Osnovna šola
Ivanjkovci
Ivanjkovci 71a
2259 Ivanjkovci
T: +386 (0)2 713 80 46
F: +386 (0)2 713 80 47

Šolski časopis Palma

bralke, bralci

Življenje je kot velik mozaik in vsak trenutek je le delček v njem. Če bi kakšnega izgubili, bi v mozaiku ostal prazen prostor. Prav vsak trenutek, tukaj in zdaj, prispeva k čudoviti sliki, ki jo riše naše življenje.


Uredništvo časopisa

 


English

English

fotogalerija

Fotogalerija

   
 
Domov / 2., in 3. triletje / Predmetnik / Angleščina

Kako se učim angleščino?

 

Ni enega samega najboljšega načina, kako se naučiti tujega jezika. Gotovo vsi potrebujemo veliko vadbe in dovolj stika z jezikom. To pomeni, da moramo jezik slišati, ga govoriti, brati besedila in pisati. Jezik moramo torej resnično uporabljati, če se ga želimo naučiti.

 

Pa vendarle se vsak izmed nas tujega jezika uči na nekoliko drugačen način. Nekateri morajo nove besede večkrat glasno ponavljati, če si jih želijo zapomniti, drugi si besedo lažje zapomnijo, če je njen pomen slikovno ponazorjen itd. Pomembno je, da razmišljaš o tem, kako se sam(a) učiš in da se spoznavaš kot učenec/učenka tujega jezika. Ko boš ugotovil(a), kako se sam(a) najbolje učiš, boš morda pripravljena preizkusiti tudi druge načine učenja.

(vzeto iz mape Evropskega jezikovnega listovnika)

 

K temu dodajam tudi opažanje, da se učenci lotevajo učenja angleščine kampanjsko, zdi se jim, da sta dve uri pred testom dovolj za dobro oceno. Temu ponavadi sledi razočaranje in marsikateri učenec začne verjeti, da angleščina zanj pač ni. Učenje jezika je kot učenje igranja na inštrument, zahteva ogromno vaje, vztrajnosti, pa tudi ljubezni in potrpežljivosti. Ko pa jezik enkrat obvladamo,  se nam odpre nov svet in nove možnosti, svet nam leži na dlani, bolj smo samostojni in sproščeni. Zato se splača …

 

Učenci tretje ravni devetega razreda (zdaj že gimnazijci) so za vas napisali nekaj nasvetov, kako se lotiti učenja angleščine. Naj vam bodo v pomoč.

 

KAKO SE UČIŠ PISANJA?

Pisanja se učiš tako, da besede iz slovarja in različnih besedil, ki se jih učiš, večkrat samostojno zapišeš. Besed pa ne pišeš samo samostojno, ampak jih uporabljaš v povedih in sestavkih. Pomembno je, da jih popravi učitelj angleščine. Potem napišeš popravo in se poskušaš svojim napakam tudi v naslednjem sestavku izogniti.

 

KAKO SE UČIŠ BRANJA?

Pri branju je pomembno, da veš, kaj od besedila želiš. Ali želiš razumeti vse besede, iščeš določene podatke, ali pa želiš razumeti bistvo besedila. Največkrat v življenju potrebujemo drugi ali tretji način: iskanje podatkov ali bistva besedila. Če v besedilu iščemo določene podatke, besedilo hitro preletimo in se ustavimo pri delih, kjer zaznamo, da bi se lahko skrival podatek, ki ga potrebujemo. Če prebiramo besedilo v katerem iščemo glavno misel, pa ga v celoti preberemo. Pri obeh načinih je pomembno, da nas besede, ki jih ne razumemo, ne ovirajo, marsikdaj lahko o pomenu teh besed sklepamo iz konteksta.

 

KAKO SE UČIŠ POSLUŠANJA?

  • Veliko gledaš angleške filme, po možnosti brez podnapisov (kar te prisili, da dobro poslušaš)
  • Poslušaš angleške pesmi, ki so ti všeč in zraven poješ
  • Pogovarjaš se z nekom, ki govori angleško. To je še najlažje, saj ga lahko prosiš, da ponovi ali ti razloži, kaj je mislil, opazuješ lahko tudi njegovo govorico telesa.

 

KAKO SE UČIŠ GOVORJENJA?

Najprej moraš znati dobro izgovarjati besede, takrat si prepričan vase in te ne skrbi, da boš zvenel smešno ali nerazumljivo. Besede, ki se jih naučiš uporabiš v svojih stavkih. Poznati moraš vrstni red besed (v angleščini je to osebek/povedek/predmet) in slovnične strukture. Vse to ti pomaga, vendar ni pomembno, da je vse kar poveš pravilno. Glavna je komunikacija in ljudje te bodo razumeli kljub slovničnim napakam. Vadiš tako, da se postaviš pred ogledalo, govoriš sam sebi. S tem se znebiš strahu. Izkoristi vsako možnost, da se pogovarjaš s kom, ki ne govori slovensko. Ko vidiš, da se lahko sporazumevaš, lažje dojameš, v čem je smisel učenja tujega jezika.

 

KAKO SE UČIŠ SLOVNICO?

Najprej se naučiš pravilo (velikokrat se moraš naučiti tudi na pamet). Po pravilih napišeš svoje stavke, da vidiš, če razumeš pravilo in ga znaš pravilno uporabljati. Če se ga naučiš na pamet in ga ne razumeš, ti nič ne koristi.

 

KAKO SE UČIŠ BESEDIŠČE?

Besede, ki jih v besedilu ne razumeš, izpišeš in poiščeš prevode (tudi izgovorjavo, moraš vedeti, kako se besede izgovorijo) v slovarju. Besede ponavljaš, najprej iz angleščine v slovenščino, potem iz slovenščine v angleščino. Ponavadi ni dovolj, da jih samo bereš, da bi jih potem lahko uporabil pri pisanju ali govorjenju, ko potrebuješ določeno besedo. Če želiš, da so besede na razpolago, ko jih rabiš, je najbolje, da jih uporabiš v svojih stavkih in si jih v stavkih tudi zapomniš.

 

 

Če imaš kljub tem nasvetom še kakšne težave se posvetuj z učiteljem ali učiteljico!