Tehnični vidiki zaščite

Protivirusni programi
Kako se lahko zaščitimo pred virusi? Na računalnik namestimo antivirusni program. Ker pa se novi virusi pojavljajo vsak dan, je pomembno, da uporabnik svoj antivirusni program redno dopolnjuje z novimi protivirusnimi vzorci. Današnji protivirusni programi večinoma omogočajo dopolnjevanje virusnih vzorcev prek interneta s pomočjo tehnologije samoposodobitve, kar uporabniku olajša skrb za redno posodabljanje protivirusnih vzorcev. Dobri protivirusni programi so največrat plačljivi, posodabljanje virusnih vzorcev pa je brezplačno, vendar strošek zagotovo odtehta tveganje okužbe z virusom, s tem pa zmanjša možnost kraje ali izgube podatkov.
 
Požarni zid
Je poseben vmesnik (program ali strojna oprema), ki omejuje nepooblaščene dostope iz omrežja v omrežje. Omejitve dostopa so mogoče na IP naslov ali na vrata, skozi katera potek komunikacija
 
Šifriranje
Ena izmed najbolj znanih zaščitnih tehnik je kripografija ali šifriranje. Gre za skupek metod, s kateremi temeljno sporočilo zašifriramo, oziroma dešifriramo. Pri tem poleg samega šifrirnega postopka uporabimo tudi geslo.
 
Anonimizacija
So sistemi, ki  jih razvijajo zaradi napovedi obvezne hrambe prometnih podatkov na internetu oziroma cenzure na internetu. Popolna anonimizacija sicer ni mogoča, je pa z uporabo nekaterih programov stopnjo anonimizacije mogoče povečati.
 
Trajno brisanje podatkov
Ker uporaba računalnikoa in internetnih storitev na računalniku pušča številne elektronske sledi, ki se zapisujejo v različne začasne datoteke, lokalni medpomnilnik spletnega brskalnika ter v ostanke v datotečnem sistemu, je priporočljivo trde diske izbrisati vsaj pred nadaljnjo prodajo. Priporočljiva je uporaba trajnega brisanja, ki vsebino datotek izbriše s prepisovanjem podatkov čez stare.