DOMAČI PAJEK

⟩⟩⟩ oglej si film na rtvslo.si

Nogice so iz zavitih pločevinastih trakov, na izbočen trup je s točkalom zarisan križ, za barvnimi stekelci pa se skriva lučka: pred desetletji so kovinski pajki krasili pročelja številnih slovenskih domov. Mnogi so prepričani, da jim prinašajo srečo, za druge so spomin na delo pri tehničnem pouku, poročno darilo ali okras na prazni fasadi. Gre za kič ali mojstrsko delo obrtnika?

Pajki s fasad počasi izginjajo, po prenovi pristanejo na podstrehi ali pa so skriti v veži. Člani Društva za domače raziskave so se odločili, da po Sloveniji raziščejo ta nenavadni pojav. Na terenu so evidentirali številne primerke in ugotovili, da obstajajo določena lokalna žarišča, kjer je gostota večja. Pajki imajo različne oblike, ki jih pogojuje tehnologija in spretnost izdelovalca. Pogosto ne sledijo anatomskim značilnostim pajkovcev, pač pa spominjajo na mravlje, ščurke in druge živali.

„Nič domačega nam ni tuje, “ pravijo v Društvu za domače raziskave, ki ga sestavljajo umetnika Alenka Pirman in Damijan Kracina ter umetnostni zgodovinar Jani Pirnat. Pripravili so že dve razstavi, posvečeni domačemu pajku, eno v Bratislavi in drugo v Ljubljani, ob koncu projekta pa bodo izdali tudi knjigo z zgodbami stenskih pajkov.

Evidenca pajkov projekta S'pajkanje – ohranimo stenskega pajka! je dostopna tudi na spletu:

http://spajkblog.wordpress.com/