KORENI
|
|
Pri potenciranju b n = a iščemo iz znane osnove b in iz znanega eksponenta n potenco a. Možni sta dve obratni operaciji: a) iz znane potence a in iz znanega eksponenta n iščemo osnovo b; to operacijo imenujemo korenjenje; b) iz znane potence a in iz znane osnove b iščemo potenčni eksponent n; to operacijo imenujemo logaritmiranje. Najprej bomo proučili korenjenje: bn = a
b = Iskati osnovo b iz znane potence a in iz znanega eksponenta n pomeni, iskati tisto število b, katerega n-ta potenca je število a. Potenco a imenujemo korenjenec ali radikand, eksponent n korenski eksponent, iskano osnovo b pa koren. Dogovor:
Osnovne lastnosti korenov
Krajšanje in razširjanje korenov
Koren ne spremeni svoje vrednosti, če korenski eksponent in potenčni eksponent korenjenca množimo ali delimo z istim številom.
Računske operacije s koreni
1. SEŠTEVANJE IN ODŠTEVANJE
Seštevamo in odštevamo le korene, ki imajo enake radikande in enake korenske eksponente, in sicer po pravilu za seštevanje oziroma odštevanje enočlenikov.
a .
Če omenjena pogoja nista izpolnjena, ostane seštevanje oziroma odštevanje le nakazano.
2. MNOŽENJE KORENOV
A) Z ENAKIMI KORENSKIMI EKSPONENTIKorena z enakima korenskima eksponentoma množimo tako, da korenimo produkt radikandov z enakim korenskim eksponentom.
Dokaz: Za dokaz zapišemo:
Napravimo produkt: a . b = ( un . vn ) = ( u . v)n Iz tega sledi: u . v =
B) Z RAZLIČNIMI KORENSKIMI EKSPONENTIKorene, ki nimajo enakih korenskih eksponentov, najprej pa pravilu o razširjenju korenov pretvorimo na najmanjši skupni korenski eksponent. Pravilo za množenje korenov v obratni smeri: n–ti koren produkta je produkt n–tih korenov posameznih faktorjev.
Pri n-tem korenu produkta lahko tiste faktorje, ki so n-te potence, korenimo in rezultate tega korenjenja postavimo kot faktorje pred koren. To operacijo imenujemo delno korenjenje.
3. DELJENJE KORENOV
A) Z ENAKIMI KORENSKIMI EKSPONENTIKorena z enakima korenskima eksponentoma delimo tako, da kvocient radikandov korenimo z enakim korenskim eksponentom.
Za dokaz zapišemo:
Količnik
B) Z RAZLIČNIMI KORENSKIMI EKSPONENTIČe korena nimata enakih korenskih eksponentov, ju pretvorimo na najmanjši skupni korenski eksponent. V obratni smeri se pravilo za deljenje korenov glasi: n -ti koren ulomka je ulomek, katerega števec je n-ti koren števca, imenovalec pa n-ti koren imenovalca.
3. POTENCIRANJE KORENOV Koren potenciramo z nekim številom tako, da s številom potenciramo radikand, dobljeno potenco pa korenimo s korenskim eksponentom.
Dokaz:
m – faktorjev m – faktorjev V obratni smeri se pravilo za potenciranje korena glasi: Potenco korenimo tako, da korenimo njeno osnovo, dobljeni koren pa potenciramo s potenčnim eksponentom.
Dovoljena je zamenljivost vrstnega reda potenciranja in korenjenja.
4. KORENJENJE KORENOV Koren korenimo tako, da korenimo radikand s produktom obeh korenskih eksponentov.
Dokaz: Za dokaz pišimo: a = u m . n
ali u = Potem je:
Pravilo za korenjenje korena se obratno glasi: Število korenimo s produktom dveh števil tako, da ga korenimo najprej s prvim faktorjem, dobljeni koren pa še z drugim faktorjem.
Ker je m . n = n . m velja:
Pri korenjenju korena smemo zamenjati vrstni red obeh korenjenj.
5. KORENI KOT POTENCE, KATERIH EKSPONENT JE ULOMEK (POTENCE Z RACIONALNIMI EKSPONENTI) Število potencirati z ulomkom pomeni, potencirati ga s števcem in koreniti z imenovalcem.
Vsak koren moramo pisati kot potenco, katere eksponent je ulomek: njegov števec je potenčni eksponent radikanda, imenovalec pa je korenski eksponent.
6. RACIONALIZACIJA IMENOVALCEV Odpravljanje korena iz imenovalca imenujemo racionalizacija imenovalca. 1. primer:
Če števec in imenovalec pomnožimo z
V imenovalcu sedaj ni korena. 2. primer:
Števec in imenovalec pomnožimo z razliko
oziroma vsoto
|