdušila in nas dodatno povezala.
Ob zaključku smo z otroki izdelali knjigo, povzetek naših dejavnosti, ki si jo lahko ogledate na naši spletni strani. Njen zaključek pa se glasi:
TAKO SE ZAKLJUČIL JE NAŠ PROJEKT,
A Z NAMI ZA VEDNO OSTAL BO NASMEH.
V IGRI SMO TOOOOLIKO ZNANJA OSVOJILI
IN SE OB TEM MNOGO SRC DOTAKNILI.
VELIK JE SVET IN MAJHNI SMO MI,
A ZAVEDANJE NOVO NAS BOGATI,
DA VSAK IZMED NAS IMA ISKRICO, MOČ,
DA SEBI IN DRUGIM LAHKO JE V POMOČ.
DA LJUBEZEN IN RADOST POGANJATA SVET IN
KO JU DELIŠ, SE TI VRAČATA SPET IN SPET IN SPET ...
Urška Mastnak, dipl. vzgojiteljica