Hiperion

//  HIPERION  //

Hiperion - Saturn VII
oddaljenost od planeta 1.481.100 km od Saturna
premer lune 286 km (410 x 260 x 220)
masa lune 1,77x1019

Hiperion je šestnajsti od Saturnovih znanih satelitov:

V grški mitologiji je bil Hiperion titan, sin Gae in Urana in oče Heliosa.

Odkrila sta ga Bond in Lassell leta 1848.

// Hiperion //Hiperion je največje zelo nepravilno telo v sončnem sistemu. Proteus je sicer precej večji, je pa precej bolj kroglast. Precej verjetno je, da je Hiperion del večjega telesa, ki se je v oddaljeni preteklosti razletel zaradi velikega udarca.

Kot pri večini Saturnovih lun, Hiperionova nizka gostota namiguje na dejstvo, da je sestavljen iz vodnega ledu z majhnim deležem kamnitega materiala.

Toda Hiperion ima v nasprotju z drugimi lunami nizek albedo (0,2 - 0,3), kar kaže, da je pokrit vsaj z tanko plastjo temnega materiala. To bi lahko bil material iz Febe (ki je še veliko bolj temna), ki je prišel preko Japeta.

Slike Voyagerja in kasnejše fotometrije iz Zemlje kažejo, da je Hiperionova rotacija kaotična, kar pomeni, da se njegova os rotacije tako premika, da je njena orientacija v prostoru popolnoma nepredvidljiva. Hiperion je edino znano telo v sončnem sistemu s kaotično rotacijo, vendar so simulacije pokazale, da so imela take rotacije tudi nekatera druga telesa v preteklosti. Hiperion je nenavaden v tem, da je zelo nepravilno oblikovan, ima zelo ekcentrično orbito in je blizu druge velike lune (Titana). Ta dejstva verjetno pripomorejo k temu, da se preprečuje stabilna rotacija. Orbitalna resonanca 3:4 med Titanom in Hiperionom prav tako pripomore h kaotični rotaciji.

Hiperionova nenavadna rotacija je mogoče posledica tega, da je njegovo površje bolj ali manj enolično v nasprotju z večino ostalih Saturnovih lun, ki imajo precej različno prednjo in zadnjo poloblo.

Dodatne informacije o Hiperionu

več slik Hiperiona

splošno

ostalo

Odprta vprašanja

  VSEBINA  
<< SATURN << < TITAN < HIPERION > JAPET > >> URAN >>
  PODATKI  

Original: Bill Arnett
prevod in priredba: Gregor Rakar
komentarji in predlogi na slovensko verzijo
zadnja sprememba: 1. september 1997