ZDRAVJE IN PREHRANA
Varovanje zdravja in prehrana
Vsi zaposleni v vrtcu se trudimo ustvarjati pozitivno klimo, v kateri se otroci počutijo varne in sprejete ne glede na individualne potrebe, navade in posebnosti. Ob tem zdravstveno vzgojno delo vsakodnevno vključujemo v koncept skrbi za psihofizični razvoj otrok.
Večina staršev se zaveda, kako pomembna je vključitev otroka v kolektiv predvsem za socialni razvoj otroka, kljub temu pa se poraja vprašanje o obolevanju otrok v kolektivnem varstvu.
Eden izmed glavnih ciljev za ohranjanje in izboljšanje zdravja ter kakovosti življenja je razviti ustrezne prehrambene navade ob ponujeni pestri, uravnoteženi, varni, varovalni in priporočeni prehrani, v pravilnih časovnih intervalih in ob kulturi jedilne mize. Kombinacije živil v obrokih dajejo prednost sadju in zelenjavi, kakovostnim ogljikohidratnim in beljakovinskim živilom (npr. mleku, mlečnim izdelkom, ribam, pustim vrstam mesa …) ter kakovostnim maščobam.
Izbor hrane, ki jo otroci radi uživajo, oblikujejo na podlagi izkušenj, ki jih sprejemajo iz svojega ožjega in širšega okolja. Navajanje otrok na dobre prehranjevalne navade in uvajanje novih, nepoznanih živil zahteva ogromno motiviranosti, iznajdljivosti in potrpljenja s strani odraslih.
Pri prehranskih preobčutljivostih otrok v vrtcu pripravljamo individualne dietne obroke na osnovi zdravniškega potrdila pediatra ali specialista. Dietni obroki so glede na vrsto alergije skrbno načrtovani in izpeljani iz dnevnega jedilnika zdravega otroka, otroku pa morajo dajati čim manjši občutek drugačnosti ali prikrajšanosti v krogu sovrstnikov.
VEČ ...
Organizatorka prehrane in zdravstveno-higienskega režima, Tadeja Pfeifer, sanit. inž.