EVROPSKA VAS 2009/2010 - PORTUGALSKA    

PREBIVALSTVO IN GOSPODARSTVO

DOMOV

INFO O DRŽAVI
                                                                        
GEOGRAFIJA IN ZGODOVINA

PREBIVALSTVO IN GOSPODARSTVO

POMORSTVO

GLASBA IN ŠPORT

TURIZEM

VIRI IN LITERATURA

PREBIVALSTVO

Portugalska ima 10,4 milijone prebivalcev, še 3 milijoni Portugalcev pa delajo po svetu, v Franciji, Nemčiji, ZDA, Kanadi, Venezueli in drugod. Gostota prebivalstva je 112 prebivalcev na km2.  Največje mesto države je glavno mesto Lizbona (560 000 prebivalcev), naslednje po velikosti pa Porto (260 000 prebivalcev). Prebivalstvo je dokaj homogeno portugalsko, saj je tujcev zelo malo – prevladujejo Afričani iz nekdanjih portugalskih kolonij (2,2 %). Približno 97 % prebivalstva je katoličanov.

Uradni jezik je portugalščina. Pisna podoba jezika je približno enaka španščini, za zvočno podobo pa je značilno veliko mehčanih glasov, kar v splošnem pomeni, da je za tujce učenje in razumevanje portugalščine težje.

 

ZNANE OSEBNOSTI

Bartolomeu Dias

(?–1500)

raziskovalec

Vasco da Gama

(1496–1524)

raziskovalec

Ferdinand Magellan

(1470–1521)

raziskovalec

Fernao Mendes Pinto

(1509–1583)

raziskovalec in pisatelj

Egas Moniz

(1845–1955)

Nobelov nagrajenec za medicino

Amalia Rodrigues

(1920–1999)

pevka fada

Jose Saramago

(1922–)

Nobelov nagrajenec za literaturo

Eusebio da Silva Ferreira

(1943–)

nogometaš

Luis Figo

(1972-)

nogometaš

Cristiano Ronaldo

(1985-)

nogometaš


GOSPODARSTVO

Okoli 10 % prebivalstva se ukvarja s kmetijstvom, skoraj četrtina pa jih živi na podeželju. Suha prst in toplo podnebje v južnem delu države zagotavljata dobre razmere za gojitev oljk, vinske trte in sadnega drevja. Portugalska po vsem svetu slovi po namiznih vinih, in posebnih, z žganjem ojačanih vinih, kot sta madeira, poimenovano po otoku Madeira, in portovec, poimenovano po drugem navečjem mestu, Portu. Na obalnih ravnicah pridelujejo žita in redijo živino. V velikem delu Portugalske še vedno uporabljajo tradicionalne metode kmetovanja, kar omogoča življenje številnim pticam in divjim živalim, saj okolje ni ogroženo. V zadnjih treh desetletjih je Portugalska doživela pomembno gospodarsko spremembo. Močno se je okrepila lahka predelovalna industrija, zlasti oblačilna, obutvena, papirna in živilska.

 

Portugalska je vodilna svetovna pridelovalka plute, debelega lubja vedno zelenega hrasta plutovca, ki je zelo razširjen povsod po državi. Država je zelo skrbna pri gospodarjenju z gozdovi hrasta plutovca. Za gojenje te drevesne vrste so zelo strogi predpisi: predpisani so pogostost obrezovanja, višina, do katere se sme na drevesih obrezovati lubje, in najmanjši premer, ki ga morajo imeti drevesna debla, preden jih prvikrat obrežejo. Hrast plutovec pokriva polovico svetovnih potreb po pluti. Hrast plutovec mora rasti 15 let, preden se skorja razvije v pluto in še ta je na začetku bolj groba in malo vredna. Skorja se obnovi v osmih do desetih letih in »druga« žetev je boljša od prve.

 
© 2007. III. osnovna šola Celje. Vse pravice pridržane!                                                                                                                           Stran ureja: Urška Sotler