Boeing 747 (Jumbo Jet) je prvo širokotrupno letalo z 2 prehodoma in 3 vrstami sedežev.
Masa: 333 t
Dolžina: 70 m, razpon kril 60 m
Višina: 6-nadstropna stolpnica
Število potnikov: 416 in 3400 kosov prtljage
Doseg: 9600 km (razdalja Ljubljana - Los Angeles, Tokio, Rio...)

Proizvodna hala v Everettu (399.480 m2) je največja tovarniška hala na svetu.

BOEING


je ameriški proizvajalec reaktivnih potniških letal, ki ga je ustanovil William Boeing leta 1916. Danes ima sedež v Chicagu (Illinois). Najbolj znan je po Jumbo Jetih - velikih zračnih križarkah, ki so vpeljali revolucijo udobnih in hitrih poceni potovanj ter množičnega turizma ter korenito spremenili letalsko industrijo in zračni promet.

Letalo so predstavili na javni predstavitvi 30. 9. 1968 in je še danes stalnica na vseh svetovnih letališčih. Znan je po "grbi" za pilotsko kabino; prvotno zamišljeni prostor za spanje posadke so preuredili v "dnevni prostor" za druženje potnikov 1. razreda ali v dodatno potniško kabino. Tovorne različice Jumbo Jeta imajo v nosu letala dvigalo. 
Projekt 747 je finančno ogrozil poslovanje družbe Boeing. Dnevno je porabil 6 milijonov USD. V Everettu so za 200 milijonov USD zgradili ogromno proizvodno halo, ki je še danes največja tovarniška hala na svetu. Vodja snovalcev Jumbo Jeta Joe Sutter je skorajda finančno potopil podjetje, a na koncu zagotovil Boeingu primat v letalski industriji. Po predstavitvi je postal hit zračnega prometa in letalske družbe so razgrabile proizvodne zmogljivosti ameriškega proizvajalca. 
Julija 2018 so izdelal 1548. jumbo jet, aktivnih pa je bilo 545 letal. Danes jumbo jete nadomeščajo modernejša in energetsko učinkovitejša letala. Vendar je Jumbo Jet še vedno kralj neba in ohranja svojo konkurenčnost. Jumbo jet je povzročil revolucionarne spremembe. Začetne probleme (prekratke in preozke piste, trume potnikov, ki so se usule iz letala) so svetovna letališča kmalu odpravila. Pokazala se je potreba po drugačni logistiki - velikost pist, prostorov za parkiranje letal, zmogljivost prevoza do in od letališč, zmogljivost carinskih služb in služb za oskrbo letal ter odpremo potnikov in prtljage idr.

 

 

 

 

Ameriška vesoljska agencija Nasa je Boeing 747 uporabila tudi za nosilca upokojenega raketoplana Space Shuttle. Pri pristanku sta se zrakoplova lahko ločila in samostojno pristala. 

 

 

 

 

 

Najbolj znan Jumbo Jet je Air Force One, ki ima vlogo leteče Bele hiše ameriškega predsednika. Na krovu je najsodobnejša komunikacijska oprema in elektronika, ki je odporna proti škodljivim elektromagnetnim udarom. Omogoča tankanje goriva med letom in ima torej neomejen doseg. Posadka šteje 100 ljudi, vključno z zdravniško ekipo in operacijsko dvorano. Zaloge za delovanje in življenje potnikov zadoščajo za več mesecev. V primeru napada na ZDA je torej Air Force One lahko poveljniški center države.