Ljudje in jezik

V začetku prejšnjega stoletja je vas štela skoraj 400 ljudi. Danes je tukaj približno 190 prebivalcev. Veliko je vaščanov, ki so se tu rodili in ostali. Nekaj se jih je vrnilo ali so se vrnili njihovi potomci. Veliko pa je tudi prišlekov iz vse Slovenije.

V letih od marca 2010 do junija 2011 se je v Kubedu rodilo 11 novih vaščanov. Za ohranitev vasi se zaenkrat torej ni treba bati. Nekateri so se prav kmalu pojavili v medijih.

Tako mladi, pa že znani!

V vasi sta dve cerkvi, ena je posvečena sv. Florjanu ali »Frjanu«, druga sv. Mihaelu ali »Mehu«. Prav tako se v vasi dvakrat na letu organizira vaški ples ali kakšna druga večja prireditev (npr. koncert). Kljub temu nobeden od prej omenjenih dveh svetnikov nima svoje vaške veselice ali »šagre«, kot je to običaj praktično povsod drugod. Čemu? V Kubedu sta dva največja praznika posvečena sv. Martinu in sv. Mohorju. Prvega svetnika so Kubejci nekoč kupili od prebivalcev Zazida za dva voza sena (od takrat praznovanje sv. Martina v Zazidu ne sme biti istega dne kot v Kubedu). Drugemu svetniku pa je posvečena cerkev v zaselku Mohoreči ali »Maharjiči«, ki je tudi del Kubeda. Ker bi bile štiri šagre tudi za Kubejce občutno preveč, sta Florjan in Mihael ostala brez posvetnega praznovanja.

Za praznovanje pa je v vasi vselej poskrbljeno. Veliko zaslug ima že prej omenjeno Društvo za šport, kulturo in turizem »Skala« Kubed, z zelo živahno dejavnostjo. Predvsem folklorna sekcija zbira pohvale širom Slovenije pa tudi preko naših meja z obujanjem starih običajev, plesov in noš.

Originalni prebivalci Kubeda in (hote ali nehote tudi nekateri priseljenci) govorijo specifičen dialekt, ki se razlikuje od dialektov okoliških vasi. Doslej ste lahko le poskusili prebrati nekaj besed. Morda je prav sedaj čas za kratek jezikovni tečaj.