Nazaj na PROGRAMI

KK
KIPARSTVO KERAMIKA

O oddelku


KIPARSTVO

KERAMIKA

Od prvega do
tretjega letnika


Predmetniki

Specialni sklop predmetov
Splošni sklop predmetov

Fotografije

 

 

O oddelku

Programa kiparstva in keramike prvi dve leti potekata vzporedno. Na določenih mestih se prepletata, saj imata lahko mnogo skupnega: na začetni stopnji ju veže odnos do materiala, kasneje pa odnos do prostora. Študentje lahko že od prvega letnika dalje izrazijo večje zanimanje za eno ali drugo smer in se v tretjem letniku popolnoma posvetijo eni od njiju, nekateri pa ju smiselno povezujejo in svojo specifično problematiko iščejo prav v kombinaciji obeh.

Nekdanje študente in diplomante našega najstarejšega oddelka najdemo v različnih sferah kulturnega življenja v Sloveniji, nekatere tudi v mednarodnem prostoru. Uspešni alumni tega oddelka delujejo kot samostojni kiparji, keramiki ali interdisciplinarni umetniki. Nekateri so študij nadaljevali na najrazličnejših akademijah doma in v tujini, drugi so se spopadli z izzivi samostojnih poklicev, tretji našli zaposlitve, kjer uspešno kombinirajo svoji dve izobrazbi (npr. terapija z umetnostjo). Ponosni smo tudi na nagrade, ki so jih prejeli številni posamezniki s tega oddelka.


Kiparstvo

Čeprav kot šola izhajamo iz aspekta uporabnih umetnosti, razumemo 'uporabnost' zelo široko, tudi kot raziskovanje 'upo-rabe' umetnosti, kar nas ne omejuje na iskanje funkcionalnosti za vsako ceno. V prvih treh semestrih se v smislu študijskega modeliranja dotikamo klasičnih kiparskih tem, kot sta portret in mala figura, ob tem pa z dodatnimi nalogami vzpodbujamo študenta k iskanju svojih individualnih tem in izrazov. Ta raziskovanja v cetrtem semestru ze pripeljejo do cisto osebnih razumevanj kiparstva. Od malega dekorativnega ali uporabnega predmeta, ki ga studentje pogosto ustvarjajo v kombinaciji s keramiko, do kiparske reciklaze, velikih kiparskih posegov v prostor ali socialne skuplture v javnih in intimnih sferah. Posamezni studentje posegajo tudi na druga področja ustvarjanja, uporabljajo video, zvok, raziskujejo tudi 'nevizualne' cute, voh, okus ter se preizkusajo v direktni komunikaciji s publiko.
V drugem in tretjem letniku precej ur namenjamo temam iz sodobne umetnosti, v obliki seminarjev in praktičnih delavnic z različnimi gostujočimi umetniki.
Poleg tega že več kot desetletje redno organiziramo ali sodelujemo z mednarodnimi poletnimi kiparskimi delavnicami, ki so dobra priložnost za druženje s tujimi študenti, vzpostavljanje novih vezi ter ustvarjanje in druženje izven obicajnega urnika.


Keramika

Program omogoča študentu celosten pristop k oblikovanju keramike, od klasičnih do sodobnejših pristopov. Ponujene možnosti študijskega programa keramika zahtevajo pri posamezniku samorefleksijo v umetniški praksi in teoretičnem pristopu do likovnega medija, celoten proces izobraževanja pa zahteva določeno poznavanje kulture v širšem pomenu besede, kar se odraža v kontekstu realizacije posameznikovega glinenega izdelka.
Po zaključenem študijskem procesu se posamezne komponente pridobljenega znanja povežejo v kreativno celoto, le ta pa posamezniku omogoča realizacijo idej in projektov na različnih nivojih: v svobodni umetniški praksi, kjer izpolnjujejo zahteve umetniškega koncepta ter omogočajo vedno nove pristope in raziskave medija keramika; pri industrijskem oblikovanju, kjer je poudarek na uporabnosti in ergonomiji, ter poznavanju materiala v smislu od prototipa do končnega izdelka; pri realizaciji tako studijskega dela in serij, kot avtonomnih izpeljav večjih keramičnih oblik; v okviru ambientalnih zasnov oz. prostorskih preoblikovanj in kombinacije arhitekture in keramike;pri likovno pedagoških programih, andragoškem izobraževanju in likovni terapiji.


1. letnik
Program prvega letnika poleg splošnih, tvorijo trije nosilni predmeti: kiparsko modeliranje, osnove keramike in kopistika, oz. kiparska tehnologija. Študentje prvega letnika se spoznajo z zelo različnimi razumevanji volumna - polne kiparske forme ali votle lupinaste gradnje. Dodobra izkusijo tudi različne postopke klasične kiparske tehnologije. Študijsko risanje in kiparsko študijsko modeliranje pomembno vplivata na razvoj občutka za likovno formo ter na dojemanje prostora.
2. letnik
Drugi letnik je posvečen raziskovanju. Tako raziskovanju materialov in tehnik kot raziskovanju lastnih kreativnih potencialov ter izraznih potencialov medija, ki ga študent raziskuje. Seminarji širijo obzorja in odpirajo nove poglede, blok delavnice uvajajo nove tehnike, ob tem pa se na obeh smereh nakazuje individualna ali skupinska letna tema, ki se ji študentje v četrtem semestru polno posvetijo.
3. letnik
Tretji letnik imenujemo tudi diplomsko leto. Študente vzpodbujamo, da vežejo izbirne vsebine na svojo izbrano temo ter da čimprej po koncu tretjega letnika tudi diplomirajo. Študent ob obveznem in izbirnem programu intenzivno sodeluje z izbranimi mentorji na diplomskem projektu. Ker so izbire in kombinacije ciljnih vsebin lahko v vsaki generaciji dokaj specifične, obvezni in izbirni program tretjega letnika določa komisija nosilcev predmetov vsako leto za posamezno generacijo in ožje skupine znotraj le-te.

PREDMETNIK


Specialni sklop
predmetov:

KIPARSTVO
/Študijsko modeliranje
/Funkcionalni kiparski objekt (razlicni materiali)
/Proste kiparske teme
/Seminar
KERAMIKA
/Oblikovanje keramike
/Zgodovina in teorija keramike
/Lončarstvo
KOPISTIKA
/Kiparska tehnologija in tehnologija multipliciranja
/Štukature
IZBIRNE DELAVNICE

Glej spodaj: 'Splošni sklop predmetov'

 



Splošni sklop predmetov:

ŠTUDIJSKO RISANJE
LIKOVNA TEORIJA
VIZUALNA DEKONSTRUKCIJA

ZGODOVINA UMETNOSTI I. in II.
ZGOD. UMETNOSTI 20. STOLETJA
SEMINAR SODOBNE UMETNOSTI
POGLAVJA IZ VIZUALNE UMETNOSTI
KONTEKSTUALNI PROJEKTI
GOSTUJOČA PREDAVANJA

Glej zgoraj: 'SPECIALNI sklop predmetov'

Predmetnik in vsebine se vsako leto posodabljajo. Določene vsebine se prilagajajo izbiri generacije, druge potrebam, ki jih narekuje razvoj programa. Največ sprememb je med izbirnimi delavnicami in kontekstualnimi projekti. Ti se vsako leto kreirajo na novo in skušajo zaobjeti interese vseh študentov, bodisi v posamičnih skupinah, bodisi v večjih projektih, kjer svoja znanja med seboj kombinirajo.

 

 

 



2006
Andrejka Stenkler, Rastoce strukture
Eva Nina Cajnko, Oljenke
Martina Cernetic, Zemlja

Damjan Komel obdeluje veliko skalo v kamnolomu Kornarija, v Marusicih, Istra (kiparstvo)

2005/06

Skupinsko odlivanje
velike figure (kiparstvo)

Eva Nina Cajnko
gradi enega od svojih
stolov - mini amfiteatrov (keramika)

iz starih šolskih arhivov (1994-1999)

Famul Stuart Šola uporabnih umetnosti, Bezigrajski dvor, Dunajska 56, 1000 Ljubljana, Slovenija
Tel.: 01 436 47 06 GSM: 051 33 67 70 (+386 1 436 47 06) e-mail: info@galerijagt-famul.si

KAJ JE NOVEGA / WHAT'S NEW
Famul / Art World / School