PREDLAGAMO: Slovenija pod skupnim nebom 2020, velika kojunkcija Saturna in Jupitra 19. - 23. dec. 2020 (IX) / Od Keplerja do Newtona
[ VK2020 Spika 1 | VK2020 Spika 2 | VK2020 Spika 3 | VK2020 Spika 4 | VK2020 Spika 5 | VK2020 Spika 6 | VK2020 Spika 7-8 | VK2020 Spika 9 | VK2020 Spika 10 | VK2020 Spika 11 | VK2020 Spika 12 | VK2020 Spika (1/2021) | VK2020 Spika (3/2021) ]

S P I K A,
strani 412 - 415, Spika 10 (2020) - 5,70 EUR

Slovenija pod skupnim nebom
Velika konjunkcija 2020 (IX)
Od Keplerja do Newtona

POBUDA JE NADALJEVANE TISTE IZ 2019

Slovenija pod skupnim nebom Saturn in Jupiter 21. dec. 2020 - Spika
Vičar Zorko

Pot do sile gravitacije temelji na gibanjih planetov in je hkrati odprla avtocesto do moderne kozmologije.

Če se vrnemo nazaj v čas Keplerja, takrat so, ker še ni bilo oprijemljivih podatkov o tem, kako daleč je Sonce, vse računali zgolj z razmerji (računanje z razmerji je še danes za učence velik problem) – enoti sta bili 'leto' (čas obhoda Zemlje okrog Sonca) in recimo razdalja 'Zemlja – Sonce' (astronomska enota, ki je, kot rečeno, takrat še niso poznali, bile so le ocene). A zgolj z izjemnimi meritvami in še bolj genialno obdelavo podatkov, na principu paralakse, je Kepler prišel do osnovnih zakonitosti nebesne mehanike in je s tem naredil odločilen korak do gravitacijskega zakona. Če smo odkriti, ga je že zapisal, a v posebni obliki. Pojem sile je bil takrat še zelo v povojih, sploh če vemo, da je Huygens »komaj« leta 1659 izpeljal izjemno pomemben izraz za centripetalno silo pri kroženju:

Fc = m*v2/r


Centripetalna sila pri enakomernem kroženju:
Fc = m*v2/r = = mω2r = mr4π2/to2, 'to' je obhodni čas telesa z maso m na polmeru r od središča kroženja. Ta Huygensova enačba se izpelje v srednji šoli.

Ta Huygensova formulacija centripetalne sile je skladna s poznejšo Newtonovo definicijo sile (2. zakon) in je pomenila izjemno pomemben korak pri študiju orbit v astronomiji. Je hkrati omogočila prehod iz tretjega Keplerjevega zakona (o gibanju planetov), na »inverzni kvadratni« zakon gravitacije (Fg ∝ 1/r2).
Že Kepler pravi: "Moč (danes sila), ki premika planete prebiva v telesu Sonca ..." in Kepler je bil tudi že na sledi inverznemu kvadratnemu zakonu gravitacije. In, kaj je bilo potrebno še storiti?

Če privzamemo kroženje, velja izraz za centripetalno silo:
Fc = mv2/r = mω2r = mr4π2/to2.
Ta sila je v resnici posledica gravitacije (Kepler je govoril o neke vrsti magnetni sili, Newton pa o gravitaciji, ki pa jo zaradi nedoslednosti Einstein preseže z ukrivljenostjo prostor-časa), in ker po Keplerju velja, da je:

to2 ∝ r3

- dobimo izraz, iz katerega izhaja, da je gravitacijska sila sorazmerna z obratno vrednostjo razdalje na kvadrat:
Fg = mr4π2/to2 ∝ mr/r3. Iz zadnjega zapisa torej sledi, da je Fg ∝ m/r2.
Še komentar zadnjega drznega sklepa! Tukaj smo malo pogoljufali - saj je razdalja planeta do težišča, centra kroženja, nekoliko manjša od razdalje (r) planet - Sonce. A razlika je za planet zelo majhna in to je bila tudi neke vrste zgodovinska srečna okoliščine, saj je na koncu pripeljala do pravilnega sklepanja glede sile teže. Poglejmo naslednji korak, ki temelji na prvem.
Ker velja zakon o vzajemnem učinku, vzajemnosti sil, velja, da tudi planet deluje na Sonce z nasprotno enako silo (FpS), ki pa je sorazmerna z maso Sonca M in spet obratno sorazmerna s kvadratom razdalje: FpS ∝ M/r2. Tudi Sonce se premika, a okrog skupnega težišča, ki pa je čisto blizu središča velikega in masivnega Sonca, glede na planet. Iz obeh odvisnosti, zapisov lahko torej razmišljamo v smeri, da je gravitacija sorazmerna produktu obeh mas mM in obratno sorazmerna s kvadratom razdalje, sorazmernostni koeficient je gravitacijska konstanta (danes jo tako imenujemo), oznaka G in jo je bilo potrebno izmeriti. Meritve so to možnost zapisa gravitacijske sile tudi potrdile v laboratorijih. Pri predavanjih mehanike, merjenje gravitacijske sile, med dvema paroma krogel s Cavendishevo tehtnico, pokažejo prav na vseh resnih univerzah po svetu. Povedano še zapišimo:

Fgravitacije = GmM/r2

Gravitacijsko konstanto G smo morali seveda izmeriti: G = 6.673×10-11 N•(m/kg)2. Poudarimo še, da je eden večjih problemov moderne kozmologije merilna (ne)gotovost gravitacijske konstante.


Cavendisheve tehtnica (1797 in 1798) za določitev gravitacijske konstanto G.

Še o metodičnem dvomu - tudi glede veljavnosti gravitacijskega zakona – pomembnost dvoma v znanosti smo omenili že v marčevski Spiki 2020. Novice iz Spike nekako sledijo aktualnosti naših razmišljanj – da so temelji celotne nebesne mehanike postavljeni na Keplerjevem 400 let starem matematičnem opisu gibanja nebesnih potepuhov – planetov. V marčevski Spiki smo tudi omenili (prav prevratno) vpeljavo temne snovi in temne energije – ki seveda spet izhaja iz geometrije gibanja planetov. V omenjeni št. Spike lahko tako preberemo še novico (dvom v veljavo gravitacijskega zakona) o spreminjajoči se Newtonovi dinamiki - Modified Newtonian dynamics (MOND). Ta teorija, poenostavljeno povedano, pomeni, da se gravitacijska konstanta spreminja v času in prostoru – in da vrednost, ki izhaja iz Keplerja (Newtona) velja samo lokalno. Tako MOND privrženci poskušajo razložiti vesolje brez temne energije in temne snovi. Pravijo, da jim je to že delno uspelo z računalniško simulacijo izdelave galaksije brez temne snovi – več najdete v že omenjenih novicah. A zagovorniki šolsko sprejetega standardnega modela vesolja so še zmeraj v prednosti – sploh pri razlagi nehomogenosti mladega vesolja, ki se težko doseže brez temne snovi, ta namreč ne sodeluje s sevanjem, ki je tako ne more razredčiti. Večini fizikov se tudi zdi manj verjetno, da bi osnovni zakoni fizike bili odvisni od lokacije v prostor-času, kar trdi MOND teorija. Kot zanimivost, mama temne snovi Vera Florence Cooper Rubin (1928 – 2016), omenili smo jo v Spiki 3 (2020), je tudi dopuščala možnost veljavnosti teorije MOND – temna snov je v resnici ni »privlačila«.

Kdo so torej zadnji očetje te izjemne enačbe Fgravitacije = GmM/r2 (?)

Začel je Brahe z izjemnimi meritvami lege Marsa (v desetletju po letu 1580; 1582 – 1587), a zagotovo ima odločilno vlogo Kepler (1618) z geometrijsko utemeljeno trditvijo, da je kvadrat orbitalne periode planeta sorazmeren kubu velike polosi elipse orbite planeta). Že leta 1645 je duhovnik in astronom Ismael Bullialdus razmišljal, da če bi že kaka sila obstajala (a v bistvu jo je zavračal), bi morala biti obratnosorazmerna s kvadratom razdalje. Za njim si sledita Huygens, ki je leta 1659 zapisal izjemno pomembno enačbo za centripetalno silo (Fc = m*v2/r) in Robert Hooke, ki je tudi že sklepal iz Keplerja, da je sila (zaradi mase) med homogenimi kroglastimi telesi obratno sorazmerna s kvadratom razdalje in je o tem leta 1679 pisal Newtonu (enak rezultat sta recimo poznala še Christopher Wren in Edmond Halley). Ko je leta 1687 Isaac Newton objavil svojo znamenito naravoslovno biblijo »Philosophiae Naturalis Principia mathematic«, je v njej tudi zapisal gravitacijski zakon v današnji obliki:

Fg = Gm1m2/r2

Newton je silo med telesi, ki je posledica mase, poimenoval z latinsko besedo za težo 'gravitas' - gravitacija (in ima enak izvor, to je v masi, kot gravitacija, teža na Zemlji, ki je posledica mase Zemlje). Globoka zamera zaradi avtorstva gravitacijskega zakona in drugih rivalstev, je med Hookom in Newtonom trajala do Hookove smrti in še po njej. Newton je namreč celo uničil edina obstoječa Hookova portreta (o tem smo že pisali, Spika 12/2010).

Nekateri sodobniki so sicer kritizirali Keplerjeve sklepe in izračune (recimo že omenjeni teolog in astronom Ismael Bullialdus), a v resnici noben od njih ni presegel njegove izvirne metode obdelave podatkov – tako da lahko Keplerja, brez zadržkov, štejemo za najpomembnejši člen v verigi do zapisa in uporabe nebesne mehanike. Za vajo dokažimo izpopolnejno enačbo tretjega Keplerjevega zakona [T2/a3 = 4π2/(G(M+m))] za kroženje. Predpostavimo krožno orbito, recimo dveh zvezd na razdalji a = r = r1 + r2 (opazovani sistem sta torej samo ti dve zvezdi, brez zunanjih vplivov). Kjer je r1 razdalja od težišča sistema do zvezde z maso m1, r2 pa razdalja od težišča do zvezde z maso m2. Telesi krožita okrog skupnega težišča.
Razdalja med centroma mas je (glej sliko):
r = r1 + r2
Težišče je od centra m1 oddaljeno za r1 (osnovnošolska snov):
r1 = rm2/(m1 + m2)
Gravitacijska sila je Fg = F21 = F12:
Fg = Gm1m2/r2
Centripetalna sila na m1 je:
Fc = m1ω2r1 = m1*4π2*r1/to2


Medsebojno delovanje med dvema masama.

Gibanja okrog skupnega težišča omogoča sila gravitacije, zato zapišimo enakost centripetalne sile in gravitacije:
Fg = Fc.
Gm1m2/r2 = m1*4π2*r1/to2
Okrajšamo m1, namesto r1 vstavimo r1 = rm2/(m1 + m2). Tako dobimo izraz:
Gm2/r2 = r*m2*4π2/(to2(m1 + m2))
Okrajšamo maso m2. Razdaljo 'r' in obhodni čas 'to' izrazimo na levi strani enačbe, gravitacijsko konstanto prenesemo na desno in rezultat je na dlani:

to2/r3 = 4π2/(G(m1 + m2))

Enak rezultat dobimo preprosteje in hitreje, če kar obe enačbi za centripetalni pospešek teles seštejemo in upoštevamo (r = r1 + r2):
Gm2/r2 = 4π2r1/to2
Gm1/r2 = 4π2r2/to2
Za elipso pa namesto polmera podamo veliko polos elipse a:

to2/a3 = 4π2/(G(m1 + m2))

Ta preprosta izpeljava za kroženje je za razumevanje osnov nebesne mehanike čisto zadostna. Izračun za elipso presega namen te serije člankov. Izjemno pomemben dokaz (ki ga ne bomo izvedli) je tudi, da centralna sila sorazmerna z 1/r2 (oz. obratno sorazmerna kvadratu razdalje), povzroča gibanje po stožnicah (krog, elipsa, parabola, hiperbola), in da se ploščinska hitrost planetov ohranja (- oglej si članek o elementih tira ali odlomke iz knjige Isaac Newton in njegovo delo , ki pa se ji pozna, da je nastala že pred desetletji, ko še mnogi viri niso bili obdelani). Iz sile F ∝ 1/r2 torej izhajajo vsi trije Keplerjevi zakoni nebesne mehanike (prvi dokazal Newton!) – in prav ti zakoni so tudi omogočili zapis splošnega gravitacijskega zakona (izjemna vzajemnost in hkrati potrjena neprecenljiva vrednost Keplerjevega dela).


Dokaj realistična podoba gibanja dvozvezdja! Težišče leži med zvezdama, zunaj obeh zvezd.

Kepler in odkrivanje eksoplanetov (mi bi rekli eksopotepuhov)

Keplerjeva mehanika je primerna tudi za detekcijo »Nikolajevih« eksoplanetov! A ne v smislu spremljanja planeta, ampak spremembo hitrosti zvezde zaradi gibanja okrog težiščne točke sistema »zvezda – planet«. Pa ocenimo, kolikšne so te hitrosti. Izhajajmo iz 3. Keplerjevega zakona (obhoni čas bomo označili s T). Masa zvezde naj bo M, planeta pa m, razdalja med njima r = rz + rp, kjer sta rz in rp razdalji zvezde in planeta do njunega težišča. Za točko težišča tudi velja (načelo gugalnice), da je produkt Mrz = mrp.
T2/r3 = 4π2/(G(M + m))
Velja torej: rp = Mrz/m in r = rz + rp = rz + Mrz/m = rz(m + M)/m. Sedaj preoblikujemo 3. Keplerjev zakon, tako da nadomestimo razdaljo r z ekvivalentnim izrazom rz(m + M)/m.
T2/(rz(m + M)/m)3 = 4π2/(G(M + m))
Izrazimo še razdaljo centra zvezde do težišča, rz.
rz = (GT2m3/(4π2(M + m)2))1/3
In vstavimo rz v izraz za hitrost zvezde (vz = 2πrz/T).

vz = 2πrz/T = 2πG1/3T2/3m/(T((M + m)2π)2/3) = m(2πG/T)1/3/(M + m)2/3

Če privzamemo, da je M >> m, velja 1/( M + m) ≈ 1/M, velja za hitrost zvezde kar izraz:

vz = m(2πG/T)1/3/M2/3

Hitrosti merimo z Dopplerjevim pojavom (sprememba valovne dolžine svetlobe z zvezde zaradi premikanja, rotacije zvezde: vz = cΔλ/λ, c je hitrost svetlobe) in želimo si seveda, da bi bile hitrosti čim večje, zaradi občutljivosti same metode (problem so namreč »motnje« zaradi visokih površinskih hitrosti plazme na površini zvezde, nekaj 100 m/s, tukaj je še gravitacijski premik valovnih dolžin, samo premikanje Zemlje, itn – vse to je potrebno odšteti od signala). Enačba za hitrost nam pove, da si želimo masivne planete (a Zemlja je majhen planet), ker je hitrost sorazmerna z maso m planeta in - želimo si še relativno skromno maso M zvezde, ker je izraz M2/3 v imenovalcu in nam tako majhna masa zvezde da tudi večjo hitrost. Kljub že omenjenim izrazitim motnjam pri merjenju Dopplerjevega premika spektralnih črt, se iz signala nekako le da izluščiti periodične spremembe valovnih dolžin. Pomembno je tudi, kako je ravnina kroženja orientirana glede na Zemljo – idealno je, če Zemlja leži v ravnini kroženja eksoplaneta (takrat, gledano iz Zemlje, eksoplanet prečka matično zvezdo točno čez sredino).


Levo: Keplrjeva metoda radialnih hitrosti in Dopplerjev premik spektra zvezde, zaradi eksoplaneta. Desno: Svetlobna krivulja eksoplaneta, ki pri pogledu z Zemlje prečka matično zvezdo
(https://en.wikipedia.org/wiki/Methods_of_detecting_exoplanets#Transit_photometry)

Če vstavimo v enačbo podatke za Jupiter in Sonce (T = 11.862 leta, m = 1.9×1027 kg, M = 2×1030 kg ), je hitrost premikanja Sonca komaj vz = 12,4 m/s, polmer rz kroženja zvezde pa je zgolj velikosti polmera Sonca, ki znaša zaokroženo 55 premerov Zemlje. Za primer planeta podobnega Zemlji, je ta hitrost zvezde (Sonca) le še 0.09 m/s – novejši spektroskopi zmorejo meriti tudi take majhne hitrosti.

Že leta 1995 sta Didier Queloz in Michel Mayor v reviji Nature objavila odkritje planeta ob zvezdi 51 Pegaza - z maso vsaj polovice Jupitrove. In leta 2020 sta prejela polovico Nobelove nagrade. Zagotovo je simbolično del pripada tudi našemu vrlemu Keplerju in vsem ostalim raziskovalcem, ki so recimo razvili imenitne spektroskope, teleskope, rakete, satelite, programe, računalnike, oddajnike, sprejemnike, ccd kamere … Ni slučajno, da je prva večja in zelo uspešna misija za odkrivanje eksoplanetov dobila ime prav po Keplerju.

Po metodi merjenja hitrosti premikanja zvezde iz 3. Keplerjevega zakona (metoda radialnih hitrosti), ki jo povzročajo planeti, je odkritih okrog 19 % vseh planetov. Leta 1999 so začeli uporabljati fotometrijsko metodo beleženja prehodov planetov čez ploskvico zvezde (če je ravnina tira eksoplaneta poravnana s smerjo proti Zemlji, se za nekaj časa, ko je planet med nami in matično zvezdo, svetlost zvezde rahlo zmanjša). Po tej metodi se izmeri okrog 76 % eksoplanetov. Ostalim metodam pripada okrog 5 % odkritih planetov (merjenje polmerov kroženja zvezd, meritve motenj pri pulzarjih, mikrolečenje …). Odkritih je že čez 4000 eksoplanetov (pomlad 2020). Od tega je trenutno nekaj nad 10 takih planetov (ocene se nekoliko razlikujejo), kjer bi potencialno lahko obstajalo življenje (temperature, ki omogočajo tekočo vodo, pogoj je seveda tudi atmosfera in podnebna stabilnost …). Če je planet za nekaj časa med nami in matično zvezdo, se da analizirati tudi kemično sestavo atmosfere. Veliko se obeta pri analizah atmosfere eksoplanetov tudi od ELT teleskopa Evropskega južnega observatorija v Čilu leta 2024. Imel bo premer zrcala 39 m, kar presega svetlobno zbiralno kapaciteto vseh dosedanjih teleskopov. Fotometrijska metoda nam omogoča meritev velikosti planeta, če nam uspe pomeriti še radialno hitrost, lahko iz Keplerja izračunamo še maso zvezde in planeta. Slovenci smo 2019 dobili zvezdo WASP-38 z magnitudo 9,4 in njen planet WASP-38 b v ozvezdju Herkula - s fotometrijsko metodo sta dve skupini tudi v Sloveniji potrdili periodo prehoda planeta WASP-38 b (Spiki 2019, št. 10 in 11 – to samo kaže, kako sta oprema in znanje posameznikov v zadnjih 20 letih tudi pri nas napredovala - tudi sama oprema se je pocenila).


Levo: Populacijska analiza odvisnosti mase (enota je Zemljina masa) in obhodnega časa do sedaj odkritih zunaj sončnih planetov. Modre točke so eksoplaneti dobljeni preko metode radialnih hitrosti (RV, 3. Keplerjev zakon), zelene pa so detekcije prehodov planetov preko zvezdne ploskvice (Transit/TTV, fotometrija). Ostale barve predstavljajo ostale metode. Zemlja in Venera sta narisani pri (blizu) vrednosti (365 dni, masa 1). Desno: Število eksoplanetov odkritih skozi leta glede na velikosti in metode.

Naše razburljivo raziskovanje neba so poleg Sonca, Lune in zvezdnega neba, pred tisoče leti pritegnili tudi planeti, ki so bistveno prispevali k matematičnemu opisu sveta. In danes nas podobne ali celo enake metode vodijo k razburljivemu iskanju eksoplanetov – ali je še kje tam daleč življenje … A kritični in izkušeni analitiki pravijo (tudi tukaj našteta dejstva), da če je še kje razvito življenje, je to zelo daleč in vprašanje je, koliko je še (že) bitij v vesolju, ki bi v tem trenutku (recimo v časovnem oknu nekaj 100 let) bila sploh tehnološko sposobna komunicirati z nami ali mi z njimi.

A če bomo kot vrsta preživeli, če bomo ohranili potepinko Zemljo, se ta verjetnost za komunikacijo z bitji tam daleč v vesolju veča! Komaj pred nekaj sto leti smo prepluli naš planet, pred nekaj desetletji pristali na Luni, danes pa že lahko sanjamo o potovanju na Mars in komunikaciji z drugimi bitji tam daleč med zvezdami. Ko tako pogledamo na svet, nas čaka lepa prihodnost.

Zorko Vičar
Korona pomlad 2020




Slovenija pod skupnim nebom Saturn in Jupiter 21. dec. 2020 - Spika

NATEČAJ
ZA UČENCE OSNOVNIH ŠOL ZA NAJLEPŠE KARTE,
SKICE POTI JUPITRA, SATURNA IN MARSA MED ZVEZDAMI
(od sredine septembra 2020 - lahko tudi prej - do konca januarja 2021)

- revija Spika 10 [2020], stran 415

Ne zamudite in kar takoj začnite z opazovanjem gibanja planetov!

Za to nalogo ne potrebujemo nobene druge opreme kot pisalo in papir na trdi podlagi ter žepno svetilko ali mobi, jasne noči, dobro voljo in seveda radoveden pogled na zvezdno nebo, po katerem potujejo planeti, naši zvezdni potepuhi. Idejo smo predstavili v letošnji februarski številki Spike. Ste jo zagrabili?

------------------------------------------ * ------------------------------------------

Nekaj najbolj natančnih (ličnih) kart poti planetov med zvezdami bo revija Spika nagradila z Mojim prvim zvezdnim atlasom.

------------------------------------------ * ------------------------------------------

Učenec z najbolj ličnim izdelkom pa bo prejel še namizni teleskop tipa Dobson, ki je primeren za opazovanja tako razsežnejših in svetlejših nebesnih objektov (meglic, svetlejših galaksij, Rimske ceste, kometov), nekaterih dvojnih zvezd, kot tudi Lune in planetov - in takega teleskopa še znameniti Galileo ni imel.

------------------------------------------ * ------------------------------------------

Na kartah naj bodo označena ozvezdja z imeni in planeti z datumi opazovanj - A4 format (ena karta naj bo za Mars, druga za Jupiter in Saturn). Karta naj bo opremljena z imenom in priimkom učenca in mentorja (recimo učitelja na šoli - kar pa ni obvezno) in z obema podpsioma, dodajte še vaš naslov in naslov šole (če je delo potekalo pod okriljem mentorja).
Učenci lahko dodajo še kratek opis, vtise, a jih je kaj motila umetna razsvetljava, od kod so opazovali, kaj so spoznali ob tem opazovanju potovanja planetov, kako si razlagajo vijugasto pot planetov med zvezdami ..., recimo tekst do največ ene tipkane strani (a ta tekst ni obvezen, po želji).
Želimo si, da si učenci NE pomagajo z digitalnimi kartami zvezdnega neba (torej brez astronomskih programov), ampak da sami narišejo podobo zvezdnega neba (svetlejše zvzde, kjer potujejo planeti), tako kot so to že počeli naši pridni astronomi v starem veku, srednjem veku in renesansi (J. Kepler, T. Brahe in ostali) in so nam tako omogočili današnje nadvse bogato vedenje o vesolju in nas samih.

------------------------------------------ * ------------------------------------------

Izdelke pošljite na uredništvo astronomske revije Spika, Brnčičeva 13, 1231 Ljubljana-Črnuče!
Po koncu natečaja bomo v Spiki objavili imena nagrajencev, poleg tega pa še tri najboljše karte poti planetov med zvezdami in tri najboljše spremne tekste.

------------------------------------------ * ------------------------------------------

Natečaj bo zaključen konec januarja 2021.








Iz Spikine uradne strani o vsebini oktobrske stevilke 2020.
Vir: http://astronomska-revija-spika.si/spika-oktober-2020/
Spika, oktober 2020
Objavil Bojan Kambič dne 10. 10. 2020 Spika 2020

Virus je spet na pohodu in za naša druženja ob koncu leta ob veliki konjunkciji Jupitra in Saturna ne kaže dobro. Upamo, da boste vsaj v šolah, ki še vedno delujejo, in v družinskem krogu opazovali ta redek pojav in ob pomoči izjemnih člankov našega Zorka vsem udeleženim poljudno pojasnili, kakšna nebesna mehanika stoji za dogodkom.

Ob novici, da so na Veneri odkrili fosfin, plin, ki je na Zemlji povezan z biokemijo, so se spet razvnele razprave o tako zanimivih vprašanjih, kot je tisto o življenju tam zunaj. Je ali ni? Če je, ga bomo kdaj našli? Ne spreglejte razširjene novice na to temo.
Zanimivo!
Kometarji so spet presenetili s kometom NEOWISE. Eden s fotografijo modrikasto-vijoličasto-rdečkastega plinskega repa, drugi pa z vrhunskim bližnjim posnetkom jedra in prašnega repa.
Neumorni Marijan Prosen pa nam namenja nekaj minut za boljši jezik, da bomo znali pravilno pisati in govoriti o pojavih na obzorju.
Tu so še stalne rubrike, kjer lunatiki nadaljujejo svoje potovanje po naši sosedi, naš filozof pa strokovno pojasni, zakaj je astronomija znanost. V poduk vsem tepcem, ki menijo, da je Zemlja ravna, Luna pa le nekakšna lučka na nebu.

Tu je še nekaj poročil o poletnih astronomskih taborih in 36. ITT-ju v Avstriji. Za konec pa vas še mi spomnimo, da je Mars v opoziciji in v prav ugodni legi za opazovanje in fotografiranje.
Ponoči pod jasnim nebom na samem ob teleskopu virus ne more do vas. Zato ne odlašajte in v tem duhamornem času čim več opazujte. Pravijo, da to dviga optimizem in preganja depresivnost!

Bojan Kambič

Kazalo oktober 2020:
405 novice
408 novice: Če bomo našli zunajzemeljsko življenje, to ne bo SIGNAL
412 velika konjunkcija 2020: Od Keplerja do Newtona
416 filozofija astronomije: Zakaj je astronomija znanost?
418 filozofija astronomije: Pomen astronomije za napredek človeštva
418 planeti: Ne pozabite na Mars v opoziciji!
419 efemeride za november
428 kometi: C/2020 F3 (NEOWISE): kronika dogajanja
431 amaterji: Fotometrija prehoda eksoplaneta
432 kometi: Flirtanje kometa C/2017 T2
434 amaterji: Nekaj poletnih srečanj
435 efemeride: Rdeča pega v oktobru in novembru
436 luna in jaz: Lunarna poimenovalca
440 galerija: Borut Prašnikar: Na lovu za kometom NEOWISE
442 kometi septembra in oktobra
442 srečanja: 36. ITT
444 za boljši jezik: Osnovni slovenski izrazi s področja krajevnega in časovnega dogajanja na obzorju
445 društva/tabori: Astronomski tabor SMART 2020 in svetlost neba na Medvedjem Brdu
446 društva/tabori: Najboljši tabor doslej