Odličili smo se, da pripravimo prispevek za projekt v okviru My Europe Proverbs and sayings, ki ga najdete na tej povezavi:

 myEeurope

V projekt so se vključili učenci šestih razredov pod vodstvom mentorice Nade Majcen.

UVOD

Pregovori so nastali v preteklosti, ohranjali so se po ustnem izročilu iz roda v rod in bili kasneje zapisani. Kratke življenjske modrosti so eden izmed načinov izražanja človeka. V njih je izražen odnos človeka do sveta v preteklosti in sedanjosti. Pregovore izrekajo ljudje različnih poklicev in starosti na podeželju ali v mestu, so tisti iskrivi, jedrnati deli pogovorov, ki v hipu lahko zaključijo razgovor ali pa ga začnejo. So lahko tudi drobni okraski jezika, izraženi za popestritev ali pojasnitev.

Zaradi vseh teh lastnosti se z njimi srečujejo učenci tudi v osnovni šoli. Raziskovali smo jih z učenci šestih razredov pri dodatnem pouku.

Izbrala sem takšne pregovore, ki jih učenci spoznajo v literarnih besedilih. Razlage jim delajo težave, saj so te življenjske resnice že odmaknjene od današnjega življenja. Učenci so jih najprej razlagali samostojno brez sobesedila. Zapisali so takšne razlage, kot so se zdele njim verjetne, kot bi jih lahko uporabili v današnjem času na osnovi svojih izkušenj. Poskušajo jih uporabiti tudi v primerni okoliščini.

Svoje razlage so učenci primerjali z razlago v Slovarju slovenskega knjižnega jezika. V veliko pomoč nam je bil SSKJ v elektronski obliki, saj je iskanje razlag veliko hitrejše kot v knjižni obliki.

Za popestritev nam je učenec Rok iz osmega razreda ilustriral dva pregovora, enega pa smo ilustrirali s pomočjo računalniških sličic.

Mentorica: Nada Majcen
Sodelovala: Viljenka Šavli

24.11.03
C Viljenka Šavli