PROMET in TRGOVINA
Trgovina
ZDA in Kanada imata visok življenjski standard. Prebivalstvo ima veliko kupno moč, zato je domače tržišče veliko. Državi sta veliki izvoznici, a tudi uvoznici različnih dobrin Visoko je razvita notranja in mednarodna trgovina.
Kanada je največji svetovni izvoznik - izdelki avtomobilske in motorne industrije, nafta, premog, les in hrana; največ izvaža v ZDA, Kitajsko, Japonsko in Veliko Britanijo. Uvaža največ motornih vozil, rudnih mineralov, kemijskih surovin in elektronskih izdelkov. Najpomembnejša trgovinska partnerica Kanade so ZDA.
ZDA izvažajo nafto in naftne derivate, izdelke letalske, avtomobilske in vojaške ndustrije, računalniško opremo, zdravila in kmetijske pridelke. Največ so izvažali v Kanado, Mehiko, Kitajsko, Japonsko in Nemčijo. Največ uvažajo nafte, avtomobilov, računalniške ter elektronske opreme.
Promet
je pretovor blaga, dobrin in informacij med kraji. V Severni Ameriki ga pogojujejo velike razdalje, gostota poselitve in gospodarske potrebe. Visoko razvite so vse vrste in pojavne oblike prometa - letalski promet (hitrost), ladijski in železniški (količina prepeljanega tovora), cestni (dostopnost), poštni in telekomunikacijski (informacije, podatki) ter cevni (stabilnost in stalnost). Leta 2012 je promet v Kanadi ustvaril 3689 USD/prebivalca in v ZDA 2960 USD/prebivalca (Slovenija 1979 USD/prebivalca).
Leta 2015 je v notranjem prometu ZDA železniški promet prepeljal 40% tovora, cestni 33%, cevni 14%, vodni 12% in zračni 1%; v mednarodnem prometu pa morski (45% - atlantska in pacifiška obala), cestni (28% - v Kanado) in cevni (13% - naftovodi na obalah Mehiškega zaliva in na Aljaski).
Vodni promet
Prve prometne poti so potekale po velikih rekah, ki so plovne daleč v notranjost. Plovno mrežo so ustvarili z izgradno številnih umetnih kanalov in zapornic. Vzporedno z urbanizacijo in rudarskimi nahajališči so se razvijala velika čezoceanska atlantska, pacifiška in zalivska morska pristanišča.
Železniški promet
Prvo povezavo atlantskih vzhodnih in pacifiških zahodnih obal so predstavljale transkontinentalna železnica in telegrafske povezave. Najdejavnejši je tovorni železniški promet; na osrednje trase so priključene številne tovorne železnice (žito, les, rude, avtomobili, odpadni materiali, potrošne dobrine).
Železniško omrežje
Leta 2015 je potniški promet prepeljal 10,3 milijarde "enot", tovorni pa 2524 milijard enot (št. potnikov oz. št. ton/km). Železnice v ZDA prepeljejo 40% vsega tovora, v Kanadi pa 43%.
Cestni promet
Intenzivnejša gradnja cest se je začela med I. svetovno vojno. Nacionalni program gradnje cest v ZDA, ki je omogočil današnjo povezanost kontinenta, je bil sprejet leta 1956. Cestna infrastruktura je pomemben dejavnik za produktivnost, varnost in zadovoljstvo v državi. Ceste se dnevno uporabljajo iz različnih razlogov, stroški za izgradnjo in vzdrževanje cest so za vlade pogosto visoki.
Cestno omrežje Severne Amerike
Stopnja motoriziranosti (št. avtomobilov/1000 preb.) v ZDA znaša 820, v Kanadi 597 (Slovenija 547). Gostota cest (razmerje med dolžino celotnega cestnega omrežja države in ozemljem države) je v ZDA 68, v Kanadi 14 (Slovenija 191). Število vozil/km ceste je v ZDA znašala 31, v Kanadi 14 (Slovenija 29). Stopnja umrljivosti/100.000 prebivalcev v prometnih nesrečah je bila leta 2015 v ZDA 10,9 in v Kanadi 5,8 (Slovenija 5,8).
Zračni promet
se je razmahnil po prvi svetovni vojni, a je bil uveljavljen šele po II. svetovni vojni s pričetkom uporabe potniških reaktivnih letal. Poleg odličnih izvenameriških letalskih povezav največ zračnega prometa ustvari notranje letalske linije.
Severnoamerišča letališča - V ZDA se nahaja tretjina vseh svetovnih letališč.
Leta 2015 je letalski promet uporabljal 14967 letališč v ZDA in 1367 v Kanadi. Istega leta so v ZDA prepeljali 2120 potnikov/1000 prebivalcev, v Kanadi 1617 potnikov/1000 prebivalcev (Slovenija 431). V zraku se nad ozemljem ZDA v vsakem trenutku nahaja povprečno 61.000 ljudi.
Cevni promet
Velik delež predstavlja tudi cevni promet, predvsem transport nafte in zemeljskega plina iz Texasa in Louisiane v države srednjega zahoda in severovzhoda. 60 % vseh svetovnih cwvovodov se nahaja v ZDA.
Telekomunikacijski in poštni promet
Severna Amerika ima bogat in razvejan telekomunikacijski in poštni promet. Internet se je rodil iz ameriške vojaške komunikacijske osnove. Strežniki ameriškega spletnega velikana Googla ustvarijo skoraj četrtino vsega medmrežnega prometa v Severni Ameriki. Apple, Dell, Hewlett&Packard, Intel, Borland, Sharp, Sun, Xerox, IBM, Microsoft so največja ameriška (in svetovna) elektronska in računalniška podjetja. Računalniška oprema je cenovno dostopna, istočasno pa so cene dostopa do interneta razmeroma visoke, prenosi pa počasni. Največji problemi v ZDA se pojavljajo zaradi državnega nadzora sodobnih informacijsko-komunikacijskih tehnologij. V ZDA je 245 milijonov uporabnikov interneta (80% prebivalstva).