Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta, Oddelek za filozofijo

Prof. dr. Marko Uršič

FILOZOFIJA PROSTORA IN ČASA, seminar

·      V študijskem letu 2014/2015 v letnem semestru ob torkih od 9:00 do 10:30 v predavalnici 434, FF: izbirni predmet za II. stopnjo študija filozofije (vse smeri) in zunanji izbirni predmet na FF in širše na UL, tudi za izmenjave programa Erasmus etc.

Učni načrt predmeta (iz zbornika »bolonjskih« programov II. stopnje na FF).

Program:

I.               V uvodnem delu seminarja bo predavatelj okvirno predstavil filozofsko problematiko prostora in časa v naslednjih tematskih sklopih (samo izbrana poglavja):

·       Prostor in čas v zgodovini filozofije, od mitičnega mišljenja in predsokratikov, Platona in Aristotela, Plotina in Avguština, do renesanse in novoveške filozofije. Modusi časa: ciklični, linearni in mistični čas. Absolutni vs. relacijski prostor/čas: Newton in Leibniz. Kantov a priori in neevklidske geometrije.

·       Prostor-čas v sodobni znanosti (filozofska refleksija). Prostor-čas v Einsteinovi relativnostni teoriji in v kvantni mehaniki. Geometrije in topologije prostora, večrazsežne »ploskve«, hiperprostori in »brane«. Prostor-čas in »multiverzum«. Anizotropija časa in vzročnost. Možnost »sklenjenih časovnih zank« in logični paradoksi.

·       Prostor in čas v analitični filozofiji. McTaggartov dokaz za »nerealnost časa«. Prostor in čas pri klasikih moderne analitične filozofije (Russell, Wittgenstein, Carnap, Reichenbach, Grünbaum, Popper …). Sodobne razprave o naravi časa (Oaklander, Smith, Lockwood, Davies …).

·       Prostor in čas v fenomenologiji. Husserl, Heidegger, Merleau-Ponty, Bachelard, Levinas idr. Čas, končnost in večnost, fizika in metafizika.

II.             Specifična tema letošnjega seminarja je: Virtualni prostori v realnem času. Iz te tematike bodo študentje pripravili tudi svoja seminarska dela (o naslovih in literaturi za to temo se bomo dogovorili na samem seminarju).

Literatura:

Zaželeno je, da tisti študentje, ki niso študirali filozofije na I. stopnji, kot uvod v ta predmet preberejo predavateljevo knjigo: Iskanje poti (Štirje časi: Pomlad), predvsem tiste odlomke, ki so navedeni kot izpitna literatura pri predmetu Filozofija narave, fakultativno pa tudi nekatere odlomke iz knjige Daljna bližina neba (Štirje časi: Jesen).

Širše študijsko gradivo »on-line« (fakultativno, izbrana poglavja).

Obveznosti študenta:

·      vsaj 70% prisotnost pri seminarju (prezenčna lista), razen če se študent/-ka zaradi upravičenih razlogov (npr. pri izmenjavah Erasmus ipd.) dogovori s predavateljem drugače;

·      čim bolj aktivno sodelovanje pri seminarju z diskusijo, vprašanji (se šteje v oceno);

·      seminarsko delo (v obsegu od 5 do 7 strani) s prezentacijo na seminarju (20-30 minut); seminarsko delo je treba oddati predavatelju (po e-mailu) vsaj en teden pred prezentacijo, za katero je treba pripraviti (za druge udeležence seminarja) kratek povzetek. (Izpita ni, obveznosti se zaključijo s seminarskim delom.)

Arhiv: Seminarske teme 2013/14.