Informacije za animatorje

Društvo za izobraževanje za tretje življenjsko obdobje

Univerza za tretje življenjsko obdobje

Poljanska cesta 6, 1000 Ljubljana

Tel: 01/ 433 20 90

Uradne ure: ponedeljek-petek od 9.00 do 12.00 ure

                       

 

UNIVERZA ZA TRETJE ŽIVLJENJSKO OBDOBJE VABI

 

Vrtni prostovoljci v Botaničnem vrtu v Ljubljani

 

Predstavitev in uvodno usposabljanje za študente UTŽO, bodoče prostovoljce v Botaničnem vrtu 

 

Sodelujejo: doc. dr. Jože Bavcon, dr. Dušana Findeisen, Alenka Marinček, Nada Serajnik Sraka, Olga Marinko, Jožica Vinter

 

Torek, 12. april, ob 12.00 uri

Botanični vrt v Ljubljani, Ižanska cesta 15, Ljubljana

 

 

Noč knjige na Univerzi za tretje življenjsko obdobje: okrogla miza Literarno ustvarjanje v tretjem življenjskem obdobju

 

Sodelujejo: prof. dr. Ana Krajnc, Evelina Umek, Ema Andoljšek, dr. Mateja Mahnič, Lado Rogelj in Marko Veber

 

Okroglo mizo moderira Alenka Steindl.

 

Petek, 22. april 2016, ob 15.00 uri

Univerza za tretje življenjsko obdobje, Poljanska cesta 6, dvorana v pritličju levo

 

 

Enajsta šola v knjigarni

 

 Prof. dr. Jurij Kunaver

Beneška Slovenija, iluzija in realnost 

 

Torek, 3. maj 2016, ob 11.00 uri

Mladinska knjiga, Knjigarna Konzorcij, Slovenska 29, Ljubljana

 

 

Fabianijeva dediščina od Prešernovega spomenika

do Hribarjeve hiše v Ljubljani

 

Dogodek v okviru TVU 2016

 

Na študijski sprehod po Fabianijevi Ljubljani nas bodo povedli člani študijske skupine Univerze za tretje življenjsko obdobje Spoznajmo svoje mesto z mentorico mag. Olgo Paulič.

 

Torek, 17. maj, od 13.00 do 14.30 ure

 

Zbirno mesto: ob 13.00 uri pri Prešernovem spomeniku v Ljubljani

 

 

 

Študijsko leto 2015/2016

 

Na Univerzi za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani teče 32. študijsko let.

 

Predstavitev izobraževalnih programov: http://www.univerzazatretjeobd-drustvo.si/studijskiprogrami.htm

 

Več informacij: univerza3@siol.net ali (01) 433 20 90.

 

 

Pridružite se gibanju »Znaš, nauči drugega«

Na Univerzi za tretje življenjsko obdobje že nekaj let razvijamo prostovoljsko gibanje računalniškega učenja v dvojicah Znaš, nauči drugega. Vzajemno računalniško usposabljanje poteka po načelu toliko kot znaš, prenesi na drugega. Starejši, ki uporabljajo računalnik, svoje računalniško znanje prenašajo na kolege, ki se želijo naučiti samostojne uporabe računalnika.

Računalniško znanje potrebujemo v vsakdanjem življenju zato, da vzdržujemo stike s prijatelji in družino, da poglobimo znanje, zadovoljimo vedoželjnost, rešujemo vsakdanja vprašanja kar od doma, plačamo račune, kupimo vstopnice za gledališče, koncerte, vozovnice za vlak, naročamo dokumente, podaljšamo vozniško dovoljenje, pošiljamo fotografije svojim najbližjim …

Ozrite se okrog sebe! Kdo v vaši študijski skupini ima več in kdo manj ali nič računalniškega znanja? Povabite jih, da se pridružijo prostovoljskemu gibanju računalniškega učenja v dvojicah. Vsakdo, ki se bo na ta način naučil uporabljati računalnik, bo lahko pridobljeno znanje prenašal naprej.

Učenje računalništva poteka v parih. Tisti, ki že imate znanje o uporabi interneta, elektronske pošte, skyp-a, facebook-a, urejanju in pisanju tekstov, digitalni fotografiji itd., prenašate to znanje na drugega - mentoriranca. Za učenje se lahko dogovorite v naši »računalnici« (prvo nadstropje levo), po dogovoru pa tudi na domu mentoriranca.

Za vse, ki ste pripravljeni učiti druge in tiste, ki to znanje potrebujete, se oglasite Meti Žgur, Univerza za tretje življenjsko obdobje, Poljanska cesta 6, tel.: (01) 433 20 90, e-pošta: meta.zgur@univerzatri.si

Organizirano prostovoljstvo za starejše

Univerza za tretje življenjsko obdobje za doseganje svojega poslanstva sodeluje z ustanovami javnega pomena, katerih delo in poslanstvo sta namenjena obči dobrobiti. Slušatelji Univerze za tretje življenjsko obdobje se lahko vključijo v različne programe organiziranega prostovoljnega dela, ki jih Univerza organizira v sodelovanju s kulturnimi, vzgojno-izobraževalnimi, zdravstvenimi, humanitarnimi in drugimi javnimi ustanovami.

Ko govorimo o prostovoljstvu, najpogosteje pomislimo na pomoč ljudem v stiski. Zanjo, tako pravijo, posebno znanje ni potrebno, potrebna je le pripravljenost in dobrota. Na področjih, kot so izobraževanje, zdravje in kultura, pa vemo, da dobrota ni dovolj. Prostovoljci morajo biti področjem naklonjeni, imeti morajo znanje in možnost, da ta pomembna področja skupnega bivanja in ustvarjanja tudi sooblikujejo. Tako nastajajo nove, času primernejše prostovoljske vloge starejših, s tem pa tudi nove dejavnosti v okolju.

Skozi organizirano prostovoljno delo starejših se uresničujejo cilji izobraževanja starejših, kot so osebnostna rast, samouresničenje in osmišljanje lastnega življenja. Prostovoljno delo daje starejšim možnost učenja, lastnega socialnega razvoja, pomoči drugim in druženja.

 

Vrtni prostovoljci - kulturni mediatorji v Botaničnem vrtu Ljubljana

 

Botanični vrt Ljubljana in Univerza za tretje življenjsko obdobje vabita k sodelovanju v programu organiziranega prostovoljskega dela.

 

Projekt je nastal pod vplivom Sklada Calouste Gulbenkian in Evropske mreže za razvoj medgeneracijskega izobraževanja EMIL.  Študenti  UTŽO se ob izobraževanju v študijskih krožkih s področja naravoslovja (botanika, hortikultura, vrtna umetnost in oblikovanje vrtov) udeležujejo zanje brezplačnih predavanj in delavnic v partnerski ustanovi Botanični vrt Ljubljana. Svoje znanje in nekaj prostega časa nato namenijo prostovoljnemu delu tam.

 

V tovrstno delo se vključujejo kot:

 

- receptorji v tropskem steklenjaku ali steklenjaku Tivoli

- hortikulturni pomočniki (neposredno delo v vrtu) in

- pomočniki pri organizaciji in izpeljavi različnih delavnic in dogodkov (boljši sejem rastlin itd.)

 

Za vrtne prostovoljce - kulturne mediatorje v sodelovanju z Botaničnim vrtom Ljubljana organiziramo usposabljanje za delo v vrtu. Vrtni prostovoljci se občasno sestanejo in dogovarjajo o delu dotlej  in prihajajočih projektih. Vrtni prostovoljci tako sooblikujejo novo prostovoljsko vlogo starejših, skrbijo za svojo osebnostno rast, samouresničenje in za okolje.

Projekt temelji na vodilu, da mora skrb za naše neposredno okolje in z njim povezano raznolikost živega sveta, ki nas obdaja, postati naša skupna skrb.

 

Vrednost projekta Vrtni prostovoljci je tudi v njegovi zavezanosti evropskim smernicam. Tako smo projekt postavili na noge v letu 2011 - Evropskem letu prostovoljstva, ga nadaljevali v duhu evropskega leta aktivnega staranja in medgeneracijske solidarnosti.

 

Informacije in prijave sprejema Tamara Jare po elektronski pošti: institut.univerza@siol.net

  

Filmska srečanja ob kavi v Kinodvor-u

 

Redna mesečna filmska srečanja (ob kavi) za slušatelje Univerze za tretje življenjsko obdobje in njihove prijatelje v mestnem kinu Kinodvor, Kolodvorska 13.

 

Kinodvor je v sodelovanju z Univerzo za tretje življenjsko obdobje pripravil novo obliko filmskega kluba za poznejša leta življenja. Sodelovanju je botrovala začetna želja Kinodvora po sodelovanju in pripravljenost Univerze, da novo zamisel poveže z dolgotrajno tradicijo filmskih klubov pod okriljem UNESC-a, kjer gre za film, ki podpira razumevanje zgodovine, znanosti in kulture, ki nas obdaja, pa tudi izobraževanje.

 

 

Zaposleni in drugi strokovnjaki na UTŽO

 

Prof. dr. Ana Krajnc, predsednica

Tel: + 386 41 689 200

E-naslov:univerza-3@guest.arnes.si

 

Doc. dr. Dušana Findeisen

Tel: + 386 41 355 313    

E-naslov: dusana.findeisen@guest.arnes.si

 

Alijana Šantej, prof. ped.

vodja Univerze za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani

Tel: + 386 1 433 20 90

E-naslov: univerza-3@guest.arnes.si

 

Alenka Gabriela Čeh

Tel: + 386 1 433 20 90

E-naslov: univerza3@siol.net

 

Meta Žgur

Tel: + 386 1 433 20

E-naslov: meta.zgur@univerzatri.si

 

Robert Mlakar, univ. dipl. komunikolog

Tel.: + 386 51 275 658

e-naslov: robi.mlakar@univerzatri.si

 

Maša Bizovičar, prof. um. zg.

Tel: + 386 1 427 27 90

E-naslov: masa.bizovicar@guest.arnes.si

 

Tamara Jare

Tel: + 386 1 427 27 45

E-naslov: institut.univerza@siol.net

 

  

E-novice

 

Če želite prejemati spletne novice slovenskih univerz za tretje življenjsko obdobje, to sporočite na elektronski naslov: univerza3@siol.net

 

  

Še nekaj obvestil in vaših nalog

Sedež Univerze za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani je na Poljanski cesti 6, pritličje levo.

Telefon: 01 433 20 90. 
Elektronski naslov:
univerza-3@guest.arnes.si ali univerza3@siol.net

Uradne ure so od ponedeljka do petka, od 9.00 do 12.00 ure

Spremembo domačega naslova, telefonske številke in elektronskega naslova  nam, prosimo, nemudoma sporočite.

Če se animator v skupini spremeni, nas o tem obvestite in pridajte njegove podatke.

Uvodno obvestilo o začetku novega študijskega leta prejmeta zgolj mentor in animator. Slednji o tem obvesti  člane skupine.

Seznam članov svojega študijskega krožka izpolnite takrat, ko se bo skupina dokončno izoblikovala. Navodila za izpolnjevanje so na hrbtni strani seznama. Prosimo vas, da izpolnjeni seznam in pristopno izjavo pošljete na sedež  do konca decembra  tekočega študijskega leta.

Študijske izkaznice Univerze za tretje življenjsko obdobje lahko dvignete na sedežu Univerze med 9.00 in 12.00 uro in sicer od ponedeljka do petka.

Ob zaključku študijskega leta animator in mentor podata pisno poročilo o študijskih in obštudijskih dejavnostih skupine.

Skupina, ki je že ustanovljena, načeloma lahko deluje tako dolgo, dokler je to želja njenih članov. Vsakoletni vpis starih članov v  skupino ureja animator sam, na sedež Univerze pa sporoči število prostih mest.

Ne pozabite

Članom svoje študijske skupine posredujete in razložite vsebino sporočil, ki prihajajo na vaš naslov s sedeža Univerze. Prosimo vas, da to resnično in zmeraj storite, saj tako omogočate delovanje Univerze in prepotreben pretok informacij.

Obveščenost slušateljev namreč 
omogoča spremljanje dela Univerze in dajanje vrnitvenih informacij, ki služijo oblikovanju novih programov in dejavnosti.


Slušatelji so člani svojega študijskega krožka, so pa tudi člani celotne Univerze za tretje življenjsko obdobje.

Univerza o posebnih dejavnostih vaše skupine (razstavah, prevodih, biltenih, nastopih v radijskih oddajah, raziskavah, ipd.) obvešča svoje  slušatelje, Mestno občino Ljubljana in druge sponzorje. Podatke o teh dejavnostih potrebujemo tudi za raziskave, statistična poročila, načrtovanje novih programov, ipd. Zato vas prosimo, da nas o njih redno obveščate.

Donacija dela dohodnine

Naša organizacija ima status društva v javnem interesu, kar ji omogoča umestitev v seznam organizacij, ki jim imamo davkoplačevalci možnost nameniti del dohodnine za donacijo (do 0,5%). Navajamo potrebne podatke za primer, če se boste odločili nameniti ta del dohodnine kot donacijo Univerzi za tretje življenjsko obdobje:

 

uradni naziv organizacije:   Društvo za izobraževanje za tretje življenjsko obdobje

davčna številka:                 26365456.

 

 

***

 

To spletno stran lahko stiskate in preberete slušateljem svoje skupine.

 

Nazaj 

     
  » english version