EVROPSKA VAS 2007/2008 - FINSKA           
            Državni simboli

DOMOV

INFO O DRŽAVI
DRŽAVNI SIMBOLI
GEOGRAFIJA IN ZGODOVINA
IZOBRAŽEVANJE, KULTURA IN UMETNOST
ŠPORT
TURIZEM
KULINARIKA
PREVERI SVOJE ZNANJE
VIRI IN LITERATURA

Zastava
Zastava Finske je belo-modra, v obliki modrega križa na beli podlagi; oblika zastave temelji na skandinavskem križu. Modra ponazarja finsko modro nebo in tisočera jezera, bela pa sneg, ki prekrije deželo pozimi. Obe barvi so več stoletij uporabljali na raznih finskih pokrajinskih, vojaških in mestnih zastavah. Današnja zastava je bila sprejeta po osamosvojitvi izpod Rusije 29. maja 1918.

HIMNA

Finci imajo 6 naravnih simbolov:
- medved;
- labod kričač;
- ostriž;
- breza;
- šmarnica;
- granit.
Labod kričač in medved sta bila v preteklosti sveti živali Fincev, brezo in šmarnico uporabljajo za krašenje ob slovesnih priložnostih, medtem ko je granit tradicionalni material v finskem stavbarstvu in kiparstvu.


 


Glasbilo kantele
– kordofon, spominja na slovenske citre


Severni jeleni
Severni jeleni se od drugih vrst jelenov razlikujejo po tem, da imajo rogovje tako samci kot samice. Redijo jih Laponci, ki živijo na Finskem in tudi v drugih delih severne Skandinavije. Iz jelenje kože izdelujejo oblačila, obutev in šotore, meso živali in njihovo mleko pa uporabljajo v vsakdanji prehrani. Na nekaterih odmaknjenih območjih severne jelene še vedno uporabljajo kot delovne živali.

Finska savna
Finska je prava dežela savn, saj jih je danes v deželi približno 1,5 milijona – Finska ima eno savno na tri prebivalce. V svojih začetkih je bila savna neke vrste kopalnica. Zaprt, ogrevan prostor je bil namenjen predvsem osebni higieni, umivanju. Ker je bila savna pogosto edini primeren in razpoložljiv čisti prostor v hiši, kjer je bilo mogoče uporabljati vodo brez omejitev, je postala savna tudi del domačije, kjer so Finci zagledali luč sveta in kjer so bili umiti, pripravljeni za svojo zadnjo pot na tem svetu. Danes je finska savna zaprt prostor, manjša soba, kjer je v enem kotu peč, na kateri je naložen kup kamenja. V savni je tudi vedro vode in metlice iz svežih, voljnih brezovih vejic. Temperatura v savni je
okoli 80-100 stopinj.
Najstarejši tip stalne savne je dimna savna: v sobi je peč s kamenjem, vendar brez dimnika; dim odhaja samo skozi majhno odprtino tik pod stropom. Take savne so bile običajne še okoli leta 1920, kasneje so jih nadomestile današnje savne z dimniki in novodobnimi pečmi. Savne so dobile tekočo vodo in so postale del stanovanjske kulture, kot jo poznamo danes; savna je ponavadi del kopalnice v stanovanju.

Božiček
– je doma 8 km iz Rovaniemija. Finci ga imenujejo Joulupukki. Ima svojo vas in pošto, kamor otroci z vsega sveta pošiljajo pisma.

  


Božičkova spletna stran: http://www.santaclausvillage.info/

 
© 2007. III. osnovna šola Celje. Vse pravice pridržane!                                                                                                                           Stran ureja: Urška Sotler